BauskasDzive.lv ARHĪVS

Bārbeles skolai ir saknes un spārni

Anita Moora-Tropa

2021. gada 3. decembris 00:00

1000
Bārbeles skolai ir saknes un spārni

Mācību iestāde dibināta pirms 150 gadiem; šovasar plāno sarīkot salidojumu

Vecmuižas ķirspēlē (ķirspēle – ‘draudze’, red.) 1871. gada 10. novembrī tika atvērta Bārbeles Mārtiņa draudzes skola.
Par Bārbeles draudzes skolas atklāšanu tolaik raksta arī laikraksts «Latvijas Avīzes»: «Bārbeles draudzei nevajadzētu kaunēties, kad svešas acis skatīja viņas jauno skolu, jo nams patiesi ir stalts un prāvs, 12 asis garš un piecas asis plats. Klasē ir rūmes priekš 100 bērniem un skolmeistaram. Otrajā galā ir četras istabas priekš dzīvošanas. Bez tam vēl otrajā stāvā ir trīs lielas istabas, divas no tām ir guļamas priekš zēniem, viena priekš meitenēm, otra un trešā ir viena ēdamā istaba. Pie visas skolas ēkas ieriktes būves apgādātāji un valdnieki to labu vien darījuši, cik tik sapratuši, un, lai gan citu vietiņu pie nama varētu vēlēties labāku, tad es pēc lielākas apzināšanas šādas skolas būves apgādātājiem un valdniekiem par godu varu apliecināt, ka Bārbeles draudzes Mārtiņa skola ir tā brangākā vieta visā Bauskas apriņķī.»

Iestādi 2012. gadā slēdz 1871. gada 10. novembris – tā ir Bārbeles skolas dzimšanas diena, tātad šoruden svinama 150 gadu jubileja, stāsta Bārbeles pagasta novadpētniecības centra krājumu glabātājs Voldemārs Barens. 

Starp Novadpētniecības centrā pieejamajiem novadpētniecības materiāliem, seniem sadzīves priekšmetiem, atradumiem no karu laikiem, glabājas arī pagasta skolas arhīvs, kurā rūpīgi krāta un fiksēta skolas vēsture. V. Barens ir arī astoņus gadus strādājis par šīs skolas direktoru, viņa zināšanas par mācību iestādes vēsturi un apkopoto materiālu apjoms ir plašs un iespaidīgs. Novadpētniecības centrs ir izvietots Bārbeles skolas ēkā, un jebkurš interesents te tiek laipni gaidīts.

Lai arī Bārbeles skolai savas ilgās pastāvēšanas laikā izdevies izdzīvot dažādos laikos un politiskajās iekārtās, «jaunākajos laikos» bija jāpiedzīvo skolas slēgšana – Bārbeles pamatskolā bija tikai 35 audzēkņi, četriem deputātiem atturoties, vairākumam nobalsojot «par», Vecumnieku novada dome pieņēma lēmumu izglītības iestādi slēgt ar 2012. gada 1. septembri. Bārbeles pamatskolas direktores Daces Penķes, bērnu vecāku un sabiedrības citu pārstāvju profesionāli izstrādāto Bārbeles pamatskolas reorganizācijas modeli diemžēl nevar īstenot, jo iedzīvotāju, īpaši bērnu, pagastā kļūst arvien mazāk, tā tolaik  tiek skaidrots šāds lēmums laikrakstam «Bauskas Dzīve».

Dace Penķe: labā bijis tik daudz
Sarunā ar bijušo skolas direktori Daci Penķi vienojāmies atsaukt atmiņā tikai visu labo un gaišo. «Novembrī skolai apritēja 150 gadi, un 40 gadi no tās mūža ir arī mani gadi. Strādāt sāku par fizkultūras skolotāju, vēlāk pildīju mācību pārzines pienākumus, un no 1992. gada kolektīvs man uzticēja skolas direktores amatu. Ir daudz atmiņu un pārdzīvojumu, bet tā labā ir bijis daudz, daudz vairāk par tām atmiņām, kuras gadu laikā izdzēšas pašas no sevis. Man vienmēr paveicās strādāt labā, draudzīgā un apzinīgā kolektīvā. Arī bērni manā skolā bija īpaši. Kādēļ? Man nekad nebija jākaunas par viņu uzvedību ne skolā, ne ārpus tās. Tas bija darbs ar zinātkāriem, aizrautīgiem un dzīvespriecīgiem bērniem, kuri jau ir izauguši, izskolojušies un atraduši savu vietu dzīvē. Daudzie pulciņi, sacensības, olimpiādes un konkursi palīdzēja arī mums, skolotājiem, tuvāk iepazīt savus audzēkņus. Kā direktorei man paveicās ar kolektīvu – ne tikai pedagoģisko, bet arī tehnisko personālu. Guvu atbalstu arī no skolēnu vecākiem,» stāsta D. Penķe.

Ar visai ierobežotiem finanšu līdzekļiem skolā paveikti daudzi labi projekti: pašu spēkiem izremontētas telpas, iekārtota skolas apkārtne, ar projektu atbalstu iegādāts aprīkojums un mēbeles. Daudzas labas idejas radās un tika īstenotas ar projektu atbalstu. Nevar nepiesaukt Bārbeles tautskolu, kurā triju gadu laikā pieaugušie papildināja savas zināšanas un jauki pavadīja laiku nodarbībās. Tie bija skolas pēdējie gadi, kad ideju, cerību un ieceru bija tik daudz.

«Kā teicis franciskāņu ordeņa mūks un katoļu priesteris Ričards Rors: «Zaudējumi tikai rada jaunu ieguvumu iespējas.» Lai mūs visus vada mīlestības un labestības piepildīts laiks!» novēl D. Penķe.

Absolventi joprojām pateicīgi skolotājiem
Par Bārbeles skolu ar pateicību stāsta bārbelietis, zemnieks un Bauskas novada domes deputāts Mārtiņš Mediņš: «Bārbeles pamatskolā mācījos no 5. klases, esmu 1975. gada absolvents. Uz skolu no ģimenes devāmies četratā – es biju vecākais šajā kompānijā, pieskatīju savas māsas Moniku un Ināru, kā arī brāli Andreju. Uz skolu braucām ar kolhoza transportu. Kravas automašīna no rīta veda arī strādniekus uz darbu, kravas kastē bija no finiera sameistarota būda, kur patverties no lietus. Vēlāk sāka kursēt finiera autobusiņš, Rīgā ražotais «rafiņš». Tā no rīta braucām uz skolu, vakarā paši sešus kilometrus kājām gājām uz mājām, jo bija jāpalīdz vecākiem saimniecībā, bet, kad bija ļoti slikti laika apstākļi, nakšņojām skolas internātā.»

M. Mediņš atceras, ka skolotāji bija ļoti prasīgi un stingri, ja kādam prāts nesās uz nerātnībām, kas traucēja mācīties pašam un citiem, skolotāji varēja uzsist arī ar lineālu pa pirkstiem vai ielikt nemiera cēlāju kaktā. Īpaši stingrs bijis skolas direktors Kārlis Biezais un vēstures skolotāja Silvija Maskale. «Pateicoties skolotājai Rasmai Tenovskai, viņas erudīcijai un prasīgumam, daudzi, arī es tajā skaitā, esam apguvuši labas mūsu dzimtās valodas prasmes – pareizi veidot teikumus, izteikt savu domu, kā arī izkopuši glītu rokrakstu. Bārbeles pamatskolā ir mācījušies arī visi mani trīs bērni – Gatis, Dita un Lauris,» stāsta M. Mediņš.

Dace Šileika, Bārbeles pamatskolas absolvente, tagad skaistkalniete, iestādes «Vecumnieku novada dome» attīstības un plānošanas nodaļas vadītāja, saka paldies saviem skolotājiem. Viņa pirmo septembri pirmajā klasē atceroties ļoti labi – «divas stingri sapītas bizes ar kuplu baltu lentu pušķiem, baltas pusgaras zeķītes ar bumbulīšiem, priecīgs satraukums un interese – kā nu te viss būs?»

Arī pedagogi D. Šileikai labā atmiņā – Liliāna Ropāja, ķīmijas un bioloģijas skolotāja, kurai bijis izsmalcināts, skaists, kaligrāfisks rokraksts, kas fascinējis un iedvesmojis. «Centos to kopēt un atdarināt, tā izkopu arī savu rokrakstu. Neesmu dziedātāja, bet dejotāja gan – līdz pat 9. klasei dancoju skolas tautas deju ansamblī skolas direktores Daces Penķes vadībā. Paldies maniem mīļajiem skolotājiem – Silvijai Maskalei, Rasmai Tenovskai, Austrai Kadiķei, Dzintrai Veckaganei un Voldemāram Barenam!»

Jauni ieguvumi un pārvērtības

2016. gada nogalē tukšā Bārbeles skolas ēka tika nopirkta izsolē un nepilnu divu gadu laikā piedzīvoja neparastas pārvērtības. Biedrība «Kalna svētību kopiena» 2018. gadā nodibināja zēnu skolu, kas darbu sāka 2018. gada 1. septembrī, uzņemot pirmos skolēnus, par skolas atdzimšanu stāsta Bārbeles zēnu pamatskolas «Saknes un spārni» direktore Ilona Blūma.

«Mūsu skola ir unikāla, jo piedāvā līdz šim vēl nebijušu mācību procesu Latvijā. Skolas mērķis ir nodrošināt labvēlīgu vidi audzēkņu izaugsmei, radošai izpausmei, sadarbības un mācīšanās iemaņu attīstībai, veicināt katra skolēna pašiniciatīvu un atbildību par savu mācīšanos un rīcību. Tā meklē, kā arī ikdienas pedagoģiskajā procesā iestrādā jaunus ceļus izglītībā un aktualizē vīriešu un tēvu lomu zēnu attīstīšanā. Tāpat skola izglīto sabiedrību, vecākus un skolotājus puišu audzināšanā mūsdienās, iesaistot skolēnu tēvus un vienlaikus sniedzot izglītojamajiem konkurētspējīgu izglītību. Skolā ir iespēja apgūt mācību procesu ar Montesori pedagoģiskajiem principiem, metodēm, materiāliem un dzīvesveidu. Šeit darbojas skolotāji, kas paši ir aktīvi, dzīvespriecīgi un vēlas jauniešiem dot ne tikai mācību programmu, bet arī pievienoto vērtību dzīvei,» stāsta direktore.

Skolēnu skaits klasē ir neliels, tādēļ iespējama elastīga darba organizācija – papildnodarbības klasei vai grupām, individuāla darba nodrošināšana un mācību pielāgošana skolēnu vajadzībām. Paralēli izglītības programmas apguvei tiek piedāvāts plašs ārpusstundu nodarbību klāsts – aviosimulācijas un lidmodeļu konstruēšanas fakultatīvs, ko vada pilots un lidmašīnu būvētājs Aivars Grahoļskis, kā arī ornitoloģija, ko pasniedz Latvijas Ornitoloģijas biedrības pārstāvis, žurnāla «Putni Dabā» redaktors un šīs skolas dabaszinību skolotājs Agnis Bušs. Norisinās arī māla un keramikas fakultatīvs, ritmika un dejas, ir baseina apmeklējums, individuāla mūzikas instrumentu spēles apguve, radošās darbnīcas, kā arī matemātikas padziļināta apguve fakultatīvajās nodarbībās.

Puikām tiek piedāvāts apgūt aviosimulācijas prasmes, kokapstrādes, lidaparātu darināšanas un dronu būvēšanas prasmes. Tam izveidota darbnīca, kurā ir darbgaldi un instrumenti. Skolas puikas rūpējas arī par putnu saimi un trusi Tomu.

Pedagoģisku inovāciju aizsācēji
Bārbeles zēnu pamatskola ir vairāku pedagoģisku inovāciju aizsācēja, piemēram, tā ir pirmā mācību iestāde tieši zēnu skološanai un pirmā, kas skolas aktivitāšu norisē īpašu uzmanību pievērš tēvu iesaistei.

Viena no skolas pamatvērtībām ir kopības apziņas veidošana par saknēm un spārniem – starp skolu, skolēniem un vecākiem. Pats svarīgākais – tēvu klātbūtne un aktīva darbošanās skolas dzīvē notiek vismaz vienu dienu nedēļā visa mācību gada garumā. Skolas dzīvē liela loma ir vecākiem, kas darbojas līdzās bērniem, kopā ar bērniem. Vecāki palīdz arī skolas saimniecības dzīvē, darot darbus kopā ar skolas un kopienas ļaudīm. Skolā šogad sāk darboties Labā Gana klase, kur bērni tiek iepazīstināti ar kristīgajām vērtībām.

Mācību iestādē darbojas arī pirmsskolas izglītības grupiņa «Putniņi», kura strādā ar Montesori materiāliem, metodēm un principiem. Bērnudārza grupā mācās vidēji deviņi mazuļi.

Pamatskola ir iekārtota jaunās un mājīgās telpās, nodrošinot jauniešiem iespēju dzīvot aktīvā un ģimeniskā vidē. Skolas telpās un teritorijā tiek rīkotas piedzīvojumu nometnes, kur bērni sabrauc no visas Latvijas. Nometnēs tiek piedāvāta ļoti plaša programma – mālošana, pārgājieni, velopārgājieni, ornitoloģija, orientēšanās, izdzīvošanas skola.

Skolā strādā pedagogi no dažādām Latvijas vietām. Ir tādi, kas dzīvo uz vietas, un tādi, kas uz skolu brauc pāris reižu mēnesī. Kolektīvs un bērni dzīvo kā viena ģimene – kopā strādājot, mācoties un svinot svētkus.

«Sakiet, vai ir vēl kāda skola, kas var lepoties ar tādu dzīvesveidu un vērtībām – kopiena, mīlestība, darbs un atbildība?!» retoriski jautā I. Blūma.

Cerība par tikšanos vasarā
Ideju par skolas tapšanu ir aizsācis priesteris Andrejs Mediņš. Šis ir sens sapnis, kas ar īpašiem palīgiem beidzot ir piepildījies un attīstījies. Vadījusi vēlme, lai mācības šajā skolā dod pienesumu jauno cilvēku dzīvē, kā arī sabiedrībai kopumā. Gribējies nest misiju un vīziju pasaulē, lai tā tiek saredzēta un sadzirdēta. Tikai kopā mēs varam vairāk.

«Skola nākamajā vasarā rīkos 150 gadu jubilejas salidojumu, kuram sāksim gatavoties jau pēc Ziemassvētkiem. Mums ir svarīgi informēt visus skolas absolventus un pedagogus, gaidām ciemos it visus! Mūsu skolā ir mājīgas, plašas telpas, kur satikties. Visi ir mīļi gaidīti un aicināti! Apkārtnē ir ierīkota skaista pastaigu un atpūtas vieta, kur atrodas divas lidmašīnas, dīķis un puķu dārzs,» uzsver direktore.
Andrejs Mediņš, skolas idejas autors, iedvesmotājs un attīstītājs, īsā, bet sirsnīgā telefona sarunā pauda cerību un ticību, ka visi – kā absolventi, tā pedagogi un Bārbeles skolas patrioti – nākamajā vasarā varēs tikties klātienē skolas jubilejas salidojumā un baudīt kopā būšanas prieku.


KOMENTĀRS

JANA VEINBERGA, Izglītības kvalitātes valsts dienesta vecākā eksperte:

Bārbeles zēnu pamatskola «Saknes un spārni» ir dibināta 2018. gada 19. jūlijā. Pašreizējais dibinātājs – fonds «Saknes un spārni». Skola tā paša gada 31. augustā reģistrēta Izglītības iestāžu reģistrā, pašlaik 31 izglītojamais, tostarp deviņi bērni pirmsskolas grupiņās. 

Mācību iestāde īsteno trīs izglītības programmas – pirmsskolas izglītības programmu, pamatizglītības programmu un pamatizglītības pirmā posma (1. – 6. klase) programmu.

Visas programmas ir licencētas, t. i., saņēmušas atļauju tās īstenot, abas pamatizglītības programmas ir akreditētas (saņēmušas pozitīvu izglītības kvalitātes novērtējumu un tiesības izsniegt valsts atzītus izglītības dokumentus) līdz 2025. gada 13. jūnijam.

Izglītības kvalitātes valsts dienesta organizēts izglītības kvalitātes novērtējums ar akreditācijas ekspertu komisijas viesošanos skolā notika 2019. gada maijā. Izglītības iestādes darbība un izglītības programmu īstenošanas kvalitāte tika novērtēta pārsvarā ar «labi», kas nozīmē, ka skola strādā optimālā līmenī. 

Akreditācijas ekspertu komisija kā skolas stiprās puses atzīmējusi: skolēnu iespējas attīstīt savu personību gan mācību priekšmetu stundās, gan fakultatīvajās un interešu izglītības nodarbībās, gan ārpusstundu un ārpusskolas aktivitātēs; tiek īstenota karjeras izglītība gan mācību procesā, gan ārpusstundu un ārpusskolas aktivitātēs; izglītības iestādei ir laba sadarbība ar izglītojamo ģimenēm, tās tiek iesaistītas izglītības iestādes attīstības plānošanā un pašvērtēšanā.

Izglītības kvalitātes uzlabošanai akreditācijas eksperti ir izteikuši šādus ieteikumus: jāpilnveido mācību sasniegumu vērtēšanas kārtība; jānodrošina pedagoga logopēda pakalpojumi skolēniem, kuriem tas nepieciešams; jāizstrādā kārtība, kādā skolēnu vecāki un citas personas drīkst uzturēties izglītības iestādē, un jānodrošina šīs kārtības ievērošana. Izteikti arī ieteikumi uzlabot skolas infrastruktūru un apkārtējo teritoriju – uz blakusesošā ceļa uzstādīt transportlīdzekļu maksimālo ātrumu ierobežojošu ceļa zīmi, asfaltēt blakus izglītības iestādei esošo vispārējās satiksmes ceļa posmu, iekārtot sporta laukumu pie izglītības iestādes sporta nodarbību organizēšanai.