BauskasDzive.lv ARHĪVS

Asociācija: Neadekvātais gāzes cenu pieaugums novedīs virkni naktsmītņu un ēdinātājus līdz maksātnespējai

LETA

2021. gada 22. decembris 18:46

239
Asociācija: Neadekvātais gāzes cenu pieaugums novedīs virkni naktsmītņu un ēdinātājus līdz maksātnespējai

Viesmīlības nozari gaida ārkārtējs un neadekvāti augsts gāzes cenu pieaugums, kas novedīs virkni vietējā kapitāla naktsmītņu un sabiedriskās ēdināšanas uzņēmumu līdz maksātnespējai un darba vietu samazināšanai, prognozē Latvijas Viesnīcu un restorānu asociācijā (LVRA), atsaucoties uz apkopoto informāciju no tās biedriem.


Kā liecina LVRA biedru veiktie aprēķini, vairumam uzņēmumu gāzes cenas pieaugs vismaz astoņas reizes, taču asociācijas ieskatā ir pamatotas bažas, ka pēc pēdējo dienu publiskajā telpā izskanējušās informācijas ir iespējams vēl lielāks cenu kāpums.


LVRA atgādina, ka 13.oktobrī Eiropas Komisijas (EK) paziņojumā uzsvērts, ka pašreizējā cenu kāpuma dēļ ir vajadzīga ātra un koordinēta reaģēšana, kā arī norādīti tūlītēji patērētāju un uzņēmumu aizsardzības pasākumi, tajā skaitā, sniegt atbalstu uzņēmumiem vai nozarēm saskaņā ar Eiropas Savienības valsts atbalsta noteikumiem. Tāpat EK paziņojumā ir atzīmējusi, ka valdībai jāgādā par to, lai tiktu saglabāta komercdarbības konkurētspēja.


Ievērojot EK paziņoto, LVRA aicina Ministru kabinetu steidzami apstiprināt vienkāršāko un operatīvāko instrumentu - atbalstu izmitināšanas pakalpojumu sniedzējiem operacionālo izdevumu segšanai.


LVRA ir pārliecināta, ka būs nepieciešams izstrādāt papildu pasākumu kopumu, lai tiktu risināts jautājums par enerģijas cenu, tajā skaitā gāzes, ārkārtējo pieaugumu.


Asociācija atgādina, ka Covid-19 apkarošanai noteikto ceļošanas un pakalpojumu ierobežojumu dēļ nozare nav varējusi pilnvērtīgi un rentabli strādāt gandrīz divu gadus. Asociācijā uzsver, ka nozare ir izpildījusi visas prasības, ieviesusi sanitāros protokolus un drošas darba vides vadlīnijas, un visi nozarē strādājošie ir vakcinēti.


jau ziņots, ka, ņemot vērā straujo enerģijas cenu kāpumu, Igaunijas valdības koalīcija pirmdien nolēmusi līdz martam patērētājiem atcelt gāzes pārvades tīklu pakalpojumu maksu, savukārt ģimenēm, kuru ienākumi nepārsniedz 1125 eiro mēnesī, ar pašvaldību starpniecību tiks izmaksāts pabalsts.