BauskasDzive.lv ARHĪVS

Šodien izlems Iecavas zvēraudzētavas ūdeļu likteni

www.bauskasdzive.lv

2021. gada 16. decembris 06:48

758
Šodien izlems Iecavas zvēraudzētavas ūdeļu likteni

Reaģējot uz Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) riska novērtējuma ziņojumu, Zemkopības ministrija gatavo Ministru kabineta (MK) lēmuma projektu par SIA "Baltic Devon Mink" ūdeļu novietnē esošo dzīvnieku likvidāciju.


Pašlaik lēmuma projekts par ūdeļu novietnē esošo dzīvnieku likvidāciju vispirms būs jāapstiprina Operatīvās vadības grupā (OVG), kas notiks šodien, 16.decembrī, portālu informēja ministrijas pārstāve Dagnija Muceniece. Ja OVG to saskaņos, lēmumprojektu paredzēts virzīt izskatīšanai un apstiprināšanai šāgada pēdējā MK sēdē 21.decembrī. Šāds lēmuma projekts tiek gatavos ārkārtas situācijas ietvaros.


"Sabiedrības veselība ir mūsu prioritāte, tāpēc pašlaik, tostarp arī ar Veselības ministrijas atbalstu, no Zemkopības ministrijas puses tiek sperti visi nepieciešamie soļi, lai sabiedrības veselības riskus iespējami mazinātu," uzsver zemkopības ministra biroja vadītājs Jānis Eglīts.


Lēmumprojekts tiek gatavots, pamatojoties uz SPKC riska novērtējuma ziņojumu Operatīvās vadības grupā. Atbilstoši tam skartajā ūdeļu novietnē pastāv riski turpmākai SARS-CoV-2 vīrusa mutācijas varbūtībai un cilvēku inficēšanās iespējām. Par to liecina periodiski notikušie darbinieku inficēšanās gadījumi ar tiem sekojošo potenciālo iespēju izplatīties iedzīvotāju vidū.


Saskaņā ar provizoriskām aplēsēm, dzīvnieku izkaušana un novietnes slēgšana varētu izmaksāt ap 20 miljoniem eiro, kas būtu kompensācija par nogalinātajiem vaislas dzīvniekiem, izmaksas par dzīvnieku nogalināšanu, dzīvnieku līķu savākšanu, transportēšanu un iznīcināšanu, izmaksas par dzīvnieku barības iznīcināšanu, dezinfekciju u.c. izdevumiem, kas var rasties darbības procesā. ZM aicinās Finanšu ministriju rast šim mērķim nepieciešamo finansējumu.


ZM pirmo reizi jautājumu par SIA "Devon Baltic Mink" ūdeļu novietnē esošo dzīvnieku likvidāciju OVG virzīja, tiklīdz tika saņemts SPKC riska novērtējums, proti, 15.novembrī. Jautājums OVG tika skatīts 13.decembrī.


Trešdien, 15.decembrī pie Zemkopības ministrijas  norisinājās biedrības "Dzīvnieku brīvība" rīkotais pikets ar mērķi vērst sabiedrības uzmanību uz nepieņemamo Zemkopības ministrijas rīcību, rosinot piešķirt 20 miljonus eiro Iecavas pagastā esošās ūdeļu fermas "Baltic Devon Mink" Covid-19 perēkļa likvidēšanai un uzņēmumam radušos zaudējumu kompensācijai.


Biedrības ieskatā Nīderlandes uzņēmumam "Baltic Devon Mink" pašam ir jāmaksā un jāatbild par savu nolaidību un pārkāpumiem, kā rezultātā izveidojās bīstamais infekcijas perēklis. Pavasarī - tieši laikā, kad fermā sākās Covid-19 infekcija - "Baltic Devon Mink" strādāja biedrības aktīvists, veicot slepeno pētījumu "Dzimis zvēraudzētavā". Pirms infekcijas sākšanās aktīvists diendienā novēroja un video dokumentēja sistemātiskus biodrošības un dzīvnieku labturības prasību pārkāpumus šīs fermas darbībā. Neievērojot Ministru kabineta epidemioloģiskās drošības noteikumus, liela daļa "Baltic Devon Mink" darbinieku darbā nelietoja sejas aizsargmaskas, netika arī nodrošināta noteikumos prasītā roku un apavu dezinfekcija pirms ienākšanas novietnē. Biedrība par novērotajiem biodrošības pārkāpumiem nekavējoties ziņoja Pārtikas un veterinārajam dienestam, taču tas atteicās veikt pārbaudi.


Biedrības "Dzīvnieku brīvība" vadītāja Katrīna Krīgere komentē: "Kāpēc Latvijas sabiedrībai no savas kabatas ir jāmaksā par nīderlandiešu uzņēmēja likumpārkāpumiem? 20 miljoni ir astronomiska summa, ko ministrija faktiski cenšas izkrāpt Latvijas sabiedrībai par labu likumpārkāpējiem. Un kādu signālu tas sūta citiem zvēraudzētājiem, kuru fermās vēl nav Covid-19, bet kuri jau gadiem strādā ar lieliem zaudējumiem? Vēstījums ir skaidrs - pārkāpt biodrošības prasības un ievazāt šo vīrusu ir ļoti izdevīgi - tas ir veids, kā kompensācijās iegūt daudz vairāk nekā varētu nopelnīt, ražojot kažokādas."