BauskasDzive.lv ARHĪVS

Eiropas norišu TOP 3: Sods Polijai, zvejas strīds un sarunu atsākšana par Irānas kodolprogrammu

Eiropas norišu TOP 3: Sods Polijai, zvejas strīds un sarunu atsākšana par Irānas kodolprogrammu

Eiropas Savienības (ES) moto vienmēr ir bijis "Vienoti dažādībā", taču šī nedēļa bija pierādījums tam, ka dažādība nereti var izvērsties pamatīgos kašķos – gan organizācijas iekšienē, gan ar kaimiņiem. Taču, ja labi grib, tad ir iespējams nonākt arī pie vienota viedokļa pat ar ne tiem ērtākajiem sarunu biedriem.

Soda nauda Polijai

Plašu uzmanību šonedēļ piesaistīja Eiropas Komisijas (EK) lēmums piemērot Polijai miljonu eiro dienā lielu soda naudu par ES Tiesas sprieduma nepildīšanu un tiesnešu disciplinārās palātas nelikvidēšanu. Eiropa nevēlas, lai tiktu apdraudētas tās tiesiskās pamatvērtības. Polija to sauc par šantāžu, draudiem, dubultiem standartiem un nevēlēšanos izprast dalībvalstu nostāju.

EK prezidente Urzula fon der Leiena gan paudusi cerību, ka gala vienošanos ar Varšavu tomēr izdosies panākt, bet no tieslietu sistēmas reformas jeb, pareizāk sakot, līdzšinējās atcelšanas vai mainīšanas izvairīties gan neizdosies.

Francijas un Lielbritānijas strīds

Tikmēr plūkties un kašķēties turpina divas lielvaras abās Lamanša kanāla malās. Francija un Apvienotā Karaliste šonedēļ nonākušas jaunās strīdu krustugunīs par nozvejas licencēm. Francijas pārstāvji gan piedraudējuši uzsākt pastiprinātas pārbaudes, lai apgrūtinātu dzīvi britiem, gan jau aizturējušas pirmo kuģi. Abas puses uzskata, ka tiek pārkāpta breksita vienošanās, taču katrai ir savi argumenti.

26 pārējo dalībvalstu vidū gan neesot vienprātības par to, vai pret Apvienoto Karalisti vajadzētu uzsākt kādas procedūras strīdu risināšanas mehānisma ietvaros.

Tikmēr ķīlnieku lomā joprojām ir abu pušu zvejnieki, kuri ir spiesti gaidīt uz politisko spēļu iznākumu.

Cer atsākt sarunas par Irānas kodolprogrammu

Bet daudz labāk šajā nedēļā ir veicies ES sarunvedējiem, kuri vēlas panākt sarunu atsākšanu par Irānas kodolprogrammu. Teherānas pārstāvji ir norādījuši, ka sarunas varētu atsākties jau nākamajā mēnesī.

Pagaidām gan ir grūti teikt, vai šāds iznākums ir panākts Eiropas pūļu dēļ vai cerot uz jaunās ASV administrācijas pieejas maiņu. Jebkurā gadījumā eksperti prognozē, ka veco vienošanos diez vai būs iespējams atjaunot, jo kopš 2015. gada situācija Irānā ir mainījusies, bet jaunu vienošanos drīzumā diezin vai izdosies panākt.