BauskasDzive.lv ARHĪVS

Darbības starts divdesmit gadu ilgajā ceļā

Airika Balode

2022. gada 7. janvāris 00:00

4
Darbības starts divdesmit gadu ilgajā ceļā

No 1. februāra visā Latvijā sāks strādāt depozīta sistēma

Pavisam drīz, 1. februārī, sāksies pārejas periods, kad Latvijā jāievieš taras-pudeļu depozīta sistēma, bet taromātu uzstādīšanas saskaņošana norit jau tagad.

Vairāk nekā 1400 savākšanas vietās visā Latvijā pieņems noteikta veida atkārtoti un vienreiz lietojamu dzērienu iepakojumu. Atbilstoši iepakojuma likumam dzērienus ar depozīta zīmēm varēs sākt tirgot tikai no 1. februāra. Kā «Bauskas Dzīve» informējusi jau iepriekš, stikla un plastmasas (PET) pudeles jau tagad sākt krāt nav vērts, jo savākšanas punktos tiks pieņemtas tikai tās pudeles, kurām uz iepakojuma ir depozīta zīme. Depozīta sistēmā varēs nodot stikla, plastmasas un metāla bezalkoholisko un alkoholisko dzērienu iepakojumus, kuru alkohola koncentrācija ir zem 6%.

Depozīta maksa ir noteikta desmit centu apmērā par iepakojuma vienību. To varēs saņemt tikai tad, ja uz nododamā iepakojuma būs nolasāma speciālā pazīstamības zīme, svītrkods vai kvadrātkods. Iepakojumam būs jābūt iztukšotam, un to nevarēs nodot saplacinātu vai bojātu. Par nodoto izlietoto dzērienu depozīta iepakojumu iedzīvotājam atmaksās depozīta maksu bezskaidras naudas norēķinu veidā vai izsniegs čeku par atbilstošu summu. Tajās vietās, kur depozīta iepakojumu pieņems manuāli, depozīta maksu varēs iegūt skaidrā naudā.

Ko atnesi – to aiznes
Kamēr depozīta sistēmas ieviešanu vēl gaidām, tikmēr «Latvijas Valsts meži» aprēķinājuši, ka kopš 2018. gada par 30% pieaudzis mežā izmesto atkritumu daudzums. 60% no tiem ir sadzīves atkritumi. «Es minu, ka 5% līdz 10% varētu samazināt šo atkritumu daudzumu mežos, jo liela daļa ir sadzīves atkritumu. Mežs nav vieta, kur izmest savus nevajadzīgos un piknikā atstātos atkritumus,» uzsver «Latvijas Valsts mežu» mežkopības plānošanas vadītājs Edmunds Linde. Viņš atzīst, ka atkritumu urnas, kuras izvietotas atpūtas vietās pie dabas, tur atrodas tikai tādēļ, lai atpūtas vietas kopējam būtu vieglāk atkritumus savākt. «Arī situācijās, kad atkritumu konteiners atpūtas vietā ir, mēs aicinām uz uzvedības modeli «ko atnesi – to aiznes»,» saka E. Linde. Viņš cer, ka nākotnē būs plašākas iespējas dalīt un nodot arī citus atkritumus. «Atkritumu apjoms, kas nonāk mežos, nemainīgi ir vairāk nekā 70 tonnas jeb vairāk nekā 2000 kubikmetru gadā,» atklāj E. Linde.
Dalība sistēmā veikalniekiem sagādās zināmas galvassāpes, jo taromāti būs jāuzstāda, jāapkalpo. Tomēr dalībai ir arī savi labumi – par katru pieņemto iepakojuma vienību veikals saņem apsaimniekošanas maksu. Par manuāli pieņemtu iepakojumu tie ir 2,03 centi, bet automātiski pieņemtu – 1,95 līdz 2,23 centi. «Ja 87% Latvijas iedzīvotāju, kas pauduši atbalstu depozīta sistēmas ieviešanai Latvijā, dosies un nodos pudeles veikalos, bet tajā pašā laikā būs veikali, kur nebūs šo taromātu, tad klients, ļoti iespējams, pārorganizēs savus iepirkšanās paradumus un dosies uz veikalu, kur ir šis taromāts,» tā saka SIA «Depozīta iepakojuma operators» valdes priekšsēdētājs Miks Stūrītis.

Garš, sarežģīts un komplekss process
«Maxima Latvija» pārstāve E. Stībele atzīst, ka depozīta sistēmas ieviešana ir liels un nozīmīgs notikums Latvijas mērogā, jo līdz sistēmas realizēšanai ir iets grūts un sarežģīts ceļš 20 gadu garumā. «Iesaistoties tirgotājiem un dzērienu iepakotājiem (ražotājiem un importētājiem), mums ir dota iespēja kopīgiem spēkiem padarīt Latviju par zaļāko valsti ne tikai Baltijā, bet arī visā pasaulē,» atzīst E. Stībele.

Viņa stāsta, ka taromātu saskaņošana un uzstādīšana ir sarežģīts un komplekss process, jo ir jāiziet cauri daudzām stadijām. «Ir jāsagatavo infrastruktūra, un jānodrošina tādi procesi kā elektrības pievade, vietas sagatavošana, darbinieku atlase un apmācības, kā arī formalitāšu kārtošana,» skaidro «Maximas» pārstāve, «sākotnēji saskaņošana notiek ar ēkas vai zemes īpašnieku, tad attiecīgi tiek saskaņoti plānotie darbi ar komunikāciju turētājiem – elektrības un gāzes nodrošinātājiem, ūdensapgādes pakalpojumu sniedzējiem un citiem konkrēta-jā objektā iesaistītajiem pakalpojumu sniedzējiem.» Beidzamais posms ir plānotās būves saskaņošana ar konkrētās pilsētas Būvvaldi, nodrošinot būves atbilstību likumā noteiktajām normām un prasībām.

«Maximai» un «Rimi» – āra kioski
Veikalu tīkla «Elvi» pārstāve Vineta Grigāne-Drande «Bauskas Dzīvei» skaidroja, ka visos Bauskas novada «Elvi» veikalos tiks pārdots pietiekami liels depozīta preču apjoms, tādēļ klientiem tiks piedāvāta tikai automatizēta taras pieņemšana iekštelpās.

Arī veikalu tīkla «Mego» administrācija informēja, ka abos Bauskas «Mego» veikalos būs pieejami tikai automatizēti taromāti.

Savukārt «Maxima Latvija» kvalitātes un atbilstības direktore Elīna Stībele stāsta, ka Bauskā taromāti atradīsies pie abiem veikaliem «Maxima» – Pionieru ielā 2 un Slimnīcas ielā 8. «Abus taromātus paredzēts novietot ārpus veikala tam speciāli uzbūvētos kioskos un aprīkot ar uzbrauktuvēm ērtākai piekļūšanai gan cilvēkiem ar kustību traucējumiem, gan jaunajām māmiņām ar ratiņiem,» ziņo E. Stībele, «kioskam Pionieru ielā 2 paredzētas arī automātiskās durvis, kas vēl vairāk atvieglos piekļūšanu taromātam.»

«Rimi Latvia» sabiedrisko attiecību vadītājs Juris Šleiers atklāja, ka pašlaik norisinās pēdējie darbi, lai jau 1. februārī varētu atklāt depozīta sistēmas āra kiosku Bauskā, kas atradīsies pie «Rimi» hipermārketa Pionieru ielā 2. «Esam plānojuši vienu āra kiosku tāpēc, ka tam ir vislielākā taras pieņemšanas kapacitāte,» skaidro J. Šleiers, «ja redzēsim, ka pieprasījums ir liels un šis pakalpojums cilvēkiem patīk, tad izskatīsim iespēju par jauniem pieņemšanas punktiem.»

UZZIŅAI

Depozītu punkti Bauskas novadā

«Bauskas Dzīve» aplūkoja mājaslapā «depozitapunkts.lv» atrodamo taromātu un pudeļu pieņemšanas punktu karti.

Bauskā, Pionieru ielas «Maximā» un «Rimi», atradīsies automatizēti taromāti, tāpat automatizēti taromāti būs atrodami «Maximā» un «AlkOutlet» Slimnīcas ielā, Īslīces ielas «Elvi» veikalā, «Mego» Dārza ielā un Rātslaukumā, «Viada DUS» un «Circle K» degvielas uzpildes stacijās.

Manuāli pudeles varēs nodot veikalā «Mājai un dārzam» Pionieru ielā un Upmalas ielas «top!» veikalā. Plānoti manuāli taromāti būs Liepu ielas «Vynoteka» veikalā, Rīgas ielas «Aibe» un «Bauskas būvmateriālu tirgū» Rūpniecības ielā un «Narvesen» Elejas ielā.

Pēc kartē attēlotā, Iecavā būs atrodami septiņi taromātu punkti – veikalos «top!», «Elvi», «LaTS», «Mego», kā arī «Maxima X» un «Narvesen».

Pilsrundālē taromāti atradīsies veikalos «LaTS» un «Vesko», Saulainē – veikalā «Vesko», Svitenē – veikalos «Aibe» un «Vesko». 

Mežotnē taru būs iespējams nodot veikalā «Elvi», bet Īslīces pagasta Rītausmās taromāti būs atrodami veikalos «Vesko» Lauku ielā un pie pagasta pārvaldes, kā arī Bērzos, veikalā «LaTS». Ceraukstes pagastā taromāti atradīsies divos punktos – degvielas uzpildes stacijā «Circle K» un veikalā «Elvi» Skolas ielā. Brunavas pagasta Grenctālē taromāti atradīsies «Virši DUS», kā arī «LaTS» un Ērgļos – veikalā «LaTS». Gailīšu pagasta Uzvarā taromāts atradīsies veikalā «top!».

Bārbeles pagastā taromātu punkti būs veikalā «Aibe» un «Vesko». Valles pagastā – veikalos «LaTS» un «Elvi», bet Misā – veikalā «Mego». Vecumniekos taras punkti atradīsies veikalā «Elvi», abos veikalos «LaTS» un veikalā «Aibe». Plānoti taromāti Skaistkalnē, «Vesko» veikalā, un Kurmenes «Aibē».

Avots: depozitapunkts.lv.