BauskasDzive.lv ARHĪVS

VIDEO: Par Gada Eiropas cilvēku Latvijā kļuvis Imants Lancmanis

LETA

2021. gada 28. decembris 18:31

783
VIDEO: Par Gada Eiropas cilvēku Latvijā kļuvis Imants Lancmanis

2021.gada "Eiropas cilvēka Latvijā" godināšanas ceremonijā noskaidrots titula ieguvējs - mākslas vēsturnieks, gleznotājs un Rundāles pils bijušais direktors Imants Lancmanis.


Kā aģentūru LETA informēja biedrība "Eiropas Kustība Latvijā" ģenerālsekretāre Liene Valdmane, titula ieguvējs tiek noskaidrots sabiedrības balsojumā, tādējādi pasakot paldies cilvēkam, kurš ar saviem darbiem ir devis būtisku ieguldījumu Eiropas kopējo vērtību stiprināšanā Latvijā un Latvijas vārda spodrināšanā Eiropā.


Interesenti bija aicināti balsot par vienu no trim lielāko balsu skaitu ieguvušajiem kandidātiem - Lancmani, pētniecisko žurnālisti, neatkarīgā pētnieciskās žurnālistikas centra "Re:Baltica" līdzdibinātāju Ingu Spriņģi vai Krāslavas Varavīksnes vidusskolas direktori Mariju Micķeviču.


Savā uzrunā Lancmanis atskatījās gan uz Rundāles pils vēsturi, gan uz tās sasniegumiem starptautiskā līmenī. Piemēram, šogad pils franču dārzs ieguvis Eiropas Dārza balvu kategorijā "Vēsturiska parka vai dārza pārvaldība vai attīstība".


Lancmanis atzīmēja, ka dārzs ir rekonstrukcija. Turklāt tas ir viens no nedaudzajiem dārziem, kas 19.gadsimtā nav pārveidots. Plānojuma ziņā pat koki atrodas tajā vietā, kur savulaik arhitekts Frančesko Rastrelli lika tos iestādīt. Saņemts atzinums, ka parka rekonstrukcija ir liela vērtība. Tāpat mākslas zinātnieks pauda gandarījumu, ka septembrī Parīzē notika grāmatas "Dievinātā Doroteja. Kurzemes pēdējā hercogiene" franču izdevuma prezentācija.


"Man bija jādomā par to, kāds laimīgs liktenis, jo man bija iespēja rakstīt par šo pilnīgi eiropeisko personību. Viņa, neskatoties uz to, ka bija provinciāla Kurzemes meitene, spēja izlauzties līdz Eiropas visaugstākajām virsotnēm, pazīt visus sava laika valdniekus un mirdzēt pie Eiropas debesīm. Biju gandarīts, ka izdevās pamatīgāk atklāt viņas nozīmi franču diplomāta un politiķa Šarla Morisa de Taleirāna-Perigora dzīvē, lai gan to varēja izdarīt vēl pamatīgāk," atzīmēja gleznotājs, norādot, ka tas bija atgādinājums par to, ka viņam ir laimējies būt klāt pie eiropeisma vienā vai citādākā veidā.


Lancmanis uzsvēra, ka Latvija nav kaut kāda maza, nožēlojama valstiņa, kurai vēstures gaitā ir grūti gājis - Latvija ir pilnīgi eiropeiska teritorija ar Eiropas līmeņa kultūru un kultūras mantojumu. Viņš uzsvēra, ka būtisks ir ne tikai mantojums, bet arī cilvēki, kas darbojas šajā jomā.


"Tas ir tas skaistais! Es ar prieku domāju par visiem šiem gadiem, cilvēkiem, kas deva iespēju to paveikt. Ko nozīmē Eiropa un eiropeisks? Iedomas manā galvā, ja nav cilvēku, kas to gribētu darīt, bet bija, gribēja. Tie bija aizrautīgi un talantīgi cilvēki. Cilvēki apmeklē Rundāles pili, lasa aprakstus. Esmu viņiem pateicīgs, jo viņi ir atnākuši, lai ne tikai novērtētu, bet arī, lai uzzinātu. Kultūras mantojuma glabāšana ir tikai viens no veidiem, kā mēs piederam Eiropā un kā mēs īstenojam savu atrašanos Eiropā," uzsvēra Lancmanis.


Viņš atzīmēja, ka tas Latvijas iedzīvotājiem dod gandarījumu un pašpārliecinātību, kā arī apzinu, ka mēs neesam mazi, bet gluži otrādi. Turklāt tas, kas mums pieder, ko mēs esam mantojuši, ne tikai paši radījuši, ir vērtība. Lancmanis norādīja, ka ASV kanāls "CNN" ir ielicis savā tūrisma ceļvedī vārdus, ka Rundāle - Latvijas atbilde Versaļai - ir viena no pasaules skaistākajām pilīm.