Kopš bērnības draugos ar grāmatām
Aina Mūrniece visu darba mūžu veltījusi, strādājot ar lasītājiem Bauskas pusē
Valsts svētku priekšvakarā Bauskas Centrālās bibliotēkas lasītāju apkalpošanas nodaļas vadītāja Aina Mūrniece apbalvota ar Bauskas novada pašvaldības godarakstu par ieguldījumu Bauskas Centrālās bibliotēkas un reģionu bibliotēku attīstībā. Šogad apritējuši 40 gadi, kopš A. Mūrniece strādā bibliotēkā Bauskā.
Darba mūžs ieguldīts mūsu novadā, bet kur ir jūsu saknes?
– Mana dzimtā vieta ir Latgalē, esmu dzimusi un uzaugusi Bērzpils ciemā Balvu rajonā. Pēc Bērzpils vidusskolas beigšanas iestājos Latvijas Valsts universitātē, studēju Filoloģijas fakultātē bibliogrāfijas specialitātē. Kā jau tas tolaik bija ierasts, absolventus norīkoja strādāt pēc valsts noteiktas sadales. Tā arī nonācu šeit, izrādījās – uz palikšanu.
Vai bibliotekāres profesija bija bērnības sapnis?
– Tā tieši varbūt nē, bet grāmatas gan patika kopš bērnības, daudz lasīju. No vidusskolas laika īpaši atmiņā palicis Silvijas Rannamā romāns «Kadrija». Skolā patika humanitārie mācību priekšmeti, īpaši literatūra. Kad bija jāizvēlas studijas, zināju, ka nevēlos kļūt par skolotāju. Tāpēc Filoloģijas fakultātē izvēlējos apgūt bibliogrāfijas kursu.
Kā tas bija – iedzīvoties Bauskā?
– Pirmajā gadā bija tāda kā svešinieces izjūta. Nebija daudz paziņu, bieži braucu uz Rīgu satikties ar studiju biedriem. Taču drīz vien iejutos ļoti labi, lielā mērā pateicoties kolēģiem, kas bija ļoti draudzīgi un atsaucīgi. Kad sāku strādāt, bibliotēkas vadītāja bija Leontīne Zariņa.
Ar kolēģiem man ir paveicies visos laikos, vienmēr varēts saprasties. Man prieks, ka tagad bibliotēkas darbā ienāk jaunās paaudzes cilvēki. Svaigas vēsmas vajadzīgas, arī ar jaunajiem saprotamies labi.
Ar ko nodarbojas lasītāju apkalpošanas nodaļas vadītāja?
– Visīsāk varētu atbildēt – daru visu, ko vajag. Bet ir jomas, ar ko nodarbojos lielākoties. Komplektēju grāmatas Centrālajai un Bērnu bibliotēkai, kā arī palīdzu ar padomu pārējām bibliotēkām tagadējā Bauskas novada teritorijā. Pastāvīgu darbu prasa bibliotēkas krājuma izvērtēšana. Tas nozīmē uzraudzīt, kuras grāmatas ir nolietojušās vai novecojušas un kuras – jāgādā jaunas. Klientu zālē ir maz vietas, tāpēc grāmatas, kuras lasa mazāk, jāpārvieto uz krātuvi. Izsekot grāmatu apritei tagad palīdz elektroniskā grāmatu izsniegšanas uzskaite. Ik mēnesi bibliotēkas interneta vietnē ievietoju informāciju par jaunajām grāmatām, ko lietotāji var redzēt kā jauno grāmatu slīdošo sleju. Gatavoju arī ceļojošās grāmatu kopas, kas pēc bibliotēku pieprasījuma uz laiku nokļūst reģiona pagastu bibliotēkās. Neizpaliek arī tieša tikšanās ar lasītājiem, jo periodiski aizstāju kolēģes apmeklētāju apkalpošanā.
Četros gadu desmitos uzkrāta milzu pieredze. Kā bibliotēka ir attīstījusies?
– Kāda tā bija 80. gados un tagad – gandrīz nav salīdzināms, pašlaik iespējas ir daudz plašākas. Jau sen tā vairs nav tikai grāmatu apmaiņas vieta. Pirms 20 gadiem bibliotēkā sāka izmantot internetu, un tagad digitālās tehnoloģijas ikdienas darbā ir neatņemamas. Šajā jomā bibliotekāra darbs kļuvis daudz ērtāks. Pieaugušas arī klientu ērtības – grāmatas var lasīt internetā. Nemainīgi ir tas, ka bibliotēkā telpas nav pietiekami ērtas un neatbilst mūsdienu vajadzībām. Grāmatu krājumi izvietoti vairākās telpās, tas darbu sarežģī.
Kā mainījies bibliotēkas lietotājs šo gadu laikā?
– Tagadējais lasītājs ir ļoti informēts un zinošs, nāk ar konkrētām vajadzībām. Apmeklētāju, kas grāmatas izvēlas, staigājot starp grāmatu plauktiem, kļuvis daudz mazāk.
Kas ir jūsu brīvā laika nodarbes, vai lasāt grāmatas?
– Jā, protams, lasu. Interesē dažāda literatūra – gan detektīvromāni, gan grāmatas par ievērojamu cilvēku dzīvi, mēdzu lasīt Džodžo Mojas grāmatas. Guvusi iedvesmu ceļojumā pa Ungāriju, izlasīju Nikolas Avrilas «Ķeizariene» par Austroungārijas pēdējo ķeizarieni Sisī. Pēdējā laikā kā īpaša atmiņā ir Daces Rukšānes grāmata «Krieva āda». Pašlaik esmu iecerējusi izlasīt latviešu autoru biogrāfiskajā sērijā «Es esmu…» izdotās grāmatas par ievērojamām personām Latvijas vēsturē. Lasīšana sniedz emocijas un atpūtu, vienlaikus var uzzināt kaut ko jaunu.
Man ļoti patīk ceļot, relaksējos, strādājot dārzā. Bet, ja vien ziemā ir sniegs, labprāt dodos distanču slēpošanā.
Vai nav nācies nožēlot, ka viss līdzšinējais darba mūžs veltīts tikai bibliotēkai?
– Neslēpšu, karjeras laikā ir bijuši arī citi piedāvājumi, bet, izsverot plusus un mīnusus, allaž nolēmu palikt pie bibliotekāres darba. Esmu apmierināta ar profesiju, nekad nav gribējies to pamest. Te visu laiku ir jāmācās un jāapgūst daudz jauna, tas ir interesanti un nav vienmuļi. Saskarsme ar klientiem liek sevi uzturēt labā garastāvoklī. Man patīk mans darbs.
Ko jums nozīmē pašvaldības augstais apbalvojums?
– Priecājos, ka manu darbu novērtē.
No Bauskas Centrālās bibliotēkas ieteikuma A. Mūrnieces apbalvošanai:
«Mērķtiecīgs un kvalitatīvs darbs ne tikai ar bibliotēkas lasītājiem, bet visa novada sabiedrībai;
Veiksmīga sadarbība ar plašu sadarbības partneru loku;
Radoša un pašaizliedzīga attieksme pret darbu.
Krājuma kvalitāte, ko raksturo saturiski visaptverošs, fiziski kvalitatīvs un vizuāli pievilcīgs krājums, ir viena no svarīgākajām un atbildīgākajām A. Mūrnieces darba sastāvdaļām. Pilnībā pārzinot bibliotēkas krājumu, pazīstot teju katru apmeklētāju, ar smaidu, pozitīvu attieksmi un vienmēr visu varot, viņa izstaro mieru un paļāvību par bibliotēkas pakalpojumu kvalitāti. Apmeklētāji novērtējuši A. Mūrnieces profesionalitāti, nosvērtību, mieru un zināšanas par jebkuru bibliotēkas krājuma vienību.
Bibliotēkas speciāliste, kuras pārziņā ir sadarbība ar grāmatu izdevējiem un tirgotājiem. Ilglaicīgais darbs nozarē ir ļāvis A. Mūrniecei kļūt par patiesi erudītu un zinošu latviešu izdevējdarbības eksperti. Viņas zināšanas izmanto arī visu Bauskas reģiona bibliotēku darbinieki, konsultējoties par bibliotēkas krājuma sabalansētību un krājuma komplektēšanas koncepcijās balstītu krājumu veidošanu.
Speciāliste gatavo saturiski kvalitatīvas ceļojošās grāmatu kopas, kas ceļo pa reģiona pagastu bibliotēkām.
Grāmatu svētku lielais grāmatu tirgus ir viņas cītīgā darba rezultāts.
Vienmēr ieinteresēta un atvērta jaunu zināšanu un prasmju apguvei. Prasmīga tehnoloģiju lietošanā bibliotekārajā darbā.
Speciālistes darbu Bauskas Centrālajā bibliotēkā raksturo tādas vērtības kā sūtība, degsme, stāja, veiksme un sevis apzināšanās, kas rezultējas izcilā darba rezultātā:
Vienmēr korekta, ieturēta, laipna un pretimnākoša. Pārliecināta par savu ceļu, viedokli un darbiem, un savu argumentētu viedokli. Ja Aina saka, tad Aina izdara!
Viņai ir veiksme atrasties vietā un laikā, kas piepilda dzīvi, telpu, līdzcilvēkus un sevi pašu, ir veiksme būt savā vietā. Piemīt sevis apzināšanās – ar cieņu un mīlestību pret kolēģiem un apmeklētājiem.
Piešķir Bauskas novada pašvaldības apbalvojumus
Trīs apbalvojumi «Atzinības raksts»: Guntai Sirmelei, Ligitai Kārkliņai un biedrībai «Laiks jauniešiem».
Seši apbalvojumi «Goda- raksts»: Sarmītei Umbrasai, Maijai Rotšteinai, Paijai Tabakai, Ainai Mūrniecei, Agritai Hatkēvičai, Līvijai Šarķei.
Avots: Bauskas novada pašvaldības sabiedrisko attiecību speciālistes Andras Matuļenko sniegtā informācija.
Kategorijas
- Vietējās ziņas
- Sports
- Tautsaimniecība
- Izglītība
- Kultūra un izklaide
- Kriminālziņas
- Vēlēšanas
- Latvijā un pasaulē
- Lietotāju raksti
- Sēru vēstis
- Foto un video
- Blogi
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Sports
- Kultūra un izklaide
- Dažādi
- Reklāmraksti
- Citas ziņas
- Projekts «Saimnieko gudri»
- Projekts «Kultūrvide novados»
- Projekts «Iesaukums politikā»
- Dzīvesstils
- Projekts «Mediju kritika»
- Projekts «Dzīves kvalitāte novados»
- Projekts «Dzīve pierobežā»
- Projekts «Vide un mēs»
- Projekts mediju profesionāļiem par trešo valstu pilsoņu sociālo iekļaušanos un migrāciju
- Projekts «Dzīve pierobežā – 2020»
- Projekts «Kultūrvide novados-2020»
- Projekts «Vide»-2021
- Projekts «Iesaukums politikā»-2021
- Podkāsts «ViedDoma»