Ar simt decibeliem pa pilsētu

Kasešu magnetofonu laikos bija populāri ielikt baterijas, uzlikt «maģīti» uz pleca un doties kopā ar draugiem pastaigā. Mūsdienās Mārcis Biķernieks piedāvā citādākus risinājumus šādai izklaidei – gan pavisam nelielas, gan uz riteņiem pārvadājamas skaņas iekārtas.
«Skaņa ir tāda, ka var dzirdēt kaimiņu kvartālā. Domāju, ka ir visi simt decibeli. Man pašam ir sajūta, cik skaļi var atskaņot, bet paziņas parasti nesaprot. Uzliek par skaļu un tad, kad nāk policija, paši mūk pa visām malām. Tiesa, policisti parasti tikai brīdina. Paši vairāk skatās un interesējas, kas tā ir par iekārtu,» stāsta meistars.
Pašlaik hobijs
«Tas pašlaik ir mans hobijs – taisīt pārvietojamas mūzikas iekārtas. Šīs iekārtas atrodas somās, koferos un speciālās konstrukcijās uz riteņiem,» stāsta jaunais baušķenieks.
Pēdējais darinājums – zināmas pieredzes un tehnisko iespēju apkopojums – ir pati lielākā un smagākā iekārta. Kopējais svars ir apmēram 60 kilogramu, tāpēc tā uzbūvēta uz kravas ratiņiem, kuri iegādāti internetā un piedzīvojuši nelielas pārmaiņas. Smagākās sastāvdaļas – finiera kaste, paši rati un akumulators – 15 kilogramu.
«Iekārta sastāv no vairākiem skaļruņiem – basiem, vidējās un augšējās frekvences. Divi pastiprinātāji – viens augšējām frekvencēm, viens – basiem. Akumulators ir slēgts, nevis tāds kā automašīnai. Var gāzt kaut vai otrādi – ārā šķidrums neizlīs,» skaņas iekārtas daļas demonstrē M. Biķernieks. Klāt pievienotas vairākas kontroles ierīces, konkrētajā gadījumā arī skaļuma regulatori, kas sākumā nemaz nebija plānoti, un var baudīt rezultātu. Izmantotie materiāli ir droši pret nelielu vibrāciju – lai arī pārvietojoties ratiņi kratās pa mūsu trotuāriem, tomēr problēmu vēl nav bijis.
Mūziku var atskaņot, pievienojot jebkuru mūsdienīgu iekārtu – ir standarta spraudnis, kuram var pieslēgt telefonu, MP3 atskaņotāju vai citu mūzikas atskaņošanas ierīci.
Spēlē visu nakti
«Šis ir viens no jaudīgākajiem projektiem. Pamatskolā savulaik izveidoju vienu CD disku maciņā, ir bijušas iekārtas mugursomā, koferos,» stāsta Mārcis.
Savulaik dzīvē bijis brīdis, kad radusies vēlēšanās radīt ko tādu. Visu laiku nodarbojies ar mūziku un tad izlēmis padarīt mūzikas ierīces pārnēsājamas. «Daudzi neticēja, ka kaut kas tāds ir iespējams. Teica, ka visu laiku būs jāvelk līdzi pagarinātājs,» atceras M. Biķernieks. Mazā iekārta CD maciņā nebija jaudīga, bet ierīce mugursomā – jau daudz skaļāka.
Izrādās, akumulatora jauda ir pietiekama, lai mūziku varētu spēlēt visu nakti. Uzlādēšanai izmanto mašīnas akumulatora lādētāju. Pa nakti pievieno elektrotīklam, no rīta akumulators jau ir uzlādējies. M. Biķernieks atzīst, ka līdzīgu piedāvājumu ir maz. Mazākas ierīces var nopirkt, bet lielākām ko līdzvērtīgu pagaidām nav atradis. «Pārnēsājamie magnetofoni ar baterijām ir diezgan neērti un nesniedz tik spēcīgu skaņu. Bet te – pieslēdz telefonu, MP3 atskaņotāju vai «IPod», un ballīte jebkurā vietā 10 – 20 stundu garumā,» stāsta jaunietis.
Lietus laikā gan neesot izvēles – jāmeklē sausa vieta, kur klausīties mūziku, vai jāapsedz iekārta ar plēvi un jāiet mājās.
Uzņēmumu neinteresē
Uz ielām cilvēki nāk klāt, prasa, lai parāda, kas tā par ierīci. M. Biķernieks atzīst, ka domājis par šādu ierīču masveida ražošanu.
«Esmu 24 gadus vecs jaunietis no Bauskas, kuram ir ne tikai biznesa ideja, bet jau gatavs produkts. Šādas iekārtas nodrošina skaļu mūziku jebkurā vietā. Uz ielas, pie jūras vai parkā. Produktam ir augsta pievienotā vērtība. Daudzi teic, ka šo lietu vajag izvērst plašāk, bet tā, lai labums paliek tepat, Latvijā,» teic entuziasts. Tomēr praksē nav tik vienkārši.
Jaunais meistars atbalstu devies meklēt Rīgā, rūpnīcā «Radiotehnika». Kādreizējais Latvijas elektroindustrijas flagmanis vēl aizvien noliktavās glabājot kaudzēm skaļruņu. Lai arī sākumā uzņēmuma vadību ideja ieinteresējusi, tomēr viss apstājies jautājumā pie izglītības, jo M. Biķerniekam šajā jomā speciāla diploma nav. «Kā, tev nav izglītības?! Ko tad tu vari piedāvāt?» izbrīnīti bijuši speciālisti un tālāk nemaz nav klausījušies.
Iztiku nenopelnīs
«Neesmu pārliecināts, ka ar šādu ierīču ražošanu varu nodarboties tādā līmenī, lai tas kļūtu par iztikas avotu,» teic baušķenieks. Savulaik mēģinājis izpētīt iespējamo tirgu interneta sludinājumu portālos. Interese bijusi liela, bet iespējamās cenas atbaidījušas. Pašreizējais modelis ir piedzīvojis daudz uzlabojumu, un kopējās izmaksas varētu būt ap 300 latiem. Ja taisītu iekārtas masveidā, pašizmaksa varētu būt ap 200 latiem, mazākām ierīcēm, ko var nēsāt mugursomā, – ap 100 latiem.
Domu par privāto uzņēmumu Mārcis atmetis – vajadzīgi pārāk lieli ieguldījumi. Uzņēmēju atbalsta programmas viņam neraisot uzticību. Kā veiksmīgāko risinājumu redzētu sadarbību ar kādu uzņēmumu, kas ir līdzīgs «Radiotehnikai», bet pašlaik interesentu nav.
«Laikam Latvija šādam uzņēmumam ir par mazu. Varbūt Anglijā varētu ko tādu izgatavot?» prāto M. Biķernieks. Viņš atzīst, ka gatavot Latvijā un sūtīt uz ārzemēm būtu dārgi – smaga un liela prece. Vienīgais, ko varētu šeit ražot un piedāvāt starptautiskā tirgū, – audioiekārtas lidostu mazo koferu izmērā.
Piedāvā lielie
Jaunietis tomēr nožēlo, ka uzņēmējdarbības jomā pagaidām nekas nav izdevies. Iekārtu tapšanas procesā guvis konstruēšanas prasmes un zināšanas – kādas detaļas var izmantot, ko drīkst likt kopā, ko ne, kāda būtu ierīču ilgmūžība. Neīstenojot projektu, zudīs ne tikai ideja, bet arī gūtā pieredze.
Interneta veikalos ir atrodamas pārvietojamas skaņas ierīces, piemēram, lielās «Philips AZP 6/12» pārvietojamās skandas, kas ļauj kā mūzikas avotu izmantot dažādas ierīces. Tiesa, iekārtas ražotājs uzsver, ka tās izmantojamas pamatā pasākumiem telpās, piemēram, dažādos semināros, bet ne āra aktivitātēs.
Tiek piedāvātas nelielas atskaņošanas ierīces, kuras darbina akumulators. Piemēram, skaļrunis «BoomBoom», kuru darbina no mobilā telefona, vai «Pioneer STEEZ» sērija. Tiesa, šīs iekārtas ir salīdzinoši mazas.
Kategorijas
- Vietējās ziņas
- Sports
- Tautsaimniecība
- Izglītība
- Kultūra un izklaide
- Kriminālziņas
- Vēlēšanas
- Latvijā un pasaulē
- Lietotāju raksti
- Sēru vēstis
- Foto un video
- Blogi
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Sports
- Kultūra un izklaide
- Dažādi
- Reklāmraksti
- Citas ziņas
- Projekts «Saimnieko gudri»
- Projekts «Kultūrvide novados»
- Projekts «Iesaukums politikā»
- Dzīvesstils
- Projekts «Mediju kritika»
- Projekts «Dzīves kvalitāte novados»
- Projekts «Dzīve pierobežā»
- Projekts «Vide un mēs»
- Projekts mediju profesionāļiem par trešo valstu pilsoņu sociālo iekļaušanos un migrāciju
- Projekts «Dzīve pierobežā – 2020»
- Projekts «Kultūrvide novados-2020»
- Projekts «Vide»-2021
- Projekts «Iesaukums politikā»-2021
- Podkāsts «ViedDoma»