BauskasDzive.lv ARHĪVS

Virszemes televīzijas apraides skatītājiem janvāra sākumā visā Latvijā jāveic TV programmu pārskaņošana

LETA

2021. gada 29. decembris 06:21

173
Virszemes televīzijas apraides skatītājiem janvāra sākumā visā Latvijā jāveic TV programmu pārskaņošana

Gan bezmaksas, gan maksas virszemes televīzijas apraides skatītājiem visā Latvijā nākamā gada 6.janvārī būs jāveic TV programmu pārskaņošana, aģentūrai LETA pavēstīja Latvijas Valsts radio un televīzijas centra (LVRTC) Korporatīvās komunikācijas daļas vadītāja Vineta Spruganie.


Viņa skaidro, ka līdz ar Nacionālās elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes (NEPLP) lēmumu par to, ka no nākamā gada bezmaksas zemes TV apraidē tiks pārraidītas piecas TV programmas, LVRTC naktī no 5. uz 6.janvāri veiks izmaiņas TV apraides tīklā. Tādējādi gan maksas, gan bezmaksas TV apraides skatītājiem ir jāveic kanālu pārskaņošana savos dekoderos.


Savukārt, ja programmu pārskaņošana netiks veikta, bezmaksas apraidē esošās programmas skatītājiem nebūs redzamas. Pēc pārskaņošanas "LTV1" un "LTV7" programmas skatītājiem būs redzamas arī HD kvalitātē.


Programmu pārskaņošana jāveic gan bezmaksas zemes apraides programmu skatītājiem, gan maksas zemes apraides programmu skatītājiem, jo arī maksas apraidē ir pieejamas bezmaksas programmas. Programmu atjaunošana neattiecas uz skatītājiem, kuri izmanto kabeļtelevīzijas, satelīttelevīzijas un Interaktīvās televīzijas pakalpojumus.


Lai mazinātu neērtības iedzīvotājiem, tehniskie darbi notiks naktī. To laikā īslaicīgi tiks apturēta bezmaksas apraidē esošo TV programmu, kā arī daļa maksas apraidē esošo programmu pārraidīšana.


Iedzīvotāji tiek aicināti veikt programmu pārregulēšanu 6.janvārī pēc plkst.6.


Pirms programmu pārregulēšanas iedzīvotāju ekrānos var parādīties dažādi uzraksti - "vājš signāls", "nav programmu", "digitālās plūsmas atjaunošana" un citi uzraksti. Tomēr šādi uzraksti var arī neparādīties.


Naktī uz 6.janvāri vienlaicīgi tiks veikti arī televīzijas 700 megahercu frekvenču joslas atbrīvošanai nepieciešamie tehniskie darbi, lai šo frekvenču joslu nodotu mobilo sakaru operatoru rīcībā. Frekvenču joslas atbrīvošanas darbus LVRTC veica visu 2021.gadu un, līdz ar janvārī ieplānotajiem darbiem, frekvenču josla būs pilnībā atbrīvota un pieejama mobilo sakaru operatoriem.


Lai pārskaņotu kanālus, jāveic TV programmu automātiskā meklēšana. Lai to izdarītu, vispirms jāatrod dekodera satura rādītājā izvēlne "Programmu meklēšana", pēc tam ir jāizvēlas automātiskā meklēšana sadaļā "Meklēšanas režīms", kā arī jānospiež OK izvēlnē "Sākt meklēšanu".


Automātiskās kanālu meklēšanas pamācību var atrast dekodera vai televizora lietošanas instrukcijā. Katram televizora modelim un zīmolam tā var nedaudz atšķirties.


LVRTC vērš uzmanību, ka TV uztverošā antena, ko virszemes TV apraides skatītāji izmanto, nav jāregulē.


Jau vēstīts, ka arī nākamgad bezmaksas zemes televīzijas apraidē līdzās Latvijas Televīzijas programmām varēs redzēt trīs komerciālās televīzijas programmas - "ReTV", TV24" un "TV4".


NEPLP organizēja konkursu komerciālajām televīzijām uz trīs brīvajām vietām bezmaksas zemes apraidē. Konkursā uzvaru uz trīs gadiem ir ieguvušas SIA "Vidzemes Televīzija" ar televīzijas programmu "ReTV", AS "TV Latvija" ar televīzijas programmu "TV24" un SIA "4.vara" ar televīzijas programmu "TV4", kas nozīmē, ka šiem uzņēmumiem nebūs jāsedz apraides izmaksas.