BauskasDzive.lv ARHĪVS

Soli pa solim augšup

Uldis Varnevičs

2021. gada 29. oktobris 00:00

470
Soli pa solim augšup

LIAA Jelgavas biznesa inkubatorā uzņemta pirmsinkubācijas grupa


Arī biznesa inkubatoru darbību Latvijā ir ietekmējuši ar «Covid-19» infekciju saistītie ierobežojumi un iespaids uz ekonomiku. Tomēr Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras Jelgavas biznesa inkubators ar filiāli Bauskā turpina darbu, un šoruden uzņemta jauna pirmsinkubācijas grupa.

Biznesa inkubatoru Jelgavā kopš augusta vada Agnese Oļševska, savukārt tieši ar pirmsinkubācijas grupām strādā speciāliste no atbalsta vienības Bauskā Madara Zemke. Pirmā pirmsinkubācijas grupas sanākšana notika 20. oktobrī. Turpinājumā gan viss notiks attālināti.

Nokļūt citā līmenī
Šogad pirmsinkubācijas grupā pieteikušies 18 dalībnieki no visa Zemgales reģiona, tai skaitā no Bauskas novada. «Mērķis ir, lai pusgada laikā biznesa idejas nonāktu līdz taustāmam produktam vai pakalpojumam, kā arī veidot jauno uzņēmēju izpratni par biznesa attīstību. Notiek intensīvas mācības. Katram pirmsinkubācijā iedodam PINK – pirmsinkubācijas programmas – darba burtnīcu, kur aprakstīts, kas soli pa solim jāveic sešu mēnešu garumā. Kādiem soļiem jāiet cauri, lai no idejas tiktu līdz pārdošanai, kas arī ir viens no pirmsinkubācijas mērķiem. Esam paredzējuši deviņas nodarbības, kas būs par produkta attīstību, idejas attīstību, būs trīs biznesa skolas. Tāpat plānotas divas mentoru sesijas. Piesaistīsim četrus mentorus no mūsu uzņēmumiem, kas ir spēcīgi atsevišķās nozarēs. Būs progresa izvērtējums, kā veicies, cik tālu tikuši,» darbību raksturo Madara Zemke, Jelgavas biznesa inkubatora vecākā projektu vadītāja un Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras (LIAA) Jelgavas biznesa inkubatora atbalsta vienībā Bauskā, kas reizē ir pirmsinkubācijas programmas speciāliste.

«Foršākais, ka varam izmantot mūsu inkubācijas dalībnieku ieteikumus. Viņi var dot atpakaļ jaunajiem biznesa autoriem savas zināšanas un pieredzi. Tā ir mūsu pievienotā vērtība,» uzsver A. Oļševska. «Pēdējās divās grupās izveidojām mentoru tīklu un sākām savest kopā pirmsinkubācijas dalībniekus ar inkubācijas dalībniekiem. Viens ir tas, ka mēs viņiem to stāstām caur mūsu praksi un pieredzi un mēģinām parādīt, kā veikt testa pārdošanu, uzrunāt klientu. Pavisam kas cits, ja to pastāsta uzņēmums no nozares, kur tu strādā,» atzīst M. Zemke.

Nopietna palīdzība
Pirmsinkubācija uzreiz nav garantija, ka dalībnieks iekļūs inkubācijas programmā. «Uz inkubāciju būs atsevišķs konkurss. Pirmsinkubācija negarantē, ka tiec tālāk, bet palīdz nostabilizēt biznesu un ideju, un ir krietni lielāka iespēja, ka būsi konkurētspējīgs inkubācijas uzņemšanā,» atzīst M. Zemke.

Pavasarī uz inkubāciju bija deviņi pieteikumi no Bauskas novada teritorijas, un divi no tiem veiksmīgi aizstāvēja savas biznesa idejas – tas ir SIA «Kasmo», kas Misā izgatavo transformējamās bērnu mēbeles, un ēterisko eļļu ražotāji no Vecumniekiem, kas gan aktīvu savu darbību plāno sākt 2022. gadā – pašlaik produkti vēl ir tapšanas stadijā. Pēdējā projektā iesaistīti arī latvieši ārzemēs.

Pašlaik biznesa inkubatorā darbojas 41 inkubācijas dalībnieks, kas kopā 2020. gadā nodarbināja 240 pilnas slodzes darbiniekus. No bijušā Vecumnieku novada ir četri uzņēmēji, no Bauskas novada – trīs, no Iecavas novada – viens un no Rundāles novada – arī viens.
Kā pašvaldību svarīgu ieguldījumu uzņēmējdarbības veicināšanā M. Zemke vērtē atbalstu skolēnu mācību uzņēmumiem. Tas ir veids, kā jau no bērnības ieaudzināt tā saukto «uzņēmējdarbības gēnu».

Aktīvāk izmanto grantus
Kā lielāko vērtību, ko uzņēmēji iegūst no biznesa inkubatora, A. Oļševska nosauc grantus, kopienu un kontaktu tīklu.

«Vispirms – grantu pieejamība. Ja runājam par to, kā gāja pēc apvienošanās ar Bausku, tad tas, ko redzam, Bauskas novada uzņēmēji aktīvāk izmanto grantus un līdzfinansējumu. Ja paskatāmies pēc datiem, arī grantu summas, ko viņi izmanto, ir gandrīz divkāršojušās. Tā ir pievienotā vērtība. Liela vērtība ir arī plašāks kontaktu loks. Pieaug arī konkurētspēja, jo prasības mums ir lielākas. Mums ir svarīgi, lai ir attīstība, mērķi, kurus plāno sasniegt. Ir uzņēmumi, kas stagnē un neizmanto inkubatora atbalstu, lai attīstītos, tādēļ ir reizes, kad abpusēji vienojamies atbalsta līgumu izbeigt. Savukārt tie, kas aktīvi strādā pie attīstības – viņu apgrozījums ir audzis,» stāsta A. Oļševska. Inkubatora vadītāja vērtē, ka uz katru izdoto eiro atdeve ir aptuveni trīs eiro apmērā.

Vienojošais elements – uzņēmējdarbības centrs
Bijušā LIAA Bauskas biznesa inkubatora telpas pašlaik vēl neplāno slēgt. «Mēs redzam, ka ir aktīvi uzņēmēji no Bauskas novada. Ja atgriežamies normālos apstākļos, nevis attālinātā komunikācijā, tad pavasarī varēsim rīkot klātienes pasākumus ar dalībniekiem arī Bauskā,» atklāj A. Oļševska. M. Zemke atklāj, ka pieteikšanās aktivitāte ir kritusies, un to saista gan ar «Covid-19», gan iespējamību, ka cilvēki nevēlas mērot ceļu uz Jelgavu. Tāpēc arī vajadzētu saglabāt atbalsta vietu Bauskā.

Abas speciālistes atzīst, ka liela nozīme uzņēmējdarbības attīstībā būs arī pašvaldības atbalstam. «Jelgavas pilsēta sniedz atbalstu grantu veidā un ir ieinteresēti piedāvāt atbilstošas telpas jaunajiem uzņēmējiem. Jaunam uzņēmumam parasti vispirms vajag biroja vai ražošanas telpas apmēram 40 – 50 kvadrātmetru platībā,» atzīst A. Oļševska.

Bauskas novadā pašlaik sadarbība ir vairāk novērojoša – Madara Zemke ir dažādu komisiju locekle un Bauskas novada Uzņēmējdarbības konsultatīvās padomes dalībniece. Arī ar uzņēmēju biedrībām plašas sadarbības nav. «Uzņēmējdarbības centrs varētu būt vienojošais elements starp pašvaldību un uzņēmējiem, un citām organizācijām. Esmu dzirdējusi, ka jaunās domes mērķi ir veicināt uzņēmējdarbības attīstību,» vērtē M. Zemke.

Politikas ietekme
Saulainajām debesīm ir arī sava tumšā mākoņa maliņa. LIAA Biznesa inkubatoru projekts ir ieplānots laika periodam līdz 2023. gadam. «Ceram, ka projektam būs turpinājums un pieejams Eiropas Reģionālās attīstības fonda finansējums. Pašlaik vēl precīzi nezinām, kādā veidolā projekts tiks strukturēts nākamajā periodā,» atzīst A. Oļševska.

Tas ietekmē jaunu uzņēmēju uzņemšanu inkubācijā. «Ja redzēsim, ka pašlaik uzņemtie uzņēmumi visu finansējumu neizmantos, varam pavasarī atvērt jaunu uzņemšanu. Ja finansējums nebūs pietiekams, uzņemšanas nebūs,» uzsver vadītāja. Attiecīgi pašlaik inkubators vairāk koncentrējas uz esošajiem uzņēmējiem.

Iespējams, nākotnē biznesa inkubatorus gaida pārmaiņas – viena no tām varētu būt specializācija. «Pašlaik specializācija ir atstāta inkubatora ziņā, kādu virzienu izvēlēties. Protams, ja blakus ir Latvijas Lauksaimniecības universitāte, neizmantot resursus ir neprāts, un Zemgalē jau no laiku laikiem pārtikas nozare bija spēcīga. Tomēr no perspektīvas mēs varam būt spēcīgāki vienā jomā, piedāvājot konkrētas mācības, mentorus,» atzīst A. Oļševska. Viņa vērtē, ka šīs jomas attīstībā daudz ko noteiks 2022. gada Saeimas vēlēšanas – tas, kādi deputāti un partijas nonāks Saeimā, cik ieinteresēti būs šāda veida uzņēmējdarbības atbalstā.


Atbalsts un granti
Biznesa inkubatora mērķis ir atbalstīt jaunu, dzīvotspējīgu un konkurētspējīgu komersantu izveidi un attīstību, nodrošinot attīstībai nepieciešamo vidi, konsultācijas, apmācības un pasākumus par vispārīgiem uzņēmējdarbības jautājumiem, mentoru atbalstu un grantu līdzfinansējumu.

Pirmsinkubācijas atbalsts iekļauj sākotnējās biznesa idejas novērtējumu, individuāli katram biznesa inkubatora dalībniekam izvirzītus mērķus attīstībai, konsultācijas biznesa modeļa pilnveidei, biznesa prasmju un iemaņu apguvi, uzņēmējdarbībai nepieciešamo vidi – atvērto biroju un tā aprīkojumu, kā arī citas bezmaksas konsultācijas, mācības un seminārus.

Inkubācijas maksimālais termiņš ir ne ilgāks par četriem gadiem un kamēr atbalsts veicina attīstību. 

Uzņēmējs ar atbalsta intensitāti līdz 50 procentiem var saņemt grantu līdz pieciem tūkstošiem eiro aprīkojuma – iekārtu, materiālu un izejvielu – iegādes izmaksu segšanai. Pieejami ir arī granti līdz 50 procentiem līdzfinansējuma intensitātes, kas kopumā var būt līdz desmit tūkstošu eiro apmērā lielai daļai pakalpojumu – prototipa izveide, testēšana, ekspertu konsultācijas, mārketings, telpu noma, grāmatvedība un tamlīdzīgi. 

Avots: LIAA Jelgavas biznesa inkubators.