Bērnudārzā «Zīlīte» aizritējušas ekoskolas Rīcības dienas
![Bērnudārzā «Zīlīte» aizritējušas ekoskolas Rīcības dienas](/uploads/articles/2021/11/194329__61a4da67c68f8.jpg)
Ar saukli «Īstais brīdis sākt…» no 15. līdz 28. novembrim visā Latvijā norisinājās «Rīcības dienas 2021». Šajās divās nedēļās ap 35 000 bērnu un jauniešu no vairāk nekā 115 izglītības iestādēm pievērsa sabiedrības uzmanību klimata pārmaiņām, bioloģiskās daudzveidības izzušanai un vides piesārņojumam. Arī ekoskola Bauskas pirmsskolas izglītības iestādē (PII) «Zīlīte», kura šogad ir saņēmusi savu pirmo starptautisko Zaļo karogu, aktīvi piedalījās Rīcības dienās.
Šogad Rīcības dienu vienojošā tēma bija Apvienoto nāciju organizācijas (ANO) 17 ilgtspējīgas attīstības mērķi, īpašu uzmanību pievēršot tieši vides mērķiem: 12. mērķis – atbildīgs patēriņš un ražošana, 13. mērķis – rīcība klimata jomā, 14. mērķis – dzīvība ūdenī, 15. mērķis – dzīvība uz zemes.
Rīcības dienās gan izglītības ie-stādes, gan ikviens interesents tika aicināts papildināt saukli «Īstais brīdis sākt…» ar to rīcību, ko vēlētos sākt.
PII «Zīlīte» audzēkņi un pedagogi šogad vēlējās pievērst uzmanību ANO ilgtspējīgas attīstības 12. mērķim – atbildīgs patēriņš un ražošana, mudinot citam citu, savas ģimenes un visu sabiedrību pārdomāt patēriņa un ražošanas paradumus, papildinot saukli «Īstais brīdis sākt... ēst atbildīgi».
Šajā laikā pirmsskolas iestādē notika dažādas izglītojošas aktivitātes, tika aptaujātas ģimenes par ēšanas un iepirkšanās paradumiem, veidoti plakāti, kas iepazīstina ar atbildīgas ēšanas paradumiem, kas atklāja, kāpēc rodas pārtikas atkritumi, un piedāvāja risinājumus, kā tos samazināt.
Šajās nedēļās īpaša uzmanība tika pievērsta bērnu pašapkalpošanās prasmju pilnveidošanai. Bērni paši komplektēja savu ēdienkarti, jo nonāca pie secinājuma – ja uzliks uz šķīvja tik, cik var apēst, samazinās pārtikas atkritumus.
Ēst atbildīgi nozīmē ne vien neradīt pārtikas atkritumus, bet arī ēst veselīgi un lietot savā uzturā sezonālos un vietējos produktus. Katra grupa izstrādāja savu projektu. Piemēram, pētīja produktu sastāvu, īpašu uzmanību pievēršot palmu eļļai, sāls un cukura daudzumam produktos, domāja, kā tos aizstāt.
Citas grupas bērni pētīja maizes lietošanu uzturā. Bērni atklāja, ka arī no iekaltušas maizes var pagatavot gardus un veselīgus ēdienus. Dažu grupu audzēkņi īpašu uzmanību pievērsa vietējo ražotāju pārtikai un uzzināja, kas veido un kāda ir pārtikas patiesā cena. Bērni nonāca pie secinājumiem, ka ir svarīgi lietot un iegādāties sezonālo un vietējo ražotāju piedāvāto pārtiku. Skolotājas aktualizēja, cik tas ir svarīgi dažādu dabas resursu taupīšanai. Gan bērni, gan skolotājas bija pārsteigti, pētot faktus par ūdens resursu izlietojumu dažādu produktu saražošanai, piemēram, lai sagatavotu vienu hamburgeru, tiek patērēti 2393 litri ūdens.
Aktīvi darbojoties, pirmsskolas bērni apkopoja savus secinājumus «Atbildīgas ēšanas paradumu kodeksā», ko centīsies ieviest grupās un savā ģimenē.
AICINĀJUMS
«Zīlītes» ekoskola aicina visu sabiedrību savā ikdienā ieviest:
plāno savas maltītes;
iepērcies ar sarakstu;
nepērc un negatavo vairāk, kā vari apēst;
ēd veselīgi;
pats galvenais – nemet ārā pārtiku!
Atceries, ka pasaulē 815 miljoni cilvēku cieš badu. Ir īstais brīdis sākt ēst atbildīgi.
Kategorijas
- Vietējās ziņas
- Sports
- Tautsaimniecība
- Izglītība
- Kultūra un izklaide
- Kriminālziņas
- Vēlēšanas
- Latvijā un pasaulē
- Lietotāju raksti
- Sēru vēstis
- Foto un video
- Blogi
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Sports
- Kultūra un izklaide
- Dažādi
- Reklāmraksti
- Citas ziņas
- Projekts «Saimnieko gudri»
- Projekts «Kultūrvide novados»
- Projekts «Iesaukums politikā»
- Dzīvesstils
- Projekts «Mediju kritika»
- Projekts «Dzīves kvalitāte novados»
- Projekts «Dzīve pierobežā»
- Projekts «Vide un mēs»
- Projekts mediju profesionāļiem par trešo valstu pilsoņu sociālo iekļaušanos un migrāciju
- Projekts «Dzīve pierobežā – 2020»
- Projekts «Kultūrvide novados-2020»
- Projekts «Vide»-2021
- Projekts «Iesaukums politikā»-2021
- Podkāsts «ViedDoma»