BauskasDzive.lv ARHĪVS

Mācību iestādē noslēdz pārbūves projektu

Uldis Varnevičs

2021. gada 17. decembris 00:00

6
Mācību iestādē noslēdz pārbūves projektu

Bauskas Valsts ģimnāzijā prieks par sakārtotām telpām, jaunām mēbelēm un tehnoloģijām

Uzņēmums SIA «Kvintets M» pabeidzis Bauskas Valsts ģimnāzijas pārbūves darbus, kurus iesāka pirms diviem gadiem. Daudz un dažādas pārmaiņas ir skārušas skolas veco korpusu, kā arī ēdināšanas zāli.

Bauskas novada attīstības un plānošanas nodaļas projektu vadītāja Ilze Munda informēja, ka oficiāli darbi pabeigti 14. decembrī. Tomēr Bauskas Valsts ģimnāzijas pārbūve ir tikai viena no projekta sastāvdaļām, un darbi turpināsies Bauskas 2. vidusskolā, kur projekta īstenošana ilgs līdz 2023. gada decembrim.

Liela vērība ugunsdrošībai
Bauskas Valsts ģimnāzijas direktorei Linutai Ģerģei šis laika posms iznācis gana piepildīts ar dažādiem notikumiem. Pārņemot ģimnāziju kā vienotu izglītības iestādi, uzreiz iznāca saskarties ar pārbūves projektu, reizē īstenot atkalapvienošanos starp divām izglītības iestādēm, kas nebūt nebija vienkārši, un papildus vēl saskarties ar «Covid-19» ierobežošanas noteikumu problēmām.

«Skolēniem bija liela staigāšana. Pedagogiem atkal vispirms bija jāpierod pie jauniem kabinetiem, kamēr pārbūvēja viņu kabinetus, un tad atkal jāpierod pie atjaunotajām darba telpām,» stāsta L. Ģerģe.

Darbus bija plānots pabeigt 20. novembrī, bet projektā ļoti liela nozīme pievērsta ugunsdrošībai, un tas radīja papildu izdevumus. «Visur ir ugunsdrošās durvis un citi risinājumi. Papildus bija jāizbūvē evakuācijas izeja no ēdamzāles, jo tur vienlaicīgi pulcējas vislielākais skolēnu skaits. Pašvaldība piekrita piešķirt papildu finansējumu evakuācijas izejas ierīkošanai,» skaidro direktore. 

Viņa atzīst, ka skolā nekad nav tā, ka neplāno kādus pārbūves darbus. «Lielāku uzmanību paredzam pievērst skolas apkārtnes labiekārtošanai, izmantojot arī ziedojumu finansējumu. Plānots veidot zaļo klasi, eksperimentu zonu. Arī sākumskolas telpās jādomā par jaunām tehnoloģijām – desmit gadi jau pagājuši,» tā L. Ģerģe.

Akustika atgriezusies

Lielais skolas lepnums ir jauniekārtotā lasītava bijušās skolas ieejas kāpņu telpā pirmajā stāvā. «Lasītava ir mūsu lepnums – ar veco grīdas segumu un atjaunotajām kāpnēm,» saka L. Ģerģe. Viņa ir apmierināta arī ar apgaismojuma lustrām, kuras izvēlēties palīdzēja Bauskas novada Būvvaldes galvenā arhitekte Sandra Smolija.

Priecīga ir bibliotekāre Dace Šķirpo: «Prieks atrasties gaišās un sakārtotās telpās, lai arī pārvākšanās bija ilgs process. Taisījām grāmatu ķēdes, iesaistot arī skolēnus. Daudzi pamanīja pa ceļam grāmatas, kuras vēlas izlasīt, – tagad nāk un prasa.» Telpā tagad skatāma arī skolotāju rokdarbu ekspozīcija un fotogrāfa Ģirta Donerblica fotoizstāde «Mūzikas spēks». «Lasītavā ir labi. Var noslēgties no apkārtējiem trokšņiem,» saka ģimnāzijas audzēkne Keita Kūmiņa.

Vairāk par telpas vēsturi zināja pastāstīt vēstures skolotāja Sarmīte Ābelniece. Pagājušā gadsimta 90. gados telpa aizbērta. Šeit bijusi laba akustika un notika pat koru mēģinājumi. To cerēja izmantot dejotāji, bet izlīdzinātajā telpā akustika pazuda, un reizē aizgāja arī dejotāji un pasākumi. Tagad atjaunotajā telpā akustika atgriezusies.

Skola kļūst jaunāka
Klašu telpās pedagogiem galvenais uzdevums tagad ir pierast pie jaunajām elektroniskajām tāfelēm. Skolas pedagogus ar jauno mācību līdzekli iepazīstināja fizikas skolotājs Dmitrijs Jemeļjanovs. Atzinīgi novērtē arī citi skolotāji. «Ja bērns ir apslimis, bet var mājās mācīties, tad ar interneta programmas palīdzību viņš var piedalīties stundā – pārraidām viņam materiālu ar datu kameras palīdzību, un reizē pārējie to pašu redz uz jaunās tāfeles,» stāsta matemātikas skolotāja Gunta Dzene.

Matemātikas un krievu valodas skolotāja Jeļena Bulīga atzīstas, ka nebija grūti pierast pie jaunās tāfeles. Uz malējām tāfelēm, kuras turklāt ir magnētiskas, var rakstīt arī ar krītu. «Kādreiz kabinetā bija filmu aparāts, tagad ir moderna tāfele. Mēs maināmies, un it kā vecā skola kļūst jaunāka. Mums jāapgūst visas iespējas, ko dod jaunās tehnoloģijas,» saka S. Ābelniece. «Pagaidām pie tāfeles vēl pierodam, daudz iznāk mācīties,» saka angļu valodas skolotāja Aija Cibule.

Sava krāsu gamma
Bauskas Valsts ģimnāzijas saimniecības vadītājs Aivars Zubovs teic, ka katrā stāvā ir savs krāsu akcents un tāds ir arī klasēs, kur pedagogi paši savām telpām piemeklēja oriģinālus krāsu risinājumus. Jaunie galdi arī vienkāršāk pārvietojami. «Bērni prasa – kāpēc katru reizi klasē ir cits izkārtojums? Tāpēc, ka to var atļauties,» teic Sanita Anspoka, latviešu valodas un literatūras un teātra mākslas skolotāja. Savukārt latviešu valodas un literatūras skolotāja Ināra Graudiņa strādā klasē, kur grīdā iestrādātas elektrības rozetes, – nepieciešamības gadījumā var strādāt ar elektroniskajām ierīcēm, kuras var uzlādēt.

Neskatoties uz jaunajām tehnoloģijām, vēl aizvien lielu uzmanību pievērš roku darbam. «Iekārtu ir daudz, bet bērni vienalga mācās strādāt ar rokām. Tas viņu vecumā ir svarīgi. Kopā ar puišiem nāk arī vairākas meitenes,» stāsta Armands Krafts, mājturības un tehnoloģiju skolotājs.

«Kad beigsies ārkārtas situācija, ir vēlēšanās sarīkot svinīgu pasākumu, lai atzīmētu pārbūves darbu noslēgumu,» savas remontu darbu noslēguma izjūtas atklāj L. Ģerģe.

UZZIŅAI
Projektā Nr. 8.1.2.0/17/I/011 «Bauskas Valsts ģimnāzijas un Bauskas 2. vidusskolas infrastruktūras sakārtošana» darbi Bauskas Valsts ģimnāzijā sākās 2020. gada 13. martā. Kopējie ieguldījumi projekta laikā Bauskas Valsts ģimnāzijā ir 2 105 640,62 eiro ar pievienotās vērtības nodokli. Tā informē projekta vadītāja Ilze Munda.

Projektā Bauskas Valsts ģimnāzijai iegādāts un uzstādīts viss informācijas un komunikāciju tehnoloģiju aprīkojums – 146 portatīvie datori, 25 stacionārie datori skolotājiem, 25 stikla interaktīvās tāfeles, desmit dokumentu kameras, trīs portatīvie uzlādes skapji, 32 komplekti lingvistiskās multivides pieejas apmācībai, kā arī mēbeles – 663 skolēnu un skolotāju krēsli, 586 skolēnu un skolotāju galdi, plaukti lasītavai un citas dažādas mīkstās mēbeles. 

Projektu «Uzlabot vispārējās izglītības iestāžu mācību vidi» īsteno specifisko mērķu atbalsta programmā. Tā kopējās izmaksas veido 8 173 459,60 eiro, un no šīs summas Eiropas Reģionālās attīstības fonda ārējais finansējums un valsts finansējums ir 3 816 305,20 eiro, savukārt pašvaldības līdzfinansējums – 4 357 154,40 eiro. Vairāk nekā astoņus miljonus plānots apgūt visā laika periodā no 2018. līdz 2023. gadam.