BauskasDzive.lv ARHĪVS

Sportistiem nepietiek telpu

Sportistiem nepietiek telpu

Volejbola attīstības problēmām viens no risinājumiem būtu zāles piešķiršana treniņiem

Nu jau vairākus gadus treneris Guntis Mašinskis vada volejbola nodarbības Mežotnes sporta zālē gan topošajiem, gan esošajiem volejbola entuziastiem. Gribētāju daudz, taču ir vairāki faktori, kuru dēļ jaunieši atsakās treniņus apmeklēt. Kas tad bremzē volejbola attīstību mūsu novadā? Šo jautājumu centos noskaidrot, aptaujājot volejbola spēlētājus.

Sportisti atzina, ka viens no faktoriem ir attālums – sporta zāles atrašanās Mežotnē ir izdevīga tikai Mežotnes un apkārtnes ciemu spēlētājiem. Attieksme, kas ir ne tikai volejbolā jauniešu vidū, bet katrā sporta veidā, – gribētāju ir daudz, taču ne visiem pietiek gribasspēka savu prasmju attīstībai. Vēl volejbolisti minēja, ka viens no nozīmīgākajiem faktoriem ir treneris – viens treneris nespēj mācīt visus jauniešus.

Treniņu vieta – Mežotne
Sporta zāle, kurā organizē volejbola treniņus, atrodas Mežotnē. Tas noteikti ir izdevīgi Mežotnes bērniem, taču tā ir neveiksmīga atrašanās vieta citiem Bauskas novada pagastu iedzīvotājiem. «Optimāls variants šīs problēmas risināšanai būtu sporta zāles nodrošināšana Bauskā, kura būtu pieejama lielākam cilvēku daudzumam,» intervijā minēja volejbola treneris Guntis Mašinskis, taču Bauskas bērnu un jaunatnes sporta skolas (BJSS) direktore Biruta Grantiņa piedāvā Bauskas 2. vidusskolas zāli volejbolistiem tikai divas reizes nedēļā. 

Aptaujājot desmit volejbolistus, atklājas, ka jauniešiem ir vēlme trenēties 2. vidusskolas sporta zālē, sporta centrā «Mēmele» un Bauskas jaunizbūvētajā sporta hallē, jo tā esot «jauna, plaša un ar modernu aprīkojumu». No aptaujātajiem volejbola spēlētājiem Bauskas Valsts ģimnāzijas skolniece Jasmīna Āne, kura treniņus Mežotnē apmeklē jau septiņus gadus, bet pamatus volejbolā liek jau no bērna kājas, sacīja: «Attālums ir galvenā problēma. Daudzi pat nezina, ka Mežotnē šāda veida treniņi notiek. Nevar aizmirst to, ka maksa par nokļūšanu uz Mežotni ir jāsedz par saviem  līdzekļiem.» 

«Lai gan cerība vienmēr mirst pēdējā, jaunieši nemaz necer sākt treniņus kādā no Bauskas zālēm. Viņi nojauš, ka sporta skola volejbolam uzmanību nepievērš,» ar neapmierinātību un nožēlu izsakās jaunietis, kurš lūdza savu identitāti neatklāt.

«Es domāju, ka varbūt tiešām radīsies iespējas, bet, ņemot vērā to, ka mums ir ļoti daudz grupu basketbolā un florbolā, gan Bauskas Valsts ģimnāzijas, gan Bauskas sporta halles zāles ir aizņemtas – iespēju ir tik, cik to reāli ir, un pašlaik situācija ir tāda, ka tas, ko vēlas viens jaunietis, ir jāvēlas daudziem!» komentē B. Grantiņa. Sporta skolas direktore apgalvo, ka viss ir atkarīgs tikai no pašiem volejbola entuziastiem. «Volejbolistiem pašiem jāvēlas. Ja viņi paši nevēlas, tad prioritāte vienmēr būs tur, kur būs lielākais gribētāju un darītāju skaits,» komentē sporta skolas direktore.

Jauniešiem veidojas dažādas intereses

Lai gan Mežotnē, kā saka sporta skolas direktore Biruta Grantiņa, «ir izveidojusies īpaša volejbola aura», pēc volejbola spēlētāju sacītā «vietas attālums un zāle, kura ir ne tik labos darba apstākļos, spēj atņemt visu vēlmi nodarbības apmeklēt, neraugoties uz to, ka jauniešiem ir iespēja darboties ar jaunu inventāru». Puse no aptaujātajiem apstiprina, ka sporta zāles stāvoklis nomāc. Lielākā daļa aptaujāto jauniešu apgalvoja, ka gūtu lielāku motivāciju trenēties jaunā, labi iekārtotā telpā.
Savukārt treneris G. Mašinskis izteicās šādi: «Ja nevar uzcelt Mežotnē jaunu zāli, ko izskatās, ka nevar, – ideāli būtu, ja tur uztaisītu kārtīgu kosmētisko remontu. Tas ir – izveidotu jaunas tualetes, dušas telpas, iekārtotu garderobes, salabotu grīdu un uzstādītu citu apgaismojumu. Treniņiem tie būtu labi apstākļi.»

Uz jautājumu, kādēļ jaunieši bieži vien iesāk trenēties, taču ātri pamet nodarbības, vairākums atbildēja, ka iemesls ir attālums, savukārt G. Mašinskis un mazākums jauniešu uzskata, ka volejbols ir grūts sporta veids un ne visiem tas ir piemērots. Tie nav vienīgie iemesli, treneris apgalvo, ka jauniešiem bieži vien parādās citas intereses, viņi sāk apmeklēt citus pulciņus vai izvēlas vairāk laika pavadīt ar draugiem. «Ja būtu liela vēlme un degsme, nekādi šķēršļi jaunieti neapstādinātu,» no pieredzes zina teikt G. Mašinskis.

Trūkst treneru
Lai gan jaunieši ir ļoti apmierināti ar trenera darbu un uzskata, ka treneris izcili ar to tiek galā, sportistiem tomēr ir vēlme pēc stingrākas attieksmes, lai trenera laiks netiktu izniekots. Aptaujātie atzina, ka ar vienu profesionālu volejbola treneri ir par maz. «Man nepatīk mūsu pašu attieksme pret volejbolu un treneri. Mēs treneri uztveram kā draugu, līdz ar to treniņi nav tik nopietni,» komentēja volejboliste, Bauskas Valsts ģimnāzijas skolniece Evelīna Nagliša. Jauniete volejbolā trenējas jau septiņus gadus, lai gan sākumā, lai meitene spertu šādu soli, viņu vajadzēja pierunāt. Evelīna atklāja, ka ar laiku volejbols viņai iepatikās, tāpēc nolēma turpināt trenēties. 

Sporta skolas direktore B. Grantiņa sacīja: «Volejbolu Bauskā vajadzētu mācīt vairākiem treneriem, lai tas kļūtu  populārāks un gūtu lielākus panākumus.» Arī treneris Guntis apgalvo, ka volejbola attīstību uzlabos kāds jauns un enerģisks treneris, kurš spēs aizraut. «Ja volejbola nodarbības vadītu vairāki treneri, G. Mašinskis būtu mazāk noslogots, parādītos vairāk spēlētgribētāju un volejbols Bauskā iedzīvotos, bet mēs neesam volejbola rajons,» secina B. Grantiņa. Intervijā sporta skolas direktore arī atklāja, kāpēc Bauskā trūkst volejbola treneru: «Ir jābūt lielam entuziastam un savs darbs jāmīl, jo trenera alga nav tik liela un darbu ir daudz. Visu vienmēr izšķir cilvēks, jebkurā vietā, kur strādā. Vai tā ir iestāde, vai tas ir jebkurš cits kolektīvs, būtiski, kāds ir darba vadītājs un kā viņš to attīsta. Tāpat arī jebkurā sporta veidā – ir svarīgi, kā to attīsta.»