Kartupeļu audzētājiem skarba situācija

«Otrās maizes» raža zemniekiem mazāka, patērētājiem tupeņi dārgāki
Šogad kartupeļu raža Latvijā ir 1,5 – 5 reizes mazāka nekā vidēji citus gadus – šāda informācija saņemta no Aigas Kraukles, Kartupeļu audzētāju un pārstrādātāju savienības valdes priekšsēdētājas.
A.Kraukle sacījusi, ka ražas samazinājums salīdzinājumā ar citiem gadiem šogad bijis ļoti atkarīgs no konkrētās vietas meteoroloģiskajiem apstākļiem un stādīšanas laika. «Neviens nevarēja iedomāties, ka vēlāk stādītie lauki būs labāki, jo tradicionāli agri stādīti kartupeļi dod labāku ražu,» viņa uzsvēra.
Niecīgāks piedāvājums, augstākas cenas
Skaidrojot laikapstākļu ietekmi uz kartupeļu ražu, savienības valdes priekšsēdētāja minējusi, ka šogad karstuma un sausuma ietekmē kartupeļu veģetācija bija apstājusies. Tad, kad augi saņēma mitrumu, veģetācija atsākās vai arī kartupeļu laksti nokalta. Tāpat zaudējumus radījuši arī kartupeļu lapgrauži jeb Kolorado vaboles, kas it īpaši skārušas bioloģiskās kartupeļu platības, – daudzviet no lakstiem pāri palika tikai stublāji; arī šī iemesla dēļ bumbuļu augšana apstājās. «Visa tā dēļ raža ievērojami samazinājusies. Arī kvalitāte cietusi – pēc sausuma strauji iestājoties mitrumam, bumbuļi auga kroplīgi vai sāka plaisāt, bet miza ilgi nenobrieda,» skaidroja A. Kraukle.
A. Kraukle apstiprināja, ka cenu pieaugums ir nenoliedzams, jo mazāks ir piedāvājums. Parasti cenas līmeni mūsu tirgū noteica poļu importa piedāvājums, taču šogad karstums un sausums ietekmējis arī viņus. Turpmākās cenu izmai-ņas Kartupeļu audzētāju savienības pārstāve atturējās prognozēt.
Komentējot kartupeļu audzētāju ekonomiskās grūtības saistībā ar ražas kvantitātes un kvalitātes samazinājumu, A. Kraukle norādīja, ka ir audzētāji, kuri nevarēs norēķināties par mēslojumu un augu aizsardzības līdzekļiem. «Būs skarbi. Grūtāk šoreiz ir tiem, kuriem jau iepriekš noslēgti līgumi par noteiktu cenu, tirgus aktuālo situāciju viņi nevarēs izmantot par labu sev,» piebilda Aiga Kraukle. Viņa arī minēja, ka labas ražas gados bija skaidrs, ka tupeņi ir un pietiks, taču šogad to tik viennozīmīgi apgalvot nevar.
Samazinājums pat par pusi
Ieva Litiņa, Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra Bauskas biroja augkopības speciāliste, komentē situāciju: «Grūtāk klājas mazajiem audzētājiem un bioloģiskajām saimniecībām. Ražas samazinājums svārstās ap trešdaļu līdz pat pusei no plānotā. Aukstais pavasaris, pārliekais mitrums maijā un pārmērīgais karstums vēlāk kartupeļu veģetāciju burtiski «saraustīja». Savu padarīja arī Kolorado lapgrauži. Atļautos insekticīdus efektīvi lietot nevarēja, jo gan dienā, gan naktī gaisa temperatūra pārsniedz to robežu, kad aktīvā viela sadalās un kļūst nederīga. Mazdārziņos pašpatēriņam audzēto vēl varēja nosargāt, laikus nolasot kaitēkļus, taču, ja līdzās ir īpašnieki, kas to nedara, stāvokli uzlabot nav iespējams. Kartupeļu cenas mazumtirdzniecībā jau tagad ir augstas, bet vēl priekšā ziemas mēneši…»
Ilmārs Pētersons no zemnieku saimniecības «Baltiņi» vārdos skops: «Kartupeļu audzēšanā 78 hektāros ieguldītais laiks un līdzekļi ir līdzīgi iepriekšējiem gadiem, taču, ja raža samazinājusies teju par pusi, tad rezultāts ir diezgan bēdīgs.»
Kategorijas
- Vietējās ziņas
- Sports
- Tautsaimniecība
- Izglītība
- Kultūra un izklaide
- Kriminālziņas
- Vēlēšanas
- Latvijā un pasaulē
- Lietotāju raksti
- Sēru vēstis
- Foto un video
- Blogi
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Sports
- Kultūra un izklaide
- Dažādi
- Reklāmraksti
- Citas ziņas
- Projekts «Saimnieko gudri»
- Projekts «Kultūrvide novados»
- Projekts «Iesaukums politikā»
- Dzīvesstils
- Projekts «Mediju kritika»
- Projekts «Dzīves kvalitāte novados»
- Projekts «Dzīve pierobežā»
- Projekts «Vide un mēs»
- Projekts mediju profesionāļiem par trešo valstu pilsoņu sociālo iekļaušanos un migrāciju
- Projekts «Dzīve pierobežā – 2020»
- Projekts «Kultūrvide novados-2020»
- Projekts «Vide»-2021
- Projekts «Iesaukums politikā»-2021
- Podkāsts «ViedDoma»