BauskasDzive.lv ARHĪVS

Lai mīļākais vilnas svīteris kalpotu ilgi

Sandra Apine

2021. gada 7. decembris 00:00

14
Lai mīļākais vilnas svīteris kalpotu ilgi

Vēdināt, nemērcēt, mazgāt ar rokām – kā pareizi kopt vilnas apģērbu?

Vilna ir materiāls ar tūkstošiem gadu senu vēsturi, kas funkcionalitātes un ilgtspējas dēļ ir diezgan pieprasīts arī mūsdienās. Rokdarbniece Anda Sutugova stāsta par vilnas labajām īpašībām un dalās ar praktiskiem padomiem, kas jāņem vērā, lai vilnas drēbes kalpotu gadiem ilgi.

Meistare uzsver, ka vilnas apģērbs ir kvalitatīvs un ar pareizu kopšanu kalpos vairākus gadus. «Dzimtā vēl tagad ir saglabājusies mammas adītā cilpu jaciņa, ko māsa atdeva māsai, pēc tam nākamajām paaudzēm. Tā bija īsta vilnas jaka, ko mazgāja ar veļas ziepēm,» stāsta A. Sutugova. «Mūsdienās mode kļūst ilgtspējīga, cilvēki arvien biežāk izvēlas kvalitāti, nevis kvantitāti, tādēļ vilnas izstrādājumi vienmēr būs garderobes pirmajos plauktos. Ņemot vērā, ka kvalitatīvs vilnas izstrādājums būs ievērojams ieguldījums, ir vērts padomāt par kopšanu.»

Silda aukstumā, atdzesē karstumā
A. Sutugova uzsver, ka vilnas izstrādājumi ir noderīgi gan aukstā laikā, gan karstā. «Vilna ir lielisks aukstuma izolators dabiski elastīgo un saliekto šķiedru dēļ. Tai ir zema siltuma vadītspēja, un tā neizvada siltumu no ķermeņa, tāpēc, kad ārā ir auksti, siltums paliek vilnas džemperos. Rudens mānīgajos laikapstākļos vilna spēs kā atdzesēt, tā arī sasildīt, pateicoties tām pašām lieliskajām dabiskajām šķiedrām,» stāsta vilnas pazinēja. Anda nodarbojas arī ar filcēšanu, un pašas filcētie zābaki noderot jebkuros laikapstākļos.

«Tie, kuri kaut reizi izmirkuši lietū, zina, ka pēc tam viss ir slapjš, pašam auksti un nāk virsū drebuļi. Šāda organisma reakcija ir dabīga, taču, ja būtu uzvilkts kaut viens apģērba gabals no vilnas, tā spētu sasildīt, neraugoties uz to, ka ir slapja. Vilna neļauj ūdenim iesūkties audumā, kā arī olbaltumvielu izveidotās šķiedras spēj uzglabāt lielu ūdens daudzumu, nezaudējot siltumizolāciju. Neticami, bet fakts,» stāsta A. Sutugova. Savukārt vasarās daudzi, īpaši vīrieši, nēsājot vilnas zeķes, jo tajās viņiem nesvīst kājas.

Izvēlas mazgāt ar rokām
Lai pareizi rūpētos par vilnu, jāsāk ar tās pareizu mazgāšanu. «Ņemot vērā, ka vilna ir noturīga pret netīrumiem un nepatīkamiem aromātiem, patiesībā vilnas apģērbi nav jāmazgā tik bieži, kā šķiet. Rūpes par vilnas izstrādājumu būs pietiekamas, to kārtīgi izvēdinot svaigā gaisā vai atstājot dušas telpā piesūkties ar mitro gaisu,» iesaka meistare.

Tomēr, ja ir redzami lieli pleķi vai jūtams nepatīkams aromāts, tad, protams, vilnas džemperis ir jāmazgā. Lai pareizi mazgātu vilnu, pirmā un pati svarīgākā lieta – jāpārbauda, kādi ir mazgāšanas norādījumi uz produkta kopšanas etiķetes, jo lielāko daļu vilnas apģērbu nedrīkst mazgāt automātiskajā veļasmašīnā – pastāv iespēja, ka apģērbs savelsies. «Veļasmašīnā mazgāju vien rūpnieciski tapušus adījumus, trikotāžu, iespējams, arī vilnas izstrādājumus, kam ir būtisks akrila piejaukums, taču vilnas rokdarbus nekad neatļaujos likt veļasmašīnā pat uz speciālajām programmām,» stāsta A. Sutugova.

Viņa parasti ķeras pie pašas senākās metodes drēbju mazgāšanā – ar rokām, kas paildzina apģērba kalpošanas laiku. Turklāt mazgāšana vairāk izpaužas kā saudzīga spaidīšana. Reizēm netīrumu pleķi nemaz nav tik lieli, lai mazgātu visu apģērba gabalu, un meistare iesaka izmazgāt tikai fragmentu.

Ar šampūnu un balzamu
Ieteicams izmantot maigu vai īpaši vilnai paredzētu mazgāšanas līdzekli un zemu temperatūru. Mazgājot jebkuru apģērbu, kura sastāvā ir vilna, nepieciešams izvairīties no parasto veļas mazgāšanas līdzekļu izmantošanas. Tā kā vilna sastāv no olbaltumvielām, tās var sadalīt šķiedrās esošās aminoskābes un noņemt vilnas dabisko lanolīnu (ādas tauku dziedzeru sekrēts), kas rezultēsies ar caurumiem iemīļotākajā vilnas džemperī vai zeķēs.

«Man ir pārbaudīts paņēmiens – savus adījumus mazgāju šampūnā un pēc tam balzamā – gluži kā matus. Vienīgi cenšos izvēlēties pēc iespējas neitrālāku, bez specifiskām smaržām. Ieteicami arī speciālie mazgāšanas līdzekļi, kuru sastāvā ir lanolīns,» stāsta A. Sutugova.

Lai nezaudē formu
Svarīgi atcerēties, ja mazgā ar rokām, – neatstāt vilnas apģērbu ilgstoši mērcēties. Tā vietā vairākas reizes paceļ un ieliek apģērba gabalu atpakaļ ūdenī. «Noteikti nevajadzētu izstrādājumu izkārt. Ieteicams ar rokām izžmiegt un likt žāvēties līdzenā vietā uz dvieļa,» iesaka vilnas pazinēja.

Savus rokdarbus meistare mēdz arī žāvējot atspraust ar kniepadatām, lai tie saglabā savu formu. Uzmanīgi var izmantot arī gludekli ar tvaiku. Nekādā gadījumā vilnas apģērbu nežāvē veļas žāvētājā, jo tas ir vistaisnākais ceļš uz mīļā džempera saraušanos un vispārēju kvalitātes pasliktināšanos.

Labāk guļus kopā ar citronu
Lai izvairītos no vilnas apģērbu krāsas maiņas, to ieteicams uzglabāt tālāk no tiešiem saules stariem. Meistare iesaka vilnas apģērbu ievietot apģērbu maisā vai kartona kastē, lai tam būtu iespēja vēdināties, bet vienlaikus tas nevarētu sastapties ar kodēm, kas izsalkušas pēc vilnas. Ja tomēr vilnas izstrādājumi tiek uzglabāti vienkārši skapī, tad labāk tos akurāti salocīt un nolikt guļus, nevis karināt uz pakaramajiem – tādējādi drēbes labāk saglabās formu. «Pārbaudīts paņēmiens pret kodēm ir citronu, apelsīnu miziņas, ko novieto plauktos vai atvilktnēs pie vilnas izstrādājumiem,» iesaka A. Sutugova, piebilstot, ka ir nopērkami arī speciāli smaržu maisiņi.

Dūnu jaka
Ja jaka tiek mazgāta mājas apstākļos, nepieciešams izvēlēties remdenu ūdeni un nelielu daudzumu veļas mazgāšanas līdzekļa. Noteikti izmantojiet saudzīgu veļas mazgāšanas ciklu un iestatiet to uz vienu papildu skalošanas ciklu, lai likvidētu mazgāšanas līdzekļa atstātās pēdas. Dūnu jakas kopšanai īpaši svarīga ir žāvēšana, ko ieteicams veikt, izmantojot veļas žāvētāju vai veļasmašīnu ar veļas žāvēšanas režīmu, izvēloties zemāko temperatūru, lai jakā esošās dūnas nesaliptu.

Sporta tērps
Visbiežākā kļūda, ko vairums cilvēku pieļauj, mazgājot sporta tērpu, ir pārmērīga veļas mazgājamā līdzekļa izmantošana, cerot, ka tādējādi apģērbs labāk attīrīsies no netīrumiem un nepatīkama aromāta. Patiesībā, ja tiek izmantots pārāk daudz veļas mazgājamā līdzekļa, tas nogulsnējas uz drēbēm, neļauj pazust nepatīkamajiem aromātiem, kā arī var izraisīt ādas kairinājumus treniņa laikā.
Nepieciešams pievērst uzmanību arī tam, kādā temperatūrā tiek mazgāts sporta tērps. Sporta tērpu, īpaši tādu, kas ir no elastīga auduma, ieteicams mazgāt vidēji siltā vai pat aukstā ūdenī, kas nepārsniedz 30 grādu temperatūru, jo karsts ūdens var pastiprināt apģērbā esošo nepatīkamo aromātu.

Bērnu apģērbs
Jaundzimušo āda ir ļoti jutīga, tāpēc svarīgi padomāt par drēbītēm un gultasveļu, kas ar to saskaras, – lai neveicinātu lieku kairinājumu. Bērnu āda ir ļoti jutīga un neaizsargāta, tāpēc ieteicams izvēlēties dabiskus mazgāšanas līdzekļus, kuros nav kaitīgu vielu un papildu aromatizētāju, un tikpat svarīgi ir bērnu drēbes mazgāt vismaz 60 grādu temperatūrā, ja to ļauj attiecīgā apģērba kopšanas noteikumi.

Avots: lgnewsroom.com.