Skaidrojums par nekustamā īpašuma nodokļa piemērošanu Bauskas novadā
![Skaidrojums par nekustamā īpašuma nodokļa piemērošanu Bauskas novadā](/uploads/articles/2021/11/194005__618950238082f.jpg)
Bauskas novada domes pieņemtās jaunās izmaiņas nekustamā īpašuma nodokļa (NĪN) maksāšanas kārtībā, kad paaugstināta NĪN likme īpašumiem, kuros nebūs deklarēta neviena persona, radījušas sa-traukumu un jautājumus iedzīvotāju vidū. Iepriekšējā Iecavas novadā šāda kārtība bija ierasta, bet pārējās teritorijās ar paaugstināto NĪN maksājumu nāksies sastapties pirmo reizi. Tāpēc publicējam Bauskas novada pašvaldības iestādes «Iecavas novada pašvaldības administrācija» finanšu nodaļas nodokļu inspektores Evitas Heidemanes sagatavotās atbildes uz lasītāju jautājumiem par nekustamā īpašuma nodokļa maksāšanas kārtību.
Ja piereģistrēšos īpašumā 15. janvārī, vai varēšu maksāt samazināto nodokli?
– Pirmkārt, būtu jāsaprot, ka šajā gadījumā nav tāda jēdziena kā «samazinātais nodoklis». Parastā kārtībā nekustamā īpašuma nodoklis ir maksājams ar piemērotu pamatlikmi, kāda tā ir noteikta likuma «Par nekustamā īpašuma nodokli» 3. panta 1. daļā:
1) NĪN pamatlikme zemei – 1,5% no zemes kadastrālās vērtības;
2) NĪN pamatlikme dzīvojamām mājām (individuālajām mājām) un dzīvokļiem – 0,2 procenti no kadastrālās vērtības, kas nepārsniedz 56 915 eiro, 0,4 procenti no kadastrālās vērtības daļas, kas pārsniedz 56 915 eiro, bet nepārsniedz 106 715 eiro, un
0,6 procenti no kadastrālās vērtības daļas, kas pārsniedz 106 715 eiro.
Ja taksācijas gada 1. janvāra pusnaktī nebūs īpašumā deklarēta neviena fiziska persona, tad automātiski NĪN īpašuma īpašniekam par dzīvojamo māju (privātmāju) vai dzīvokli aprēķinās paaugstināto nodokļa likmi – 1,5 procentus no kadastrālās vērtības. NĪN aprēķināšanas vajadzībām visa informācija tiek fiksēta uz konkrētā gada 1. janvāri.
Ja persona savu dzīvesvietu īpašumā deklarēs gada laikā, tad nodokļa pārrēķinu par konkrēto gadu neveiks, bet nodokļa pamatlikmi piemēros ar nākamo taksācijas gadu, ja šī deklarācija būs spēkā arī uz konkrētā gada 1. janvāri.
Paaugstinātais maksājums – cik tieši tas ir procentu vērtējumā?
– Ja runājam par paaugstināto NĪN likmi īpašumos, kuros nebūs deklarēta neviena persona, tad atbilde rodama jau pirmajā jautājumā.
Piemēram, ja personai pieder dzīvoklis, kurā ir deklarēti cilvēki, un deklarācija būs aktīva arī 2022. gada 1. janvārī un šī dzīvokļa ēkas daļas kadastrālā vērtība ir 20 000 eiro, kas nepārsniedz robežu 56 915 eiro, tad piemērojamā NĪN likme būs 0,2 procenti no šīs vērtības. Aprēķinātais NĪN 2022. gadam būs 0,2 procenti reiz 20 000 – tas būs 40 eiro.
Ja personai pieder dzīvoklis, kurā nav deklarēti cilvēki, un deklarācija nebūs aktīva arī 2022. gada 1. janvārī un šī dzīvokļa ēkas daļas kadastrālā vērtība ir 20 000 EUR, kas nepārsniedz robežu 56 915 eiro, tad piemērojamā NĪN likme būs 1,5 procenti no šīs vērtības. Aprēķinātais NĪN 2022. gadam būs 1,5 procenti reiz 20 000 – tas būs 300 eiro.
Ja skata konkrētā piemēra NĪN likmes, tad paaugstinātā nodokļa likme ir vairāk nekā septiņas reizes lielāka par pamatlikmi.
Kāds ir ekonomiskais pamatojums šādām izmaiņām? Vai nav tā, ka tas atbiedēs cilvēkus no Bauskas novada un ienākumu vietā būs zaudējumi?
– Pārsvarā šīs izmaiņas skars tikai tos iedzīvotājus, kas faktiski jau dzīvo Bauskas novadā, izmanto Bauskas novada infrastruktūru un pakalpojumus, bet ir deklarējuši savu dzīvesvietu citos novados un pilsētās. Līdz ar to Bauskas novads par šīm personām nesaņem iedzīvotāju ienākuma nodokli. Protams, katram pašam ir jāizsver, kurš variants cilvēkam ir izdevīgāks. Varbūt labāk palikt ar deklarēto dzīvesvietu, piemēram, Rīgā un summāri iegūt no tā lielāku finansiālo labumu – tie ir atvieglojumi dažādiem pakalpojumiem, sabiedriskajam transportam, autostāvvietām u. c., nekā samaksājot Bauskas novadam NĪN ar paaugstināto likmi. Tomēr, no otras puses, nav pamatota iemesla nedeklarēt savu dzīvesvietu jau faktiski esošajā dzīvesvietā. Praksē bieži notiek, ka, piemēram, privātmājā vairākus gadus dzīvo vairāk nekā pieci cilvēki, taču neviens konkrētajā adresē savu dzīvesvietu nav deklarējis.
Protams, nereti uzdod jautājumu – kas notiek, ja personai pieder vairāki īpašumi, bet dzīvesvietu iespējams deklarēt tikai vienā no tiem? Rodas pretjautājums – kas tad notiek šajos pārējos īpašumos? Vai tur neviens nedzīvo? Visbiežāk tomēr izrādās, ka dzīvo! Vienā īpašumā dzīvo radinieks, otrā vecāki, bet trešo neoficiāli izīrē. Šādos gadījumos atkal jājautā, kādēļ šie cilvēki nav deklarējušies faktiskajās dzīvesvietās?
Lai arī iedzīvotājos jaunie noteikumi ir raisījuši zināmu sašutumu, tomēr uzsveru, ka nosacījumi par NĪN paaugstinātās likmes piemērošanu attieksies uz samērā mazu iedzīvotāju daļu. Pārliecinoši lielākajai daļai Bauskas novada iedzīvotāju – gluži pretēji – ir paredzēti atvieglojumi no gadam aprēķinātā NĪN 50 procentu apmērā. Atvieglojumi ir noteikti 2021. gada 30. septembra Bauskas novada domes saistošajos noteikumos Nr. 8 «Nekustamā īpašuma nodokļa atvieglojuma piešķiršanas kārtība Bauskas novadā», un tos piemēros ar 2022. gada 1. janvāri.
Īpašumā jābūt deklarētai strādājošai personai, vai var būt deklarēts arī cilvēks, kas nestrādā? Ja es nestrādāju, vai man būs jāmaksā nodoklis dubultā?
– 2021. gada 30. septembra Bauskas novada domes saistošie noteikumi Nr. 7 «Par nekustamā īpašuma nodokļa piemērošanu Bauskas novadā» neparedz, ka īpašumā obligāti jābūt deklarētai strādājošai personai, un NĪN likme ir attiecināma tikai uz deklarācijas faktu, nevis uz personas statusu. Ja nestrādājošai personai būs deklarēta dzīvesvieta īpašumā taksācijas gada 1. janvāra pusnaktī, tad NĪN aprēķinās ar pamatlikmi.
Ja kalendārā gada vidū iegādājos dzīvokli, kur neviens nav deklarēts, un piedeklarējos, man par dzīvokli jāmaksā palielinātais NĪN vai tā pamatlikme?
– Pirmkārt, lai iegādātos īpašumu un to reģistrētu Zemesgrāmatā uz ieguvēja vārda, ir jābūt samaksātam NĪN par visu taksācijas gadu, neatkarīgi no tā, kurā gada mēnesī darījumu veic.
Otrkārt, NĪN maksāšanas pienākums saskaņā ar likumu «Par nekustamā īpašuma nodokli» gulstas uz īpašuma pārdevēja «pleciem», tādēļ ieguvējam NĪN konkrētajā gadā nebūtu jāmaksā, ja vien darījuma dalībnieki nav savstarpēji vienojušies citādi. Šajā konkrētajā gadījumā, ja īpašuma iegādes gada 1. janvārī dzīvoklī neviens nebūs deklarējies, tad dzīvokļa pārdevējam NĪN aprēķinās ar paaugstināto likmi, bet dzīvokļa ieguvējam NĪN aprēķinās tikai ar nākamo gadu. Ņemot vērā, ka ieguvējs būs deklarējies īpašumā jau ieguves gadā, NĪN piemēros pamatlikmi.
Kategorijas
- Vietējās ziņas
- Sports
- Tautsaimniecība
- Izglītība
- Kultūra un izklaide
- Kriminālziņas
- Vēlēšanas
- Latvijā un pasaulē
- Lietotāju raksti
- Sēru vēstis
- Foto un video
- Blogi
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Sports
- Kultūra un izklaide
- Dažādi
- Reklāmraksti
- Citas ziņas
- Projekts «Saimnieko gudri»
- Projekts «Kultūrvide novados»
- Projekts «Iesaukums politikā»
- Dzīvesstils
- Projekts «Mediju kritika»
- Projekts «Dzīves kvalitāte novados»
- Projekts «Dzīve pierobežā»
- Projekts «Vide un mēs»
- Projekts mediju profesionāļiem par trešo valstu pilsoņu sociālo iekļaušanos un migrāciju
- Projekts «Dzīve pierobežā – 2020»
- Projekts «Kultūrvide novados-2020»
- Projekts «Vide»-2021
- Projekts «Iesaukums politikā»-2021
- Podkāsts «ViedDoma»