BauskasDzive.lv ARHĪVS

Epidemioloģiskās drošības pasākumi no 15. novembra

www.bauskasdzive.lv

2021. gada 12. novembris 09:43

1465
Epidemioloģiskās drošības pasākumi no 15. novembra

Ministru kabineta sēdē šonedēļ apstiprināti grozījumi Ministru kabineta (MK) rīkojumā Nr. 720 «Par ārkārtējās situācijas izsludināšanu», paredzot epidemioloģiskās drošības prasības no 15. novembra, kad būs beidzies iepriekš noteiktais stingrais mājsēdes periods.

Ievērojot to, ka epidemioloģiskā situācija joprojām uzrāda augstu «Covid-19» saslimstības izplatību, valstī noteikto drošības pasākumu pārskatīšana ir īstenojama piesardzīgi. Lai arī saslimstības izplatības līknes liecina par slimības izplatības ātruma mazināšanos, «Covid-19» izplatība joprojām ir ievērojami augstāka nekā brīdī, kad valstī tika izsludināta ārkārtējā situācija. Līdz ar to no 15. novembra tiks pamatā saglabātas tās prasības, kas bija noteiktas no 11. oktobra.


Tirdzniecība un pakalpojumi
Tiek paredzēts, ka no 15. novembra visi pakalpojumi tiks sniegti tikai epidemioloģiski drošā vidē, izņemot būtiskos pakalpojumus, kas var tikt sniegti arī personām bez vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātiem. Tāpat arī bez vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātiem varēs apmeklēt veikalus, kas tirgo pirmās nepieciešamības preces un kuru platība nepārsniedz 1500 m2, pārējās tirdzniecības vietas pakalpojumus sniegs tikai epidemioloģiski drošā režīmā.

Epidemioloģiski drošā vidē jeb t.s. “zaļajā” drošības režīmā, t.i. visi tirdzniecības vietu darbinieki un visi pircēji ir ar sadarbspējīgu vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātu, tirdzniecības pakalpojumus varēs sniegt jebkurā tirdzniecības vietā iekštelpās, nosakot tādu maksimālo apmeklētāju skaitu, lai nodrošinātu ne mazāk kā 15 m2 no publiski pieejamās iekštelpu platības uz apmeklētāju, kā arī lietojot mutes un deguna aizsegus.

Epidemioloģiski nedrošā vidē jeb t.s. “sarkanajā” drošības režīmā, t.i. pircēji ir bez sadarbspējīgiem Covid-19 vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātiem, vai ar tiem, tirdzniecības pakalpojumus IEKŠTELPĀS, ja kopējā apmeklētājiem publiski pieejamā telpu platība nav lielāka par 1500 m2 un ja ir atsevišķa ieeja no ārtelpas, var šādās tirdzniecības vietās:
-    pārtikas veikalos (70% no sortimenta ir pārtikas preces, higiēnas preces, dzīvnieku barība un preses izdevumi);
-    medicīnas preču tirdzniecības vietās, kur vismaz 90 % no preču sortimenta ir medicīnas preces, un aptiekās (tai skaitā veterinārās aptiekas);
-    optikas veikalos;
-    dzīvnieku barības veikalos;
-    preses tirdzniecības vietās;
-    higiēnas preču veikalos (70% no sortimenta ir higiēnas preces);

Šajās tirdzniecība vietās (izņemot aptiekas) jānosaka tāds maksimālais apmeklētāju skaits, lai nodrošinātu ne mazāk kā 25m2 no publiski pieejamās iekštelpu platības uz apmeklētāju. Savukārt aptiekās, kas veic vakcināciju pret Covid-19 vai izsniedz testēšanas sertifikātus, noteikta prasība vienai personai nodrošināt ne mazāk kā 15 m2 no publiski pieejamās telpu platības.

Tāpat epidemioloģiski nedrošā vidē jeb t.s. “sarkanajā” drošības režīmā strādās:
-    degvielas uzpildes stacijas;
-    autoostas un dzelzceļa stacijās esošās biļešu tirdzniecības kases, kurās tiek pārdotas biļetes tikai uz iekšzemes maršrutiem;
-    kā arī tirgi ārtelpās un ielu tirdzniecības vietas, tirdzniecības pakalpojumu sniedzējam un pircējiem ielu tirdzniecības vietās un atklātā tirgus teritorijā tirdzniecības laikā lietojot sejas maskas.

Visās tirdzniecības vietās iepirkšanās līdzekļu, tai skaitā grozu, ratu vai tirdzniecības dalībnieka nodrošināto iepirkšanās somu skaits kopā nedrīkst pārsniegt maksimāli atļauto apmeklētāju skaitu tirdzniecības vietā. Ja tirdzniecības vietā tiek nodrošināta iepirkšanās līdzekļu pieejamība apmeklētājiem, atrašanās tirdzniecības vietā bez iepriekš minētajiem iepirkšanās līdzekļiem ir aizliegta.

Tirdzniecības un pakalpojumu sniegšanas vietu darba laiks noteikts no plkst. 6.00 līdz plkst. 21.00, izņemot pirmās nepieciešamības preču veikalus, kas drīkst darboties bez darba laika ierobežojumiem.

Uz visu ārkārtējās situācijas laiku aizliegta ielu tirdzniecības organizēšana, piemēram, gadatirgu, Ziemassvētku tirdziņu un tam līdzīgu tirdzniecības pasākumu organizēšana.

Savukārt brīvdienās un svētku dienās aizliegta tirdzniecības pakalpojumu sniegšana TIRDZNIECĪBAS CENTROS (telpu platība virs 1500 m2 un vismaz 5 tirdzniecības vietas), izņemot iepriekš minētās pirmās nepieciešamības tirdzniecības vietas un pirmās nepieciešamības pakalpojumu sniegšanas vietas. Vienlaikus tirdzniecības centros brīvdienās un svētku dienās atļauta būs arī tādu pakalpojuma sniegšanas vietu un tirdzniecības vietu darbība, kurām ir atsevišķa ieeja no ārtelpas un tiek nodrošināta apmeklētāju plūsmas nodalīšana no tirdzniecības centra koplietošanas telpām.

Vienlaikus atgādinām, ka jau iepriekš tika noteiktas šādas papildu prasības tirdzniecības centra īpašniekiem vai tiesiskajiem valdītājiem, kā arī tirgus pārvaldītājiem:
-    jāieceļ atbildīgā persona, kas organizē šajos noteikumos minēto epidemioloģiskās drošības pasākumu īstenošanu tirdzniecības centrā vai tirgus paviljonā. Informāciju par atbildīgo personu jāizvieto labi redzamā vietā;
-    jānodrošina, ka tirdzniecības centrā vai slēgta tipa tirgus paviljonā netiek pārsniegts maksimāli pieļaujamais apmeklētāju skaits.  Tirdzniecības centrā maksimāli pieļaujamo apmeklētāju skaitu nosaka ne lielāku par atsevišķās pakalpojuma sniegšanas un tirdzniecības vietās pieļaujamā apmeklētāju skaita summu;
-    jāizvieto informācija par tirdzniecības centra vai tirgus paviljona kopējo maksimālo apmeklētāju skaitu un par epidemioloģisko drošību atbildīgās personas kontaktinformāciju;
-    ja tirdzniecības centra kopējā tirdzniecībai atvēlētā platība ir lielāka par 7 000 m2, jānodrošina, ka tirdzniecības centrā ir uzstādīta elektroniska apmeklētāju plūsmas uzskaites iekārta;
-    jāorganizē epidemioloģiski nedrošā vidē sniegto pakalpojumu apmeklētāju plūsmas pilnīga nodalīšana no epidemioloģiski drošā vidē sniegtajiem pakalpojumiem.

Attālināti (distances tirdzniecībā) iegādāto preču izsniegšana iekštelpās tirdzniecības vietās, kas strādā epidemioloģiski drošā vidē, jāorganizē, nodrošinot atsevišķu apmeklētāju plūsmu, kas pilnībā tiek nodalīta no epidemioloģiski drošā vidē sniegtajiem tirdzniecības pakalpojumiem un ar atsevišķu ieeju no ārtelpas, vai arī izsniedzot preces ārpus telpām.


Karantīnas ievērošana
Rīkojumā precizēta kārtība attiecībā uz karantīnas prasību ievērošanu vakcinētiem pret «Covid-19» vai pārslimojušiem darbiniekiem, kā arī izglītības iestāžu izglītojamajiem. Paredzēts, ka šī personas var neievērot mājas karantīnu, lai veiktu darba pienākumus un mācītos klātienē, ja iestādes vadītājs nodrošina darbinieka vai izglītojamā, kas ir kontaktpersona, skrīningu ar antigēna testiem katru reizi pirms darbdienas vai maiņas vai klātienes mācību dienas sākšanas septiņu dienu laikā pēc kontakta ar inficēto personu.

Šāds risks ir attaisnojams, jo vakcinētie vai pārslimojušie septiņas dienas katru dienu pirms darba vai mācību sākšanas tiks skrīnēti ar antigēna testiem. Šādā gadījumā
šīs personas neatradīsies mājas karantīnā, bet turpinās veikt savus darba pienākumus. Tomēr šāds izņēmums attiecas tikai uz darba pienākumu veikšanu un klātienes mācību procesa nodrošināšanu. Tas nozīmē, ka ārpus saviem darba pienākumiem šīs personas nevarēs apmeklēt nekādus sabiedriskus un publiskus pasākumus.


Darbs no 15. novembra
Lai novērstu situāciju, kad valsts, pašvaldību iestāžu un kapitālsabiedrību darbinieki, kā arī privātajā sektorā nodarbinātie, kas sākuši vakcināciju un kuri objektīvu iemeslu dēļ vēl nav ieguvuši vakcinācijas sertifikātu, tiktu atbrīvoti no darba pienākumu veikšanas, grozījumi rīkojumā paredz pārejas periodu cilvēkiem, kas sākuši vakcināciju pret «Covid-19» līdz 15. novembrim un vēl nav ieguvuši vakcinācijas sertifikātu. Tiek noteikts, ka gadījumos, kad vakcinācijas process ir sākts līdz 15. novembrim, darbinieki var turpināt darba pienākumus, veicot regulāru testēšanu pret «Covid-19». Testu izmaksas darbinieks segtu no saviem līdzekļiem, vai to varētu apmaksāt darba devējs.  


Izglītība
No 15. novembra klātienē mācības atsāks 4. – 12. klašu skolēni. Vienlaikus ir paredzēts, ka izglītības procesa īstenošanā pamatizglītības pakāpē tiek nodrošināts, ka dažādu grupu, klašu vai kursu izglītojamo plūsmas «nepārklājas» – vienlaikus neatrodas vienā mācību telpā, kā arī «nepārklājas» ārtelpās starpbrīžos. Minēto prasību attiecībā uz izglītojamo grupu, klašu vai kursu «nepārklāšanos» vienā mācību telpā var nepiemērot vidējās izglītības pakāpē atbilstīgi izglītības programmas specifikai. Ir pieļaujama pirmsskolas izglītības programmas īstenošana apvienotās grupās no vienas izglītības iestādes, pēc iespējas nodrošinot apvienotās grupas izglītojamo sastāva nemainību.

Izņēmums vidējās izglītības pakāpē ir piemērojams, ievērojot, piemēram, jaunajā valsts vispārējās vidējās izglītības standartā noteikto par padziļināto kursu īstenošanu 11. un 12. klasē, kurā atsevišķos mācību priekšmetos ir nepieciešams «pārklāties» izglītojamajiem no vairākām klasēm, neievērojot noteikto klases «burbuli», jo padziļinātos kursus nav iespējams īstenot katrā klasē atsevišķi (ievērojot padziļināto kursu specifiku, pedagoģiskā personāla nodrošinājumu u. tml.). Līdzīgi arī attiecībā uz profesionālo izglītību.


Sports
Sporta jomā pēc mājsēdes beigām pamatā tiek saglabātas prasības, kas bija spēkā laika posmā no 11. oktobra līdz 20. oktobrim, vienlaikus prasību par darbību epidemioloģiski drošā vidē («zaļajā režīmā») attiecinot arī uz Latvijas izlases (tai skaitā jauniešu un junioru), Latvijas Olimpiskās vienības un Latvijas Paralimpiskās vienības sportistu, komandu sporta spēļu starptautisko un augstāko līgu komandu sportistu, kā arī Murjāņu sporta ģimnāzijas un augstas klases sportistu sagatavošanas centru izglītojamo sporta treniņu norisi.

Vienīgais izņēmums, kad sporta sacensības drīkstēs norisināties epidemioloģiski daļēji drošā vidē («dzeltenajā režīmā»), turpmāk būs tikai attiecībā uz starptautiskiem sporta pasākumiem, turklāt tikai gadījumā, ja tiks nodrošināta to norise t. s. «burbuļa formātā», kas paredz visu sacensību organizēšanā un norisē iesaistīto personu pilnīgu nošķiršanu no «pārklāšanās» ar sacensību organizēšanā un norisē neiesaistītām personām (tai skaitā paredzot uzturēšanos viesnīcā), regulāru visu personu (arī personu ar derīgu vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātu) testēšanu pret «Covid-19» un citu sacīkšu drošības protokolā «Covid-19» infekcijas izplatības novēršanai noteikto prasību izpildi, turklāt prasība ievērot «burbuļa formātu» ir attiecināma arī uz Latvijas sportistiem, kā arī ikvienu sacensību organizēšanā un norisē iesaistīto personu no Latvijas.


Ārstniecības personu profesionālās kvalifikācijas atzīšana
Lai piesaistītu nepieciešamos ārstniecības personu resursus Latvijas slimnīcām, Veselības ministrija, Veselības inspekcija un slimnīcas ir aicinājušas mediķus brīvprātīgi pieteikties. Pašlaik brīvprātīgi pieteikušies arī diasporas pārstāvji no valstīm, kas nav Eiropas Ekonomikas zonas dalībvalstis vai Šveices Konfederācija.

Lai risinātu jautājumu par ārstniecības personu profesionālās kvalifikācijas atzīšanu, rīkojumā tiek noteikts, ka ārstniecības personām var atjaunot reģistrācijas termiņu reģistrā un resertificēt, ja persona ir veikusi ārstniecības profesionālo darbību attiecīgajā profesijā, specialitātē vai diagnostiskajā metodē ne mazāk kā trīs gadus pēdējo piecu gadu periodā kādā no minētajām valstīm: ASV, Kanādā, Meksikā, Brazīlijā, Austrālijā, Jaunzēlandē, Japānā, Dienvidkorejā, Izraēlā, Lielbritānijā, Apvienotajos Arābu Emirātos, Katarā un Singapūrā.