Maksas kāpumu sola nelielu

Siltumu sadārdzinās pieaugošā elektrības, gāzes, šķeldas cena un energoefektivitātes pasākumi
Bauskas novada siltuma saņēmējiem šogad maksa par apkuri var nemainīties vai mainīsies nedaudz. Lielākais tarifa pieaugums pašlaik iespējams Vecumnieku ciemā, kur viens no tarifa pārskatīšanas iemesliem ir diezgan lielais siltināto ēku īpatsvars.
Kopumā siltuma ražotāji šī gada apkures sezonu sagaida ar bažām. Pieaugusi elektrības cena, nedaudz lielāka ir arī maksa par šķeldu, bet gāzes cena uzlēkusi teju debesīs. Lielbritānijas premjers Boriss Džonsons pauda viedokli, ka gāzes cenas pieaugums saistīts ar ekonomikas atkopšanos, bet tikmēr 40 Eiropas Savienības Parlamenta deputāti pieprasījuši Eiropas Komisijai sākt izmeklēšanu pret Krievijas uzņēmumu «Gazprom», vainojot to mākslīgā gāzes deficīta radīšanā un dabasgāzes cenas palielināšanā. Tā ziņo Krievijas portāls lenta.ru.
Palielinājums – jaunajā gadā
Gāzes cenu kā galveno iemeslu, kas varētu šajā apkures sezonā palielināt tarifu, min gan Bauskā, gan Pilsrundālē, gan Iecavā.
SIA «Bauskas siltums» apkures tarifs ir 53,22 eiro par megavatstundu (EUR/MWh) bez pievienotās vērtības nodokļa (PVN). «Pagaidām izmaiņas būs nelielas. Arī šķeldas iepirkums būtiski izmaksas nepalielināja. Pēc jaunā gada redzēsim, kas notiks,» vērtē uzņēmuma valdes loceklis Ilmārs Rūsis, norādot, ka lielākās rūpes pašlaik sagādā gāzes cenas pieaugums.
Rundāles pagasta Pilsrundālē un Saulaines ciemā ir vienots tarifs – 54,43 eiro par megavatstundu. Ivars Čerļenoks, Bauskas novada pašvaldības iestādes «Rundāles novada dome» komunālā dienesta vadītājs, stāsta, ka šogad tarifa izmaiņas nav gaidāmas, bet pēc jaunā gada, visdrīzāk, būs dārgāk. «Kamēr ir vecie līgumi par gāzes un elektrības cenām, tikmēr maksājums nemainīsies. Beigsies līgumi, būs jauni iepirkumi, tad skatīsimies, kāda būs cena,» atzīst I. Čerļenoks.
Gatavo jaunu tarifu
Vislielākās izmaiņas darbībā, bet varbūt ne tik daudz tarifā šajā apkures sezonā gaidāmas Iecavā, kur SIA «Iecavas siltums» šogad jau būs trīs siltuma avoti – biogāzes elektrostacijas «Iecava Agro» siltums, gāze un šķeldas katla siltums, kurš, visticamāk, darbu sāks jau šogad. Pašreizējais tarifs ir 51,57 EUR/MWh, bet gaidāmas izmaiņas.
«Jārēķinās, ka tarifs kāps, bet vēl grūti pateikt, cik tieši. To var ietekmēt gan gāzes cena, kas kļuvusi gandrīz par pusi dārgāka, gan šķeldas iepirkuma cena, kur konkurss noslēgsies trešdien. Pašlaik grūti pateikt, cik tieši vairāk būs jāmaksā,» atzīst SIA «Iecavas siltums» jurists Andis Kaspars.
Bauskas novada domes finanšu komitejas sēdē, kas notika 23. septembrī, SIA «Iecavas siltums» lūdz Bauskas novada domei apstiprinājumu Valsts kasei aizdevuma izsniegšanas termiņa pagarināšanai diviem projektiem – katlumājas celtniecībai un siltumtrašu ierīkošanai. Lai arī abi projekti praktiski ir gatavi, pašlaik nav nodoti, un Valsts kase prasa Bauskas novada domes apstiprinājumu, lai var izsniegt atlikušo aizņēmuma summu. «Siltumtīklu izbūvē visi dokumenti ir iesniegti un katlumājai jāveic pēdējā testēšana,» skaidroja Bauskas novada domes priekšsēdētāja vietnieks Aivars Mačeks.
Ņemot vērā jaunās izmaiņas, jau šogad SIA «Iecavas siltums» sāks gatavot jaunu tarifu. «Būs jāparedz arī jaunās katlumājas un siltumtīklu trases amortizācijas izmaksas. Oficiālā tarifa apstiprināšanas procedūra var ilgt pat vairāk nekā pusgadu, un jaunais tarifs, visdrīzāk, būs uz nākamo apkures sezonu,» tā A. Kaspars.
Mīnusos vēl nav
Vecumnieku pagasta Misā un Valles pagasta Vallē, kur kurina ar šķeldu un malku, pagaidām būtiskas izmaiņas tarifā nav plānotas. Tomēr ar potenciālu izmaksu pieaugumu ir jārēķinās.
«Pagaidām būs vecais tarifs – 44,11 eiro par megavatstundu. Tomēr izmaksas mums pieaug – elektrības cena būs lielāka ar
1. oktobri. Ceram, ka nākamgad būs kopējs elektrības iepirkums visam novadam, varbūt izdosies iegūt zemāku cenu. Šķeldas cena gada laikā arī nedaudz pieaugusi. Kamēr mīnusos neejam, tarifu saglabāsim, bet nav garantijas, ka tas izdosies visas apkures sezonas laikā,» stāsta Misas SIA «Kūdrinieks» valdes loceklis Andris Beinārs.
Ziedonis Jankužs, Valles pašvaldības aģentūras vadītājs, informē, ka tarifs Vallē nemainīsies. «Tāds pats kā pirms gada – 64,08 eiro par megavatstundu. Šķeldas cena nedaudz pieauga, malkas – samazinājās, viss izlīdzinājās. Ja būs izmaiņas, tad uz nākamo apkures sezonu,» stāsta Z. Jankužs.
Deputāti nepiekrīt
Vislielākās izmaiņas gaida Vecumnieku ciema iedzīvotājus, kur plānots tarifa paaugstinājums par 23 procentiem, bet piedāvātajam variantam Bauskas novada domes deputāti nepiekrita.
Bauskas novada vides un attīstības komitejas sēdē, kas notika 16. septembrī, Vecumnieku pašvaldības kapitālsabiedrības SIA «Mūsu saimnieks» vadītājam Ivaram Staškevičam bija attālināti jāpamato deputātiem, kāpēc ir nepieciešams šāds tarifa palielinājums, bet viņa vietā vairāk ar deputātiem runāja uzņēmuma pārstāve, kuras skaidrojums deputātus arī neapmierināja.
Atgādinām, ka Vecumnieku ciemā ilgu laiku bija viens no zemākajiem tarifiem pašreizējā Bauskas novada teritorijā, līdz 2019. gada rudenī tarifā iekļāva pirms desmit gadiem veiktās katlumājas un siltumtīklu rekonstrukcijas izmaksas, kas par ceturtdaļu palielināja maksājumu ciema iedzīvotājiem – līdz 68,62 EUR/MWh. 2020. gada rudenī tarifu samazināja līdz 64,40 EUR/MWh. Tagad atkal prasa palielinājumu par 23 procentiem.
Mazāk nozīmē dārgāk
Par prasībām tarifa izmaiņās deputātus sēdē mēģināja informēt Bauskas novada pašvaldības iestādes «Vecumnieku novada dome» jurists Arvīds Zvirbulis, bet arī viņš bija spiests atzīt, ka ne visas izmaiņas, ko pieprasa uzņēmums, viņš ir spējīgs komentēt.
«Šķeldas iepirkuma cena nav pieaugusi, vietām pat samazinājusies!» uzsvēra A. Mačeks, šādi paužot izbrīnu, ka uzņēmums, kurš izmanto šķeldu kā kurināmo, prasa paaugstināt tarifu. Viņam piekrita arī I. Staškevics, ka šķeldas cena nav būtiski pieaugusi, turpinājumā gan no diskusijas izvairoties.
Izrādās, ka viens no galvenajiem iemesliem, kāpēc prasa tarifu pieaugumu, ir siltuma patēriņa samazinājums. Energoefektivitātes projektus ir īstenojušas četras daudzdzīvokļu mājas Vecumniekos, ietaupot sev 40 līdz 60 procentus enerģijas, kas savukārt samazinājis katlumājas saražotā siltuma apjomu par apmēram 12 procentiem, bet pastāvīgās izmaksas jau nemainās, kas savukārt sadārdzina vienas saražotās megavatstundas cenu.
Deputātus tomēr skaidrojums neapmierināja. Vēl mazāk apmierināja fakts, ka uzņēmumam jāapmaksā pašvaldības ieguldījumi kapitālā – pirms desmit gadiem veiktā katlumājas un siltumtīklu pārbūve. Deputāti lēma, ka prasīs no uzņēmuma plašāku un rūpīgāku skaidrojumu, kā arī mēģinās izprast, kāpēc veidojas tieši tāds tarifs un kā to var samazināt. Plānota speciālas darba grupas izveide, lai lemtu par jauno SIA «Mūsu saimnieks» apkures tarifu Vecumnieku ciemā.
Kategorijas
- Vietējās ziņas
- Sports
- Tautsaimniecība
- Izglītība
- Kultūra un izklaide
- Kriminālziņas
- Vēlēšanas
- Latvijā un pasaulē
- Lietotāju raksti
- Sēru vēstis
- Foto un video
- Blogi
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Sports
- Kultūra un izklaide
- Dažādi
- Reklāmraksti
- Citas ziņas
- Projekts «Saimnieko gudri»
- Projekts «Kultūrvide novados»
- Projekts «Iesaukums politikā»
- Dzīvesstils
- Projekts «Mediju kritika»
- Projekts «Dzīves kvalitāte novados»
- Projekts «Dzīve pierobežā»
- Projekts «Vide un mēs»
- Projekts mediju profesionāļiem par trešo valstu pilsoņu sociālo iekļaušanos un migrāciju
- Projekts «Dzīve pierobežā – 2020»
- Projekts «Kultūrvide novados-2020»
- Projekts «Vide»-2021
- Projekts «Iesaukums politikā»-2021
- Podkāsts «ViedDoma»