Mazākā pulciņā bērnudārzā – pretī svētkiem
![Mazākā pulciņā bērnudārzā – pretī svētkiem](/uploads/articles/2021/11/193993__618938b5bcf17.jpg)
Arī mājsēdes ierobežojumu laikā pirmsskolas izglītības iestādēs neaizmirst par Mārtiņdienu un valsts svētkiem novembrī
No oktobra otrās puses, ārkārtas situācijas un mājsēdes laikā, bērnudārzos darbojas dežūrgrupas. Ir atļauts apvienot vairākas vienas izglītības iestādes grupas, pēc iespējas nodrošinot apvienotās grupas sastāva nemainību.
«Bauskas Dzīve» skaidroja, vai, šādos apstākļos strādājot, pirmsskolas izglītības iestādēm izdodas arī atzīmēt gadskārtu ieražas – Mārtiņdienu, kas ir jau rīt, 10. novembrī, un gatavoties valsts patriotiskajiem svētkiem, kas arī jau drīz būs klāt.
Nav divu vienādu dienu
Vecumnieku pagasta Misas pamatskolas pirmsskolas struktūrvienības jeb mazās skoliņas vadītāja Ilona Zariņa piektdien, 5. novembrī, stāstīja, ka bērnudārzā ir 15 audzēkņu (vispār – 58), darbojoties divas grupas – apvienotā 1,5 – 4 gadus veco, kā arī 5 – 7 gadus vecu bērnu grupa. Jau no septembra vidus audzēkņi slimojot, rudens vīrusi darījuši savu. «Neņemam ar infekcijas slimību pazīmēm. Kvantitāte nav noteicošais – svētkiem gatavojamies. Vecāki bērniņi mācās dzejoļus, tautasdziesmas par Mārtiņdienu. Godā tiek celts gailis, ko audzēkņi izkrāso. Būs maskošanās, iesim rotaļās. Pašlaik esam palikuši bez mūzikas skolotājas, cenšamies izmantot fonogrammas, interaktīvo tāfeli. Skola aicina un gaida kolektīvā mūzikas pedagogu! Iesim rotaļās ārā. Kādreiz rīkojām Mārtiņdienas tirgu, tagad to nevar. Pašlaik dežūrgrupas apvienošana atraisa rokas – bariņā jautrāk. Lielākie mazākos pieskata. Tādā formātā, kā bija kādreiz, pašlaik diemžēl svētki nebūs. Izpaliks ballītes ar vecākiem, radošās darbnīcas. Bet vecākiem aizsūtīsim foto. Iespējams, mums izdosies Mārtiņdienas mielasts, ievērojot epidemioloģisko drošību. Jo vairāk apstākļi ierobežo, jo vairāk izpaužas radošums,» uzsver I. Zariņa.
Lāčplēša dienas un Latvijas dzimšanas dienas akcents būšot sveces. «Rotāsim ieeju pie iestādes, varbūt kādus rakstus izliksim. Logos – LED gaismiņas. Citus gadus bērni taisīja svečturus, aplīmējot burciņas. Latvijas dzimšanas dienā dāvanai dzimtenei būs dzejoļi, pašiem – svētku galds, jo mācām galda kultūru, šad tad uzklājot galdu ar glīti noformētām salvetītēm, būs arī kāds kārums, iespējams, tā būs torte, kurai katrs rotās savu gabaliņu. Darba gaitā vēl radīsies un mainīsies kādas nianses. Radošais process ir nebeidzams, bērnudārzā nav divu vienādu dienu,» uzsver vadītāja.
Daudz ideju
Griķu pamatskolai Ceraukstes pagastā ir divas pirmsskolas struktūrvienības – «Mūsa» un «Dzirnaviņas», kur izglītojas vecāki bērni. Piektdien, 5. novembrī, «Mūsā» no 40 audzēkņiem bija ieradušies 12, savukārt «Dzirnaviņās» – no 27 desmit bērnu.
«Logi mums ēkai vienādi, lai estētiskāk un skaistāk, izdekorēti ar sarkanbaltiem auseklīšiem. Audzēkņi mācās tautasdziesmas, lasām pasakas. Darbs nav apstājies, bet kļuvis vairāk radošāks, ir vairāk iespēju strādāt individuāli. No dabas materiāliem – pupiņām, kastaņiem – liekam latvju rakstu zīmes. Audzinātājas darbojas ar dziju, ada mazus zābaciņus, zeķītes priekšlaikus dzimušiem mazuļiem Rīgas Dzemdību namā. Pērn noadīja vairāk nekā 200 pāru, pašlaik ir kādi 32. Audzēkņi palīdz, tin kamoliņus, iesaistās arī vecāki, nesot un ziedojot dziju,» stāsta struktūrvienības vadītāja Aija Laukmane.
Mārtiņdienai bērni mācās dziesmas, rotaļas, valsts svētkiem – himnu. Ar vecāku atbalstu tapšot svētku mielastiņš, Mārtiņdienā parasti grupiņā paši cep pīrāgus. Citās grupās gatavo salātiņus. Svētku dienās parasti atsakot pusdienas un paši kaut ko gatavojot.
«Pirms trim gadiem 17. novembrī rīkojām kopīgas brokastis, pašlaik tikai grupiņā, kur būs arī rotaļas ar kustībām un dziedāšanu. Visticamāk, 17. novembrī bērni mājup dosies ar pašgatavotiem karodziņiem, svečturīšiem, tā nesīs gaismiņu Latvijai savās mājās,» atklāj Aija Laukmane.
Maskošanās prieks
Īslīces pamatskolas pirmsskolas grupas struktūrvienības vadītāja Ilze Velve sacīja, ka 5. novembrī iestādi apmeklēja seši septiņi bērni (parasti 30 – 40).
«Mārtiņdienai vecāki sagatavos bērniem Latvijā mītošu meža dzīvnieku maskas, mazuļi Mārtiņdienā maskosies. Dziedāsim dziesmas, iesim rotaļās. No mājām nedrīkst nest nekādu mielastu, iztiksim ar pavāru sagatavoto. Savukārt valsts svētkos, ceru, ierobežojumi būs atcelti. Vecākiem aicinājām palīdzēt bērniem iemācīties dzejoļus. Iedosim A4 lapas ar izgrieztu Latvijas karti – kontūras fonā aicināsim ko nofotografēt. Tad no tā izveidosim kopēju kolāžu, ko ievietot mājaslapā; ja būs iespēja darboties klātienē, tad izprintēsim un izrotāsim zāli,» stāsta I. Velve.
Valsts svētkiem pasūtīts kliņģeris. Vecākiem diemžēl pašreizējos apstākļos nav ļauts ierasties, bet viņiem tiks nosūtīti foto un videosveiciens. Novembris – svētku mēnesis, nodarbības arī uz tiem vērstas. Cenšoties iemācīt bērniem praktiskas lietiņas, teic I. Velve.
Individuāls darbs
Rundāles pirmsskolas izglītības iestādē «Saulespuķe» piektdien bija 13 bērni no 60, stāsta vadītāja Agnese Čakša. Grupiņas netiekot apvienotas, tā katrā ir viens divi bērni, kas nozīmē individuālu darbu.
«Galvenais pašlaik ir noturēt drošību, svētki diemžēl tagad nav prioritāte. Pašlaik maz bērnu, arī darbinieki slimo, aizvieto cits citu. Darbs, protams, neapstājas, pedagogi attālināti sūta materiālus bērniem uz mājām. Ierastais Mārtiņdienas tirdziņš arī nesanāk. Katrai grupai mums visu mēnesi ir kāda tēma, piemēram, zeme, zemes elementi; ēkas un būvēšana. Visu laiku izzinām pasauli, svētki ienāk tam pa vidu. Valsts svētkus svinēsim grupiņās, mēģinot izprast, kas ir mana zeme, pilsēta, māja, mana piederība. Mūzikas skolotāja sūta bērniem dziesmas, ko apgūt valsts svētkiem. Pēc 15. novembra, kad visi atgriezīsies, tad vairāk pievērsīsimies tēmai. Bērniem ir cita laika izjūta, viņiem katra nedēļa ir vesela dzīve, ne tā kā mums, pieaugušajiem. Ja sanāks, valsts svētkos katra grupa pagatavos tortīti par godu Latvijas dzimšanas dienai,» teic A. Čakša.
Kategorijas
- Vietējās ziņas
- Sports
- Tautsaimniecība
- Izglītība
- Kultūra un izklaide
- Kriminālziņas
- Vēlēšanas
- Latvijā un pasaulē
- Lietotāju raksti
- Sēru vēstis
- Foto un video
- Blogi
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Sports
- Kultūra un izklaide
- Dažādi
- Reklāmraksti
- Citas ziņas
- Projekts «Saimnieko gudri»
- Projekts «Kultūrvide novados»
- Projekts «Iesaukums politikā»
- Dzīvesstils
- Projekts «Mediju kritika»
- Projekts «Dzīves kvalitāte novados»
- Projekts «Dzīve pierobežā»
- Projekts «Vide un mēs»
- Projekts mediju profesionāļiem par trešo valstu pilsoņu sociālo iekļaušanos un migrāciju
- Projekts «Dzīve pierobežā – 2020»
- Projekts «Kultūrvide novados-2020»
- Projekts «Vide»-2021
- Projekts «Iesaukums politikā»-2021
- Podkāsts «ViedDoma»