Adventes laika eņģeļu un cerību stāsti
![Adventes laika eņģeļu un cerību stāsti](/uploads/articles/2021/12/194401__61a8db524255e.jpg)
Bauskas muzejā atver svētku gaidām pieskaņotu floristikas un fotogrāfiju izstādi
Bauskas muzejā pirms nedēļas ir atvērta vizuāli bagātīga adventes noskaņu izstāde. Vienā telpā eksponēts fotogrāfes Ivetas Skrastiņas cikls «Kurzemes eņģeļi» un Latvijas Floristu apvienības (LFA) dalībnieku ziemas kompozīciju kolekcija «Laiks». Izstādi varēs aplūkot līdz 2022. gada 31. janvārim. Ekspozīcija atrodas muzeja lietišķās māk-slas studijas izstāžu zālē.
Konceptuāla tēma
Floristikas izstādi muzejā iekārtoja LFA priekšsēdētāja Gunita Lazdiņa un viņas kolēģe Aija Žagariņa. «Bauskas Dzīve» vēroja procesu un aicināja meistares piedalīties sarunā.
Stāsta Gunita Lazdiņa: «Mūsu apvienība pārstāv Latvijā pirmo un vecāko floristikas skolu. Bauskas muzeja mākslas nodaļas vadītājas Ilgas Balodes aicinājumu sarīkot izstādi saņēmām pagājušajā gadā. Prieks, ka beidzot varam to izdarīt. Jau iepriekš mums bija zināma izstādes koncepcija, kas paredz vienā telpā apvienot fotogrāfiju ciklu «Kurzemes eņģeļi» un floristikas darbus. Mudinājām apvienības dalībniekus, kuri dzīvo Latvijas dažādos reģionos, veidot kompozīcijas ar devīzi «Laiks», lai dalītos izjūtās, ko ikviens piedzīvojis dramatiskajā pandēmijas periodā. Labās domas, tumšās domas, cerība, noslēgtie saskarsmes loki jeb «burbuļi» – tas viss atspoguļojas floristu konceptuālajos darbos. Aicinājām piedalīties arī LFA sadarbības partnerus no Lietuvas. Izstādē Bauskas muzejā piedalās meistare Vitālija Kubickiene no Šauļiem.»
Skaistais minimālisms
Raksta autorei izstādes favorīts ir Gunitas Lazdiņas darbs – divi melna kartona figūru silueti ar gaišu un tumšu galvas rotu. Sejas nosacītajā ovālā katram tēlam ir viena mirdzoša acs. Nav jābūt filozofam, lai saprastu, ka meistare, izmantojot mākslinieciskās izteiksmes līdzekļu minimumu, simboliski vēsta par gaismu un tumsu ikkatrā no mums un par cerību.
Vienlaikus šķiet brīnumaina arī Gunitas otra kompozīcija. Tā atgādina lielu no zariem savītu ligzdu, kuras viducī snauž it kā apsnigušu, vēl neizplaukušu hiacinšu un amariļļu vitālie dzinumi. Kad sāku bažīties par ziedu nākotni, Gunita mani nomierina: «Līdz izstādes noslēgumam amariļļi uzziedēs. Augi ir speciāli apgādāti ar barības vielām, tie nav jālaista.»
Daži spilgti akcenti
Floristi Aiju Žagariņu aicinu komentēt dažas izstādes kompozīcijas. Esam vienisprātis, ka jelgavnieces Ligitas Danenbergas Ziemassvētku vija ar zvaignītēm, grafiski izteiksmīgām kaltētu augu ziedkopām, stilizētu lauru lapām ir meistardarbs. Aija rāda arī pašas veidoto kompozīciju «Pasaules burbulis» ar caurpīdīgām un zaļām lodītēm. Vienā ir atainota zemeslode. Meistare uzsver: «Floristikā vienmēr dominē dabas materiāli. Mēs paši tos vācam, žāvējam, apstrādājam. Detaļās vai fonā izmantojam arī citus materiālus, raugoties, lai tie organiski un neuzkrītoši iekļautos kompozīcijā.»
Izstādes īsais apskats būtu nepietiekams, ja neminētu Tukuma meistares Annas Stikānes darbu. Tas mani ļoti aizkustināja. Annas kompozīcijā no minimālisma nav ne vēsts, bet kāds skaistums un harmonija! Floristes kompozīcija ir eksponēta telpiskā konstrukcijā – tādā kā atvērta skapītī – un pārsteidz ar brīnumainu vizuālo risinājumu un emocionālo izjūtu diapazonu. Kaltētu lapegļu zaru ielokā iekarināti Annas adītie krāsainie kvadrātiņi, kas simbolizē viņas izjūtu gammu, sākot no dūmakainas pelēcības un beidzot ar spožiem saullēkta cerību toņiem.
Pamazām izzūd vērtības
Tāpat kā citas radošās industrijas, arī floristiku nelabvēlīgi iespaido pandēmijas stingrajā režīmā pavadītie divi gadi. Tikpat kā nenotiek izstādes, dalīšanās pieredzē, kopīgi saieti, ārzemju izstādes.
Komentē Gunita Lazdiņa: «Arvien uzstājīgāk sevi reklamē amatieri, kuri neveiklus darinājumus piesaka kā floristikas mākslas darbus. Nav jau peļami, ka virtuālajā vidē cilvēki rāda vaļaspriekus, bet, sākoties tirdzniecībai, situācija krasi mainās. Pircēji ir apjukuši, viņi vairs neprot atšķirt kvalitatīvus profesionāļu darbus no amatnieciskiem izstrādājumiem. Tas degradē mūsu nozari. Tāds ir pandēmijas laika fenomens, kas jūtami izpaužas arī vizuālajā mākslā. Mierina fakts, ka Latvijas Floristu apvienības biedri visos valsts novados ir ziedu veikaliņu īpašnieki. Viņiem ir liela pieredze un nopietna floristikas izglītība. Viņi neatkāpjas no profesionāliem standartiem un vienatnē turpina strādāt arī sarežģītajā situācijā.»
Fotogrāfijas un gleznas
Kurzemnieces Ivetas Skrastiņas lieliskā kvalitātē nodrukāto attēlu cikls «Kurzemes eņģeļi» izstādei piešķir telpisku dimensiju. Tas nav neitrāls fons, bet aktīvs, uzrunājošs vēstījums, kas veiksmīgi sasaucas ar floristu kolekcijas tēmu «Laiks».
Ceļojošo izstādi fotogrāfe izveidoja 2018. gadā kā veltījumu Latvijas simtgadei. Tuvplāna attēlos ir redzamas Kurzemes dievnamu izcilākās mākslas vērtības – 17. gadsimta kokgriezēju unikālie darbi.
Bauskas muzeja zālēs vēl divus mēnešus varēs aplūkot arī talantīgās jaunās gleznotājas Neonillas Medvedevas dzīvespriecīgo, starojošo gleznu kolekciju. Ieeja jo-projām ir «zaļajā režīmā».
Kategorijas
- Vietējās ziņas
- Sports
- Tautsaimniecība
- Izglītība
- Kultūra un izklaide
- Kriminālziņas
- Vēlēšanas
- Latvijā un pasaulē
- Lietotāju raksti
- Sēru vēstis
- Foto un video
- Blogi
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Sports
- Kultūra un izklaide
- Dažādi
- Reklāmraksti
- Citas ziņas
- Projekts «Saimnieko gudri»
- Projekts «Kultūrvide novados»
- Projekts «Iesaukums politikā»
- Dzīvesstils
- Projekts «Mediju kritika»
- Projekts «Dzīves kvalitāte novados»
- Projekts «Dzīve pierobežā»
- Projekts «Vide un mēs»
- Projekts mediju profesionāļiem par trešo valstu pilsoņu sociālo iekļaušanos un migrāciju
- Projekts «Dzīve pierobežā – 2020»
- Projekts «Kultūrvide novados-2020»
- Projekts «Vide»-2021
- Projekts «Iesaukums politikā»-2021
- Podkāsts «ViedDoma»