BauskasDzive.lv ARHĪVS

Saspringtās dienas medicīnā ārkārtas situācijā

Kaspars Kalējs

2021. gada 2. novembris 00:00

680
Saspringtās dienas medicīnā ārkārtas situācijā

Ārsts rezidents Dāvis Vecmuktāns stāsta par ikdienu Bauskas slimnīcā un vakcināciju pret «Covid-19»

Bauskas slimnīcai nupat ir piešķirts valsts finansējums vēl 20 «Covid-19» slimnieku gultām. Tas nozīmē, ka tagad slimnīcā var uzņemt līdz 40 cilvēkiem, kas inficējušies ar koronavīrusu, «Bauskas Dzīvi» informē Bauskas slimnīcas vadītāja Mirdza Brazovska. Arī šis fakts apliecina, cik ļoti vēršas plašumā infekcija un cik svarīgi būtu pēc iespējas straujāk palielināt pret «Covid-19» vakcinēto iedzīvotāju daudzumu.

«Covid-19» nodaļā mūsu slimnīcā strādā Bauskas novada pašvaldības stipendiāts ārsts rezidents Dāvis Vecmuktāns, kas specializējas iekšējo slimību jomā. Bauskas slimnīcā viņš strādā trīs gadus, jau aptuveni gadu Dāvis aizņemts «Covid-19» nodaļas izveidē un darbā ar šiem pacientiem, tādēļ «Bauskas Dzīve» vēlējās noskaidrot viņa domas par ārkārtējo situāciju un darba ikdienu šajā saspringtajā laikā. Intervija notika pagājušajā nedēļā, kad šī nodaļa vēl nebija divkārt paplašināta.

Rezidentūra un darbs – sešas dienas nedēļā
«Pats biju nedaudz nobijies par šo izaicinājumu, jo tā bija liela atbildība un iepriekš šādas pieredzes man nebija, bet pieņēmu to. Pateicoties slimnīcas vadītājas Mirdzas Brazovskas iedrošinājumam un atbalstam, ir izveidota laba komanda nodaļā. Tagad strādājam un palīdzam cilvēkiem. Varam būt lepni par to, ka atbalstām Latvijas sabiedrību arī Bauskā,» atklāja D. Vecmuktāns, kurš nāk no Jelgavas un piebilst, ka darbs «Covid-19» nodaļā ir ļoti saspringts un atbildīgs. Tagad viņš ir 3. kursa rezidents, rezidentūrā vēl jāpavada divi gadi. Pēc tam viņš būs ārsts internists.

Jaunais ārsts papildus strādā arī «Covid-19» nodaļā Paula Stradiņa klīniskajā universitātes slimnīcā. «Rezidentūru pamatā apgūstu Stradiņa slimnīcā, bet  pašlaik sakarā ar situāciju veselības aprūpē esmu piesaistīts strādāt «Covid-19» nodaļā. P. Stradiņa slimnīcā dežurēju arī «Covid-19» nodaļā un līdztekus darbojos Neatliekamās medicīnas centrā jeb uzņemšanas nodaļā, strādājot dežūrās,» stāsta D. Vecmuktāns. «Ar «Covid-19» pacientiem var strādāt jebkuras specialitātes ārsts, kuram ir nodaļas darba pieredze, papildus arī piesaistītais personāls tiek apmācīts drošam darbam šo pacientu aprūpē.»

Sestdienās Dāvis strādā Bauskas vakcinācijas centrā. «Cenšos aizpildīt trūkstošās mediķu vietas un palīdzu kolēģiem. Ir pa kādai nakts dežūrai Stradiņa slimnīcas uzņemšanas nodaļā,» savu saspringto ikdienu apraksta rezidents.

Pārslodze un «izdegšana»
«Darbs prasa lielu emocionālu noturību un nervus, īpaši to jutu pandēmijas sākumā pērn, kad   daudz kas par SARS-COV-2 infekciju vēl nebija līdz galam zināms, kā ar šo vīrusu strādāt. Pagājušajā gadā bija daudz grūtāk, pieļauju, ka 2020. gadā «izdegu» divas reizes astoņu mēnešu laikā. Tomēr darbs nav vieglāks, jo saslimušo skaits ir lielāks, turklāt nav jāstrādā tikai ar pacientu, bet arī ar piederīgajiem un kolēģiem, ir jāsniedz morāls, emocionāls atbalsts. Ir jāuzklausa un arī pēc pacienta izrakstīšanas no stacionāra ir jāsniedz rekomendācijas, kā dzīvot tālāk. Tagad esmu mainījis savus dienas plānus un veltu laiku atpūtai, vingroju un nodarbojos ar fiziskām aktivitātēm, piemēram, jogu. Viena diena nedēļā man ir brīva, to izmantoju atpūtai pie dabas un pavadu laiku ar meitu,» stāsta Dāvis Vecmuktāns.

Bauskas slimnīca atslogo lielo slimnīcu – P. Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas, Jelgavas slimnīcas – kovidnodaļas. Protams, ir pacienti arī no citām Latvijas slimnīcām. Te ārstējas iedzīvotāji no Rīgas, Ogres, Jelgavas, Tukuma, Saldus, Jūrmalas. Kā min jaunais ārsts, praktiski visiem pacientiem ir nepieciešams skābekļa atbalsts līdz izrakstīšanās brīdim. Bauskas stacionārā pacienti atrodas vidēji desmit dienu.

Dāvja darbdiena sākas pulksten 8, kad viņš ierodas Bauskas slimnīcā, «Covid-19» nodaļā, rīts sākas, sarunājoties ar kolēģiem par situāciju iepriekšējā dežūrā. naktī. «Tad dodos pie pacientiem, aprunājos, uzklausu sūdzības, izklausu plaušas, izmēru vitālos rādītājus – ķermeņa temperatūru,  asinsspiedienu, skābekļa saturāciju asinīs. Lai ieietu «Covid-19» nodaļā, vajag uzvilkt speciālu tērpu. «Ekipējums» ir gana ērts. Pa slimnīcu staigāju darba formā, velku kombinezonu, uz apaviem – bahilas, galvu sedz cepurīte, man ir FFP2 respirators un vizīrs, cimdi un priekšauts kontaktā ar pacientiem. Ir pierasts staigāt ar šādu tērpu. Nodaļā aprunājos ar pacientiem, noskaidroju, kā viņi jūtas, un sagatavoju tālākās izmeklēšanas un ārstēšanas plānu. Pēc apgaitas rakstu pacienta slimības vēstures, veicu izmaiņas terapijā ja nepieciešams. Konsultējos ar kolēģiem neskaidrās situācijās. Līdztekus atbildu uz pacientu piederīgo telefonzvaniem.  Darba organizācijā esam ieviesuši dažādas nianses, piemēram, ir noteikts laiks, kad pieņemu telefona zvanus. Tad mēs izrunājam visus jautājumus, kas saistās ar pacientu un viņa tuviniekiem,» atklāja D. Vecmuktāns, «katru dienu cenšos doties pie medicīniskās daļas vadītājas, runājam par gultu noslodzi, pacientu veselību un sarežģītākajām situācijām.» «Viennozīmīgi komandas darbs ir ļoti būtisks pacientu aprūpē un ārstēšanā. Strādājot nodaļā, varu arī justies drošāk, ka ir labi un atsaucīgi kolēģi – medicīnas māsas un māsu palīgi. Nodaļas virsmāsa Iveta Kārkliņa palīdz darba organizēšanā un  morāli atbalsta. Prieks, ka pievienojās mums jauni kolēģi, tāpēc ir optimisms, ka tiksim galā kopīgiem spēkiem. Darbdiena parasti beidzas ap pulksten 16, bet nereti no slimnīcas nākas iziet daudz vēlāk, jo šajos apstākļos ir jāstrādā uz simt desmit procentiem.»

Ja nepotēsies, cietīs arī ar citām slimībām sasirgušie

«Pacientiem «Covid» nodaļā vienmēr atgādinu, ka jāklausa ģimenes ārsts. Kad pacients tiek izrakstīts no slimnīcas, ir notgeikts, ka viņam jāatrodas ģimenes ārsta uzraudzībā. Pacientam ir jāvēršas pie viņa pēc tālākās taktikas norādēm un padoma. Esmu runājis aptuveni ar 4000 cilvēkiem, kopš norit vakcinācija pret «Covid-19», liela daļa, manuprāt, nepilda ārsta norādījumus korekti. Ārstu uzdevums ir stāstīt un iedrošināt cilvēkus saprotamā valodā. Gados jaunāki cilvēki ir apzinīgāki par vecākiem,» pārliecināts ārsts.
Kad vakcinācija pret «Covid-19» notika Bauskas sporta hallē, Dāvis Vecmuktāns bija sastopams arī tur. «Bauskas Dzīve» vēlējās noskaidrot, kā ārsts iedrošina tos, kuri negribīgi nāk vakcinēties vai baidās no iespējamām blaknēm. «Iedzīvotāji ierodas uz vakcināciju, jo ir nolēmuši, ka to darīs. Daļa sabiedrības, kas ir neapmierināti par nepieciešamību potēties, izsaka komentārus, citi ir provokatīvi. Man jāsaprot, ka viņi daudz ko nezina. Šajā informācijas laikmetā var visu ko lasīt, taču ne viss ir patiess. Ja uzskatītu, ka vakcinācija nav nepieciešama, es vakcinācijas centrā nestrādātu,» teic D. Vecmuktāns, «mēs pašlaik riskējam ar to, ka veselības aprūpe var nebūt pieejama daudziem cilvēkiem. Bez šī vīrusa ir arī citas saslimšanas. Latvijā izplatītas ir sirds un asinsvadu slimības, kur esam vieni no «līderiem» Eiropā. Ja nevakcinēsies, tad cietīs pacienti ar «Covid-19» vīrusu, sirds un asinsvadu slimnieki, onkoloģiskie pacienti, kuri laikus nesaņems izmeklējumus, terapiju un arī aprūpi.»

Lielākā daļa slimnīcā gulošo nav vakcinēti

Pašlaik «Covid» nodaļā 95% no visiem pacientiem nav vakcinēti. «Pārējie vai nu nav pabeiguši vakcinācijas kursu, vai arī saņēmuši vienu devu. Kad jautāju, kāpēc pacients nav potējies, parasti atbild, ka nav bijis laika doties uz vakcinācijas centru, ir bailes par veselību, dažkārt no potes atrunā kaimiņi vai piederīgie. Daļa kaut kur lasījuši, ka nevajag vakcinēties, jo ir ļoti spēcīgas blaknes,» atklāj Dāvis Vecmuktāns. «Daudzi izrakstītie pacienti saprot, ka potēsies. Daži atzīst, ka vakcinējas tādēļ, ka tuvinieks miris no koronavīrusa infekcijas,» teic rezidents. Vakcinēšanās ir nepieciešama, to arī ir pierādījusi vēsture, par saslimšanām, kuras ar vakcināciju ir izskaustas, tāpat arī šajā laikā vajadzīga sabiedrības vienotība, savstarpējā izpalīdzība un atbalsts, uzskata Dāvis Vecmuktāns.