Profesionāla un ātra palīdzība – spēcīgo vīru darbs
Ugunsdzēsēji glābēji nepamet nelaimē ne ugunī, ne ūdenī, ne tumsā uz ceļa, kad pārkritis koks rada draudus
Laikraksta «Bauskas Dzīve» redakcijā vērsās kāda Ozolaines iedzīvotāja. Viņa pastāstīja par nesen piedzīvoto: «Neizgaismotā ceļā no Ozolaines uz Bārbeli 29. novembrī tumsā bija nogāzies koka stumbrs perpendikulāri ceļam acu augstumā. Koks taranēja automobiļa vadītāja pusi. Mums, kas mašīnā, visiem labi, bet automobilim sānu stikls saplēsts, priekšā plaisa, bojāts lukturis un mašīnas priekša. Izsaucām glābējus, viņi pēc 20 minūtēm aizvāca koku. Apbrīnoju viena glābēja spēku – mums neizdevās koku izkustināt ne no vietas, bet puisis kā Lāčplēsis ar vienu roku pastūma to ceļa malā, lai citas mašīnas neciestu. Tā nu devāmies uz mājām pēc otrā auto, lai varētu izņemt bērnus no bērnudārza. Savukārt 30. novembrī atkal bija koks uz ceļa, kas jau, kad braucām, bija pārzāģēts uz pusēm.»
«Lāčplēša spēku» attīsta sports un komandas darbs
«Bauskas Dzīvei» izdevās atrast tajā vakarā dežurējušo ugunsdzēsēju glābēju, kas tik viegli un ātri ticis galā ar koku un īstā laikā steidzami palīdzējis ģimenei. Tas bija Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) Zemgales reģiona brigādes Bauskas daļas Vecumnieku posteņa ugunsdzēsējs glābējs Artūrs Kauliņš. Viņš VUGD strādā vairāk nekā trīs gadus, dzimis un uzaudzis Vecumniekos, te joprojām dzīvo tuvinieki, un pats jūtas piederīgs šai vietai, lai arī pašlaik apmeties Ķekavā.
«Tajā vakarā lielo sniega daudzumu neizturēja vecs skujkoks pie ceļa. Tas bija aptuveni 25 centimetru diametrā, bet augšējie zari nelāgi bija trāpījuši mašīnai. Nestrādāju viens, bijām trijatā – bija arī Ivars Sproģis, Vecumnieku posteņa vada komandiera vietnieks, un Ivars Falučko, ugunsdzēsējs glābējs (autovadītājs). Ar motorzāģi nozāģējām bīstamās vietas, lai nav lielāka skāde. Viens zāģē, otrs pietur. Pēc tam velkam nost. Šis jau nebija lielākais koks, ar ko nācies strādāt, ir bijuši milzīgāki, ko nepavisam nevar kustināt vienā gabalā. Mēs jau tikai darījām savu darbu, bet, protams, ir prieks, ja to kāds novērtē,» teic A. Kauliņš.
Jautājot, kur guvis «Lāčplēša spēku», ugunsdzēsējs glābējs atbild, ka, protams, nodarbojas ar sportu – spēlē volejbolu, bet galvenais esot saskanīgs kopdarbs komandā.
Sniega un vēja ietekme
Kas ir cēloņi koku lūšanai un uzkrišanai uz ceļa, ko tādos gadījumos darīt iedzīvotājiem? «Ziemā – sniegs, savukārt, kad ir lapas, vējš tajās iepūš kā burās... Citkārt šoferi vīrieši paši tiek galā, bet ne vienmēr tas izdodas. Katrs gadījums jāizvērtē pirms rīkoties. Ja koks pārkāries pāri ceļam, jāskatās, vai nebūs bīstami ātri braukt garām vai tomēr jāmeklē palīdzība. Ja koks var krist, nevajag riskēt. Zvanot uz 112, svarīgi pēc iespējas precīzāk nosaukt atrašanās vietu, lai ugunsdzēsēji glābēji ātrāk varētu ierasties un sniegt palīdzību. Ja ir ceļa stabiņi ar kilometra apzīmējumiem, pieturu vai māju nosaukumi, tie jāmin. Ja tomēr precīzi nevar saprast atrašanās vietu, ja vien ir laiks un tas nav bīstami, gaida glābējus,» skaidro A. Kauliņš.
Biežāk – Iecavas, Vecumnieku un Rundāles pusē
Šogad līdz 30. novembrim ugunsdzēsēji glābēji Bauskas pusē jau 38 reizes ceļa braucamo daļu atbrīvojuši no nokritušiem kokiem. Visvairāk šāda veida glābšanas darbi veikti Vecumnieku pusē (deviņas reizes), Iecavas pusē (desmit reizes) un Rundāles pusē (sešas reizes), informē Viktorija Gribuste, VUGD Prevencijas un sabiedrības informēšanas nodaļas vecākā inspektore.
Izsaukumu skaits uz nokritušu koku novākšanu ir ļoti saistīts ar laikapstākļiem – to izraisa spēcīgs vējš, liels sniega daudzums, koku apledošana. VUGD aicina iedzīvotājus sekot līdzi laikap-stākļu prognozēm un brīžos, kad tiek solīta vēja pastiprināšanās, koku apledošana vai liels sniega daudzums, izvērtēt, kurā vietā tiek novietoti transportlīdzekļi, jo nereti koki nokrīt arī uz automašīnām.
«Redzot uz valsts autoceļiem vēja nolauztu koku vai potenciāli bīstamu situāciju, aicinām zvanīt uz «Latvijas Valsts ceļu» bezmaksas informatīvo tālruni, tomēr, ja iedzīvotājam nav iespējams uzzināt šo tālruņa numuru vai nav skaidrs, kā pareizāk rīkoties, tad par apdraudējumu cilvēku dzīvībai, veselībai un satiksmei ir jāzvana uz tālruņa numuru 112,» skaidro V. Gribuste.
VUGD pārstāve arī informē, ka par valsts autoceļu uzturēšanu, tajā skaitā arī dažādu apgrūtinājumu likvidēšanu, ir atbildīgi «Latvijas Valsts ceļi», savukārt uz pašvaldību ceļiem, ielām, gājēju ietvēm spēcīgā vēja radītās sekas likvidē pašvaldību komunālie dienesti. Tomēr, tā kā spēcīgā vēja radītās sekas nereti var būt ievērojamas, arī ugunsdzēsēji glābēji dodas palīgā atbrīvot ceļa braucamo daļu no vēja lauztiem kokiem, lai pēc iespējas ātrāk varētu atjaunot satiksmi, kas īpaši svarīgi ir tieši operatīvajiem dienestiem, kuru iespējas ierasties notikuma vietā nopietni var kavēt koki, kas atrodas uz brauktuves. Ugunsdzēsēji glābēji arī dodas palīgā visos tajos gadījumos, kad ir apdraudēta cilvēku veselība, kas, piemēram, ir situācijās, kad koks ir nokritis uz ēku jumtiem.
Kategorijas
- Vietējās ziņas
- Sports
- Tautsaimniecība
- Izglītība
- Kultūra un izklaide
- Kriminālziņas
- Vēlēšanas
- Latvijā un pasaulē
- Lietotāju raksti
- Sēru vēstis
- Foto un video
- Blogi
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Sports
- Kultūra un izklaide
- Dažādi
- Reklāmraksti
- Citas ziņas
- Projekts «Saimnieko gudri»
- Projekts «Kultūrvide novados»
- Projekts «Iesaukums politikā»
- Dzīvesstils
- Projekts «Mediju kritika»
- Projekts «Dzīves kvalitāte novados»
- Projekts «Dzīve pierobežā»
- Projekts «Vide un mēs»
- Projekts mediju profesionāļiem par trešo valstu pilsoņu sociālo iekļaušanos un migrāciju
- Projekts «Dzīve pierobežā – 2020»
- Projekts «Kultūrvide novados-2020»
- Projekts «Vide»-2021
- Projekts «Iesaukums politikā»-2021
- Podkāsts «ViedDoma»