BauskasDzive.lv ARHĪVS

Kopējais lēmums – brāķis

Kopējais lēmums – brāķis

Bauskas novada domes deputāti pieprasa pārstrādāt sagatavoto ilgtspējīgas stratēģijas un attīstības programmu

Jau pavasarī pirms vēlēšanām sākās darbs Bauskas novada ilgtspējīgas stratēģijas un attīstības programmas izstrādē. Iedzīvotāji un amatpersonas iesaistījās ar lielu entuziasmu, bet rezultāts izstrādātāju vājas plānošanas dēļ iznācis ļoti neapmierinošs.

Jaunveidotā Bauskas novada ilgtspējīgas stratēģijas un attīstības programma 2021. – 2027. gadam, pēc Bauskas novada amatpersonu un deputātu viedokļa, ir ļoti svarīgs dokuments. Kā uzsvēra Bauskas novada domes priekšsēdētāja vietnieks iecavnieks Aivars Mačeks, bez šī dokumenta nākotnē novada budžetu nevarēs apstiprināt. Tomēr pašlaik izstrādāto variantu deputāti atzina par neatbilstošu prasībām.

Daudz kritikas
Līgumu par jaunizveidojamā Bauskas novada attīstības plānošanas dokumentu izstrādi ar SIA «Baltconsult» 3. martā noslēdza Bauskas novada dome par summu 20 870 eiro bez pievienotās vērtības nodokļa.

Darbs ar attīstības programmu un stratēģiju sākās jau šī gada pavasarī vēl pirms vēlēšanām, ko var vērtēt zināmā mērā pozitīvi, jo attīstības programmas izstrādē iesaistījās ne tikai esošie tā laika novadu domju deputāti, bet arī potenciālie kandidāti un aktīvie nozaru pārstāvji. Šeit gan jāatzīst, ka tieši uzņēmējdarbības jomā bija salīdzinoši maza aktivitāte, lai arī iesaistījās tehnoloģisko uzņēmumu pārstāvji, šajā gadījumā SIA «Vizulo» no Iecavas pagasta. Otrā attīstības programmas un stratēģijas apspriešana notika septembrī, kur jau vairāk strādāja pie sagatavotām sadaļām, un atsaucība bija ievērojami mazāka nekā pavasarī.

Jau pavasarī apspriešanas gaita saņēma daudz kritikas. Gan par to, ka sagatavotā statistikas informācija bija vispārēja, nesazinoties un nesagatavojot datus sadarbībā ar administrācijas speciālistiem, gan par to, ka diskusiju vadītāji rīkojās diezgan neefektīvi, ļaujot bieži ieslīgt tukšās sarunās, nevis maksimāli darboties pie programmas izveides. Trūka arī skaidra plāna no dokumenta veidotājiem – varēja veltīt diskusijās vienai problēmai vai teritorijai daudz laika, piemirstot par citām jomām. Sarunās dzirdētais iezīmēja problēmas, radīja interesantus viedokļus, bet īsti plānā kopā ar risinājumiem neiezīmējās.

Tagad oktobrī pirmā versija nonāca Bauskas novada domes komitejas sēdēs, kur deputātiem bija jālemj par attīstības programmas un stratēģijas dokumenta virzīšanu pirmajā lasījumā sabiedriskajai apspriešanai.

Jauc sporta bāzes
Domes komiteju sēdēs par paveikto stāstīja Bauskas novada attīstības un plānošanas nodaļas vadītāja Ilze Tijone. Viņa informēja, ka strādāja
12 darba grupas, notika vairāk nekā desmit interneta tiešsaistes tikšanās, iesaistot sabiedrību. «Tas ir «jumta» dokuments,» lai uzsvērtu izstrādātā nozīmi, pauda I. Tijone. Tomēr viņa atzina, ka dokuments ir saņemts novēloti, jo pirmajai redakcijai bija jābūt jau augustā, ir arī aizrādījumi par gramatiku.

Pirmo kritiku dokumentiem izglītības, kultūras un sporta komitejas sēdē veltīja deputāte Inita Nagņibeda. Viņa vērsa uzmanību uz valodas problēmām un vienkāršām rakstības kļūdām. Norādīja neveiksmīgu ģimnāzijas termina lietošanu vairākās vietās, kā arī Bauskas Valsts ģimnāzijas sporta zāles «Mēmele» jaukšanu ar sporta centra «Mēmele» sporta bāzi Bauskas stadionā.

«Aicinu deputātus iesaistīties un meklēt «blusas», lai dokuments būtu pilnīgāks uz nākamajām sēdēm,» sacīja izglītības, kultūras un sporta komitejas vadītājs Raitis Ābelnieks.

Nemaksātu ne centa
Pirmā kritika atvēra protesta slūžas, kuras sāka A. Mačeks. «Izstrādātājiem es nemaksātu nevienu centu. Šis izstrādātais dokuments ir ļoti vājš,» pauda domes priekšsēdētāja vietnieks. «Darbs tiešām švaks. Tas ir brāķis. Iekļauti pat pasākumi, kas vairs nenotiek,» piekrita R. Ābelnieks. Deputāti arī pārmeta, ka vietām ir skaidri redzams, ka teksts ir nokopēts, nevis gatavots Bauskas novadam.

Neapmierināts bija deputāts Ingmārs Līdaka, kurš uzsvēra, ka nav skaidri jau paši galvenie nosacījumi. «Vēršu uzmanību uz vides jautājumiem, kur ir saskatāmas dziļas pretrunas. Nevar savienot tīru vidi un intensīvu lauksaimniecību. Investīciju plānā neredzēju, kā sasniegsim zaļu vidi un videi draudzīgu saimniekošanu. Vai novads atbalsta bioloģisko saimniekošanu vai neatbalsta? Kur ir instrumenti, kā to īstenos?» sašutis bija I. Līdaka.

Viņam piekrita A. Mačeks, kurš norādīja, ka novads ir dažāds un nevar to vispārināt, nonākot pretrunās. «Katrā vietā ir sava specifika, un to vajag definēt,» tā iecavnieks.

Atkal mērķdotācija
Ja vēlas iegūt pirmos 20 procentus no Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) piešķirtās mērķdotācijas summas un samaksāt to uzņēmējam, tad dokuments ir jāpiedāvā pirmajai redakcijai apspriešanā līdz novembra vidum. Lai to izdarītu, tam ir jābūt skatāmam labā kvalitātē un apstiprinātam Bauskas novada domes sēdē oktobrī.

«Jāapgūst mērķdotācija, un termiņš ir klāt. Vai nu atsakāmies no mērķdotācijas un izstrādājam, kā nākas,» problēmu iezīmēja A. Mačeks. Viņš uzsvēra, ka VARAM neveiksmīgi izvēlējies programmas izstrādes laiku – vispirms visiem iedodot finansējumu vienlaikus, kamēr plānošanas uzņēmumu jau ir tik, cik ir, un tagad visi ir ļoti aizņemti. Turklāt tas notiek laikā, kad apvienoto novadu struktūras veidošana ir aktīvā procesā.

«Mums ir jāvienojas, vai mērķis ir sodīt vai panākt kvalitatīva dokumenta izstrādi,» analizēja I. Līdaka. «Mērķdotāciju zaudēt nav labs variants, bet pieņemt arī nevaram,» atzina R. Ābelnieks.

Kā vienu no variantiem I. Tijone piedāvā pastiprinātu darbu pie programmas no novada attīstības speciālistu puses, bet tam ne visai piekrita A. Mačeks. «Mums ir iepirkums un uzņēmējs, bet tagad nodaļu darbinieces strādās ar melnu muti, bet atalgojumu saņems uzņēmējs?» neapmierināts bija domes priekšsēdētāja vietnieks. Viņš rosināja skaidrot, vai VARAM nevar pagarināt programmas izstrādes termiņu. «Nevar tā būt, ka maksājam izstrādātājam, bet strādā mūsu darbinieki,» piekrita R. Ābelnieks.

Prasa ātri sagatavot
Turpinājumā tomēr izglītības, kultūras un sporta komitejas sēdē pieņēma savādu kompromisa lēmu-mu – izstrādāto dokumentu neatbalsta, bet virza tālāk apspriešanai ar prasību pilnveidot dokumentu līdz nākamajām komiteju sēdēm un Bauskas novada domes sēdēm.

Diskusiju scenārijs pārējās komiteju sēdēs nemainījās. Ik pa brīdim atrada jaunus pārmetumus. Plānotāju pārstāvji nevarēja pieslēgties pirmajā komitejas sēdē, bet mēģinājums pieslēgties sociālajā un veselības komitejā beidzās diezgan neveiksmīgi – deputāti nedzirdēja, ko tiešsaistē viņiem stāsta.

«Līdz galam nesaprotu, ko šeit varam nodot apspriešanai. Ir daudz jautājuma zīmju,» izbrīnīta bija deputāte Ināra Pētersone. Viņa sacīja, ka visvairāk un uzmanīgāk arī iedzīvotāji skata attīstības programmu pirmo dokumentu, tāpēc šajā gadījumā pats svarīgākais ir tieši pirmā dokumenta kvalitāte.

Vides un attīstības komitejā Bauskas novada domes administrācijas juriste Linda Mežsarga norādīja, ka ir problēmas ar pašlaik iezīmēto par azartspēlēm, bet tur viss jāsagatavo ļoti rūpīgi, lai pašvaldībai būtu argumenti, ja sākas tiesvedība no azartspēļu organizatoru puses.

Tikmēr I. Tijone atzina, ka vēlas, lai dokumenta izstrādātāji ciešāk sadarbotos ar administrācijas pārstāvjiem. Kopumā visas komitejas pieņēma lēmumu, ka šādā redakcijā dokumentu neatbalsta, bet virza tālāk skatīšanai. Par situāciju deputāti lēma vakar, tiekoties domē uz nu jau ierastu konsultatīvo tikšanos pirmdienā pirms finanšu komitejas sēdes, kā arī skatīs tālāk finanšu komitejas sēdē 21. oktobrī. Jebkurā gadījumā Bauskas novada dome atkal ir nokļuvusi savā ziņā starp diviem šķēru asmeņiem – no vienas puses, attīstības programmas izstrāde ir ļoti nepieciešama un jāizmanto finansējums, bet, no otras puses, sagatavotais dokuments nekādi neatbilst prasībām.


Neskaidrās vīzijas

Bauskas novada ilgtermiņa attīstības programmu skatīja arī Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) rīkotajā diskusijā par paveikto administratīvi teritoriālās reformas laikā.

«Ilgtermiņa attīstības programmai arī ir atšķirības. Atsevišķos novados šīs programmas jau bija izstrādātas un bija spēkā. Pavasarī lēmām, ka netracināsim iedzīvotājus un nostādnes integrēsim jaunajā programmā. Tas viss ir vēl izstrādes stadijā. Centīsimies jau šajā mēnesī dokumentu nodot publiskajai apspriešanai, bet process ir ievilcies. Mūsuprāt, VARAM atbalsts bija priekšlaicīgs. Visi vienlaikus sāka izstrādāt, izstrādātāju ir tik, cik ir, darbi kavējas, nevar paspēt laikā, un milzīgs laiks jāiegulda attīstības nodaļu speciālistiem un deputātiem, lai dokuments būtu kvalitatīvs un ilgtspējīgs,» pauda Bauskas novada domes priekšsēdētāja vietnieks Aivars Mačeks.

«Novads sarakstījis vīzijas, ka mēs kļūsim zaļi, bet ar intensīvo lauksaimniecību saistītās lietas nav tās zaļākās. Ja nu Vecumnieku pusē, bet tādu teritoriju ir salīdzinoši maz. Mans aicinājums ir maksimāli diskutēt, vairāk uzzināt uzņēmēju vajadzības, kas ir galvenais, kas ne tikai piesaistīs pašvaldības, bet arī privātās investīcijas,» uzsvēra uzņēmējs un Bauskas novada Uzņēmējdarbības konsultatīvās padomes vadītājs Aivars Svarenieks.



20190621-0150-maf-logo.jpg
Projektu līdzfinansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem


Par saturu atbild  SIA «Bauskas Dzīve».