«Nevienu dienu bez līnijas!»

Rundāles novada Svitenē no 22. līdz 25. augustam norisinājās jau otrais glezniecības simpozijs, kura teorētiskā daļa tika veltīta mākslinieku Birutas un Zigurda Gustiņu daiļradei.
Mākslinieku ģimene
Abu mākslinieku dzīve bija saistīta ar Rundāles pusi. Apriķos dzimusī gleznotāja Biruta Cildermane, vēl studējot Latvijas Mākslas akadēmijā, apprecējās ar talantīgo grafikas nodaļas studentu Zigurdu Gustiņu un pārcēlās dzīvot uz Svitenes pagasta «Kalna Anzēniem».
Ir saglabājušies daudzi tonāli izsmalcināti Z. Gustiņa ar grafīta zīmuli darināti darbi, kuros atveidotas šīs mājas. Mani sajūsmina kāds zīmējums, kurā parādīti šķūnī iebraukti zirga rati ar pieslietām sakām un loku. Redzam, ka autoram piemīt izcila perspektīvas un kompozīcijas izjūta.
Gleznotāja Aina Putniņa nolasīja referātu par Z. Gustiņa dzīvi un mākslu. Simpozija dalībnieki, mākslas skolas audzēkņi un vietējās inteliģences pārstāvji ar interesi noklausījās vecākā no mākslinieku trijiem dēliem – Zigurda, kurš arī glezno, – atmiņas par saviem vecākiem. Grafiķa Z. Gustiņa tēvs Rūdolfs bija neatkarības cīņu dalībnieks un vēlāk Latvijas Republikas armijas kapteinis, kurš 1923. gadā 33 gadu vecumā mira ar diloni un tika apglabāts Bērsteles baznīcas kapos.
Mana māte, kurai toreiz bija nepilni divi gadi, vēl tagad atceras traģiskās bēres manas vecmāmiņas pārstāstā. Sanākuši ļoti daudz cilvēku, arī virsnieki un viesi no Rīgas. Mazais Zigurds kliedzis: «Jaunīte, Jaunīte!», ar to domājot kapteiņa Rūdolfa Gustiņa atraitni Dori, kura vēlējās lēkt kapā...
«Dvēseles smalkums»
Klātesošie noskatījās Īras Rozentāles un Dzintara Liepiņa veidoto televīzijas raidījumu «Dvēseles smalkums», gūstot vizuālos iespaidus par Gustiņu pāra glezniecību un grafiku. Raidījumā fiksētas intervijas ar B. Gustiņu gan viņas dzīvoklī Rundālē, gan Rīgas mājā.
Gleznotāja, kura bija arī mana privātskolotāja, stāsta par to laiku, kad viņa kādā Mākslas akadēmijas karnevālā iepazinās ar atraktīvo Zigurdu. Viņa uzsver, ka, audzinot trīs dēlus, kopā pavadīts tikai apmēram pusotrs gads, jo vīrs turpināja studijas, bet vēlāk tika iesaukts latviešu leģionā un pēc tam nonāca padomju gūstā. Atgriezies mājās, viņš ātri aizgāja mūžībā, atstājot vairāk nekā 400 darbu, no kuriem lielākā daļa glabājas Bauskas novadpētniecības un mākslas muzejā.
Z. Gustiņš ir zīmējis Svitenes, Rundāles, Bauskas, Rīgas, arī sagrautās Vecrīgas, Apriķu, Mežotnes ainavas. Biruta uzsver, ka Zigurda Gustiņa moto bija «Nevienu dienu bez līnijas!», ko viņš arī ievēroja.
Māksliniekam piemita izcila tonalitātes izjūta un spēja perfekti redzēt un fiksēt proporcijas. Tas ir liels retums, jo parasti profesionālie mākslinieki rūpīgi mēra proporcijas un štriko ēnas, un tas nav paveicams vienā seansā. Z. Gustiņš savus darbus darināja vienā dienā un reti kļūdījās. Neizdevušos zīmējumus autors iznīcināja. Diemžēl talantīgā mākslinieka dzīves gājums aprāvās Jēzus Kristus vecumā, tāpat kā viņa tēvam Latvijas armijas kapteinim Rūdolfam Gustiņam.
Televīzijas raidījumā gleznotāja
B. Gustiņa stāsta par savu dzīvi un rāda savus eļļas, guaša un akvareļa tehnikā darinātos darbus. Skatītājs var izsekot autores gleznieciskā rokraksta pārmaiņām dažādos laika posmos, kad samēra īsie, strupie otas triepieni kļūst gari un vijīgi, apvienojot kompozīciju vienā veselumā. Tāpat kā ļoti izsmalcinātie Z. Gustiņa akvareļi, Birutas darbi kolorītā ir ļoti smalki. Autore savā garajā mūžā ir sarīkojusi daudzas darbu skates Latvijā, Kanādā un Austrālijā, kas ir kļuvusi par viņas māsas Helgas mītnes zemi.
Kolekciju papildina 17 darbi
Simpozija pirmajā dienā jau no rīta gleznojām Svitenes muižas teritorijā, papildinot Rundāles novada mākslas darbu kolekciju ar eļļas tehnikā darinātiem darbiem, kuros atveidota Svitenes pils. Pēcpusdienā mums piebiedrojās Gustiņu saime – mākslinieku mazmeita Lauma Gustiņa, kura uzgleznoja ornamentālu abstrakciju tirkīzzilā gammā, un viņas māsa Māra Zvirgzda ar vīru Raimondu un bērniem Rasu, Irbi, Robertu. Viņu briljantie darbi arī papildinās mūsu kolekciju.
Rīgas mākslinieki ieradās pēcpusdienā, lai piedalītos simpozija teorētiskajā daļā un gleznotu nākamās trīs dienas. Radošais pasākums noslēdzās 25. augusta pēcpusdienā ar profesionālo gleznotāju un jauno mākslinieku kopīgu izstādi Svitenes pilī.
Rundāles mākslas skolas audzēkņi un manas studijas dalībnieki gleznoja Svitenē, jau sākot ar 1. augustu. Šī ir iespēja laikraksta lasītājiem iepazīties ar interesantākajiem gleznojumiem.
Rosināju bērnus gleznot savus mīluļus un abstrakcijas. Triepienā un kolorītā atraktīvus zirgu gleznojumus eksponēja Marita Kitija Škapare un Alise Šveda. Dāvis Jurševics, Jānis Upenieks, Sanija Kimeiša un Dārta Katrīna Novika gleznoja kaķīšus, bet Mārtiņš Rozentāls radīja savas mīlules Meža pīles parādes portretu.
D. K. Novika un Sanita Anna Rozentāle uzgleznoja lieliskas abstrakcijas.
Rundāles novada mākslas darbu kolekciju šogad papildina 17 lielo mākslinieku gleznas dažādās tehnikās. Vēlos izcelt Maijas Bērziņas, Dzintras Cepītes, Alises Briedes, Ainas Putniņas, Sintijas Kalējas, Kristīnes Selanes darinātās ainavas ar Svitenes pili, kā arī Vladimira Manavicka četrus darbus. Tālivaldis, Ieva un Kristiāns Muzikanti dāvina Rundāles pils ainavas. Arī Mārīte Šulce, Ance Gricmane, Inese Sudare un Krišjānis Beļavskis iepriecina skatītājus ar Rundāles ainavām. Kolekciju kuplina ģeogrāfijas maģistres Laumas Gustiņas, Māras un Raimonda Zvirgzdu, kā arī mūsu atbalstītājas Sanitas Milleres, kura šoreiz pievērsusies dzeltenās krāsas niansēm, kompozīcijas. Šo rindu autore šoreiz rāda kluso dabu un aktu.
Cerams, drīz arī Bauskas iedzīvotāji varēs apskatīt izstādi no Rundāles novada mākslas darbu kolekcijas.
Kategorijas
- Vietējās ziņas
- Sports
- Tautsaimniecība
- Izglītība
- Kultūra un izklaide
- Kriminālziņas
- Vēlēšanas
- Latvijā un pasaulē
- Lietotāju raksti
- Sēru vēstis
- Foto un video
- Blogi
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Sports
- Kultūra un izklaide
- Dažādi
- Reklāmraksti
- Citas ziņas
- Projekts «Saimnieko gudri»
- Projekts «Kultūrvide novados»
- Projekts «Iesaukums politikā»
- Dzīvesstils
- Projekts «Mediju kritika»
- Projekts «Dzīves kvalitāte novados»
- Projekts «Dzīve pierobežā»
- Projekts «Vide un mēs»
- Projekts mediju profesionāļiem par trešo valstu pilsoņu sociālo iekļaušanos un migrāciju
- Projekts «Dzīve pierobežā – 2020»
- Projekts «Kultūrvide novados-2020»
- Projekts «Vide»-2021
- Projekts «Iesaukums politikā»-2021
- Podkāsts «ViedDoma»