BauskasDzive.lv ARHĪVS

Atklājas daudz sasāpējušu problēmu

Anita Moora-Tropa

2021. gada 22. oktobris 00:00

12
Atklājas daudz sasāpējušu problēmu

SIA «Mūsu saimnieks» Vecumniekos piegādā siltumu aptuveni 700 iedzīvotājiem 18 mājās un septiņām juridiskām personām 11 objektos

Vecumnieku ciemā otrdien, 19. oktobrī, tika rīkota iedzīvotāju sapulce par jaunajiem, palielinātajiem siltuma tarifiem SIA «Mūsu saimnieks» apkalpojamām ēkām.

Ivars Staškevičs, SIA «Mūsu saimnieks» valdes loceklis, iepriekš jau brīdināja, ka elektrības cenu pieaugums ietekmēs visu SIA «Mūsu saimnieks» sniegto pakalpojumu izmaksas, līdz ar to arī notiks tarifu pārskatīšana.

Jāapspriež publiski
«14. oktobrī attīstības komitejas sēdē skatījām jautājumu par SIA «Mūsu saimnieks» siltumapgādes pakalpojumu tarifa projektu. Ziņotāja sagatavoto informāciju par siltuma tarifa izmaiņām nolēmām virzīt tālāk – nodot publiskai apspriedei pašvaldības kapitālsabiedrības «Mūsu saimnieks» klientu lokā. Komitejā ļoti uzsvērām, ka publiskajai apspriedei pēc būtības ir jābūt iespējami publiskai, nevis publiskai formāli,» uzsver Laine Baha, Bauskas novada domes vides un attīstības komitejas vadītāja uzsvēra – «gan izdrukām pie dzīvojamo māju kāpņu telpām, gan tarifa projekta skaidrojumiem jābūt pieejamiem publiski pie pakalpojuma sniedzēja, gan pašvaldības mājaslapā – elektroniskā formātā».
Deputāti iestājās par to, lai šī apspriede būtu organizēta klātienē, ievērojot valstī noteiktos «Covid-19» drošības pasākumus, kā arī attālināti – tiešsaistē, izmantojot jebkādu no pieejamajām tiešsaistes platformām, kas piedāvā organizēt kvalitatīvas attālinātas sanāksmes. Ir būtiski, lai pašvaldība, arīdzan kapitālsabiedrības, spēj rast elastīgu pieeju attiecībā pret cilvēkiem. «Saprotam, ka elastīga pieeja tikai palielina iespējamību, ka ar šo konkrēto un vienlaikus svarīgo jautājumu par siltuma tarifa izmaiņām būs iepazinušies iespējami daudz cilvēku, kurus šīs izmaiņas skar,» uzsver deputāte.

Informāciju nelasa
Elastīgā pieeja, nodrošinot vienlaikus attālināto tiešsaistes režīmu, deva iespēju dzirdēt sanāksmē apspriesto no jebkuras vietas, kaut braucot no darba uz mājām, jo sanāksme sākās otrdien pulksten 19.30.

Pirms jauno tarifu apstiprinās Bauskas novada dome, iedzīvotāji par tarifu tika aicināti izteikties Vecumnieku tautas namā. Ar sadarbspējīgiem sertifikātiem – uz tikšanos klātienē, bet pārējiem ar interneta palīdzību tika nodrošināta piedalīšanās tiešsaistē.

Ivars Staškevičs, SIA «Mūsu saimnieks» valdes loceklis, informēja: «SIA «Mūsu saimnieks» piegādā siltumu aptuveni 700 iedzīvotājiem 18 mājās un septiņām juridiskām personām 11 objektos. Katrā dzīvojamās mājas kāpņu telpā izvietots informācijas stends, kur operatīvi izlikām aktuālo informāciju arī par šo sapulci. Ja iedzīvotāji tam pievērš uzmanību, tad nepamanīt ir grūti. Informācija tika publicēta arī Bauskas novada pašvaldības iestādes «Vecumnieku novada dome» mājaslapā.»

«Bauskas Dzīve» dienā pirms sapulces devās uzklausīt Vecumnieku daudzdzīvokļu māju iedzīvotājus – viņi stāstīja, ka sanāksmi neapmeklēs, jo viņu viedoklis rezultātu neietekmēšot. Bija arī tādi, kuri neslēpa prieku, ka apkurina dzīvokli ar malku, tomēr tālākā sarunā atklājās, ka arī šis apkures veids nemaz nav tik komfortabls, kā varētu vēlēties, – malka kļūst dārgāka, tā jāsagādā, jāuzglabā, jānes un visbeidzot – pašam vien jākurina... Kaut arī informācija par sapulci tika izvietota uz ziņojumu dēļiem daudzdzīvokļu namu kāpņu telpās, iedzīvotāji to tomēr nebija pamanījuši, tad nu žurnāliste to lasīja kopā ar iedzīvotājiem. Starp uzrunātajiem bija arī tādi, kuri nav vakcinējušies pret «Covid-19» un par iespēju piedalīties sapulcē tiešsaistē nebija zinājuši. Vecāka gadagājuma cilvēkiem tas nebija saistoši, bet jaunākā paaudze bija par šo iespēju pozitīvi pārsteigta.

Gija Spula, Bauskas novada pašvaldības iestādes «Vecumnieku novada dome» sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja, apstiprina: «Jā, šī bija pirmā reize, kad iedzīvotājiem apspriešana notiek caur «Zoom», tikai ļoti žēl, ka cilvēki neizmantoja šo piedāvājumu, jo atsaucība tiešām bija maza – tikai divi iedzīvotāji pieteicās tiešsaistei. Arī jautājumi iepriekš diemžēl netika iesūtīti.» Kopumā šo iespēju «Zoom» platformā izmantoja 11 cilvēki – divi iedzīvotāji, kā arī pašvaldības speciālisti un domes deputāti. Savukārt sapulces reģistrācijas lapā fiksēti 22 dalībnieki, to vidū arī pašvaldības darbinieki un pieaicinātas personas.

Tarifs samazināts
Ivars Staškevics, SIA «Mūsu saimnieks» valdes loceklis, skaidro: «Izstrādātais tarifa projekts ir 68,13 eiro par MWh. Pašreizējais apkures tarifs ir 64,4 eiro par MWh. Tarifa kāpumu galvenie ietekmējošie faktori ir elektroenerģijas cenu kāpums, no SIA «Arbora» iepirktās siltumenerģijas cenu celšanās, kā arī siltumenerģijas patēriņa samazinājums par 15%, kura pamatā ir siltie laika apstākļi, siltuma patēriņa samazinājums ēkās, kurās veikti energoefektivitātes uzlabošanas darbi, kā arī siltuma patēriņa samazinājums iestādēs saistībā ar «Covid-19» ierobežojumiem.»

Sākotnēji aprēķinātais tarifs 79,10 eiro par MWh, deputātu piebremzēts, tika samazināts uz  68,13 eiro par MWh, cerot uz to, ka ziema būs pietiekami auksta un siltuma patēriņš būs līdzvērtīgs 2019. gada patēriņam. Ja plānotais patērētājiem piegādātais siltuma daudzums izrādīsies lielāks nekā faktiski patērētais, SIA «Mūsu saimnieks» cietīs zaudējumus, apliecina I. Staš-kevics. Savu skaidrojumu viņš papildina: «Otrs būtisks solis, kas ietekmēja sākotnēji aprēķinātā tarifa samazinājumu, ir izmaksu pārstrukturizācija: no tarifu veidojošām izmaksām tika izņemtas izmaksas, kas saistītas ar siltummezglu, kas atrodas gan daudzdzīvokļu mājās, gan pašvaldības iestādēs, uzturēšanu un apsaimniekošanu. Turpmāk daudzdzīvokļu māju siltummezglu uzturēšanas izmaksas tiks iekļautas apsaimniekošanas maksā un katra iestāde un uzņēmums maksās par sava siltummezgla uzturēšanu un nomu. Tas būs korekti attiecībā pret iedzīvotājiem un arī pārējiem siltuma patērētājiem.»

Komunikācija ar iedzīvotājiem īsti nenotiek
Sapulcē klātesošajiem iedzīvotājiem bija daudz neizskaidrotu jautājumu, daži vēlējās uzzināt, kā rodas konkrēti siltuma zudumi, kā veidojas renovētās mājās maksa par siltumu. Cilvēki uzdeva arī konkrētus individuālus jautājumus, uz kuriem objektīvu iemeslu dēļ nebija iespējams saņemt atbildes sapulces laikā klātienē, bet interesenti tika aicināti sazināties ar speciālistiem individuāli. Kāds kungs vēlējās noskaidrot, vai iespējams un kāda ir kārtība vienas daudzdzīvokļu mājas iedzīvotājiem atteikties no centralizētas apkures un pašiem uzņemties apkures procesa nodrošināšanu. Sapulces vadītāja darbā profesionāli iesaistījās Bauskas novada domes priekšsēdētāja vietnieks Aivars Mačeks, viņš ne tikai skaidroja, kā tas būtu likumīgi izdarāms, bet arī brīdināja par riskiem, ar kādiem jārēķinās, kā arī dalījās savā pieredzē.

Aktuāls izrādījās arī jautājums par silto ūdeni renovētajās mājās, ko centralizēti saņemt būtu lētāk, – izrādās, tas nu ir tikai pašu iedzīvotāju ziņā, jo siltā ūdens caurules ir demontētas, diemžēl, elektrības cenām kāpjot, arī boileru lietošanas izmaksas dzīvokļos, sadārdzinās. Turklāt nevar aizmirst, ka boileriem ir regulāri jāveic apkope.

Savukārt Vecumnieku iedzīvotājs Juris Ģiedris bija gatavojies sapulcei ļoti nopietni, viņa arsenālā bija nevis daži jautājumi, bet gan vesels jautājumu komplekss – sākot no tā, kā tiek noteikts apkurē izmantojamās šķeldas mitrums, kāds kapitālsabiedrībā ir jurista ieguldījums un darba apmaksas kārtība, beigās viņš interesējās par to, kā maksājumus varēs veikt pensionāri. Dažkārt J. Ģiedra dialogs ar sapulces vadītāju ieguva šauru profesionālu ievirzi un nianses, tādēļ A. Mačeks rosināja tikties ārpus sapulces, lai turpinātu diskusiju un informācijas apmaiņu.
Pēc sapulces «Bauskas Dzīvei» A. Mačeks rezumē: «Sapulcē mazāk runājām par tarifu, vairāk par citiem dažādiem sasāpējušiem jautājumiem. Izskatās, komunikācija ar iedzīvotājiem te tā īsti nenotiek... Uzklausot un runājot ar cilvēkiem, arī es daudzas lietas uzzinu – strādāsim, risināsim. Ir jārīko šādas sapulces, ir jānāk visiem kopā – jārunā, jādiskutē un jāskaidro.