BauskasDzive.lv ARHĪVS

Tiem, kuri atceras

PRK «RĒTA»

2021. gada 28. septembris 00:00

19
Tiem, kuri atceras

Neparastās Mežu dienas 1942. gada maijā

Šovasar ļoti emocionāla izvērtās piemiņas diena 14. jūnijs – 80 gadu kopš pirmā deportāciju viļņa Latvijā 1941. gadā ar visu aizvesto cilvēku vārdu nosaukšanu. Mazāk vai gandrīz nemaz netiek pieminēta akcija gadu vēlāk – kociņu stādīšana aizvesto piemiņai.

Nesen, 7. septembrī, Latvijas Politiski represēto apvienības Koordinācijas padomes sēdē izskatīts ierosinājums atcerēties arī šo 80 gadu seno notikumu, aicinot atsaukties tā dalībniekus vai aculieciniekus vai pastāstīt, kāds bijis iestādīto liepu un ozolu liktenis caur gadu desmitiem. Varbūt mūsu vidū ir kāds no tiem, kuru piemiņai kādreiz sazaļojuši «cerību kociņi». Bauskas politiski represēto klubs  (PRK) «Rēta» atsaucās uz šo aicinājumu un iesaistījās pagātnes norišu apzināšanā, lai no vēstures dzīlēm izceltu daudziem līdz šim nezināmus faktus.

Bauskas Centrālās bibliotēkas speciālistes naski sameklējušas informāciju par neparastajām Mežu dienām 1942. gada maijā, kad fronte bija pārsviedusies uz austrumiem un Latvijā saimniekoja vācieši. Par to lasām «Bauskas Vēstneša» tā gada 19., 20., 22., 23., 24. un 27. numurā. Pirms tam 15. maija laidienā publicēts Mežu dienu centrālās komitejas šāds aicinājums: «Šogad maijā mežu dienas veltīsim zudušo tautiešu un Lielvācijas kritušo varoņu piemiņai. Katram mums zudušā krietnā tautieša un kritušā varoņa piemiņai iestādīsim vismaz vienu zaļojošu kociņu.»

Ziņās par šo akciju Vecsaulē, Iecavā, Svitenē, Mežotnē, Ceraukstē, Stelpē, Kurmenē, Rundālē, Zālītē, Skaistkalnē Lielvācijas varoņi vairs netiek pieminēti. Atceres kociņu stādīšanu pagastos vadījusi īpaši izveidota komiteja.

Koku stāsti
«Vecsaules pagasta vietējās lauksaimniecības biedrības parkā iesvētīja piemiņas birzi pagājušā gadā boļševiku noslepkavoto un uz Padomju Savienību vaņģniecībā aizvesto pagasta iedzīvotāju piemiņai. Birzē katram zudušajam vecsaulietim ar pagasta valdes gādību un iedzīvotāju atsaucību iestādīts piemiņas kociņš, kas tagadējai un nākošajām paaudzēm paudīs aizvesto mocekļu piemiņu. Svinīgā brīža dalībniekus uzrunāja un pie 14. jūnija vēsturiskās nozīmes pakavējās pagasta vecākais un bijušās Vecsaules partizāņu grupas vadītājs A. Sakārnis. Piemiņas birzi iesvētīja un par aizvestajiem patriotiem aizlūdza vietējās draudzes mācītājs H. Ulmanis.»
Zālītes pagasta iedzīvotāji savu aizvesto piemiņai viņu agrākās dzīvesvietās iestādījuši «cerības kociņus», bet pie pagasta nama –  piemiņas ozoliņus. Mežu  dienu darbus vadījis mežzinis Andersons.

Komitejā vēl darbojušies pagasta vecākais Čapulis, mežsargs Indriksons, lauksaimniecības biedrības priekšnieks Lasmanis, skolas pārzinis Grīnfelds un kārtības sargu pārstāvis Pūcēns.

Spodrības nedēļas un Mežu dienu sarīkojuma laikā Svitenes iedzīvotāji vietējās pamatskolas pagalmā iestādījuši ozolu aizvestā pagasta vecākā Sirmbārža piemiņai, bet skolai zudušo trīs skolnieču atcerei – liepiņas. Klātesošos uzrunājis arī Tautas Palīdzības Svitenes iecirkņa priekšnieks K. Hammers. Citāts: «Stādot šos kociņus, lai visi ceram, ka šie mūsu aizvestie tautieši drīz spirgti un veseli atgriezīsies dzimtenē.»  Kociņi iestādīti arī pie citu aizvesto saimniecībām.Skaistkalnē. «Uz Padomju Savienību gūstniecībā aizvesto un boļševiku noslepkavoto pagasta iedzīvotāju atcerei to dzīvesvietās iestādīti piemiņas kociņi.» Speciālajā komitejā darbojušies pagasta vecākais Ozoliņš, agronomi A. Donis un Šķēre, mežsargs Bērziņš un dārzkopības tehniķis Kuzma. Notikušajās Mežu dienās atjaunots boļševiku laikā izpostītais parks pie sarīkojumu nama.

Iecavas pagasts boļševiku laikā zaudējis 15 patriotu, kas savas nacionālās stājas dēļ apcietināti un aizvesti uz iznīcības zemi – Padomju Savienību. Viņu piemiņai pagasta nama priekšā iestādīta ozolu birzīte – katram aizvestajam pa kociņam.
Ceraukstes Griķu pamatskolas audzēkņi policijas kārtībnieka Ludviga Miglas saimniecībā viņa un ģimenes piemiņai iestādījuši liepu gatvi. Piemiņas kociņi iedēstīti arī citu aizvesto tautiešu dzīvesvietās.

Rundāles pagasts baigajā boļševiku gadā zaudēja vairākus patriotus. Liepu māju saimnieku Arvīdu Roni noslepkavoja čekisti, bet citi aizvesti vaņģībā uz Padomju Savienību. Sabiedriskās organizācijas un pagasta iedzīvotāji aizvesto bijušajās dzīvesvietās iestādījuši piemiņas ozoliņus, liepiņas un bērzus.

1941. gada 14. jūnijā zaudēto patriotu piemiņai kociņi iedēstīti pie Stelpes pamatskolas pārziņa Spudiņa un kādas skolnieces atcerei, bet pie pagastnama – darbveža palīga Baloža piemiņai. Pārējo zudušo tautiešu atceres birzīte zaļo pie lauksaimniecības biedrības nama, bet viņu bijušajās dzīvesvietās – pa ozoliņam.

Mežotnes pagastā Mežu dienās notikuši Mežotnes lauksaimniecības vidusskolas parka izdaiļošanas darbi un jaunu kociņu dēstīšana. Pagastā iedēstīti arī vairāki atceres kociņi aizvestajiem.

Lūgums
Astoņdesmit gadu ir pārāk ilgs laiks, lai atmiņā atsauktu Mežu dienas Latvijā Otrā pasaules kara laikā, kur nu vēl izsekotu katra iestādītā kociņa likteni. Taču ļoti ceram, ka iepriekš minētie daži uzvārdi, fakti un norādes palīdzēs atcerēties pieredzēto, dzirdēto vai lasīto par minētajos un arī citos Bauskas apriņķa pagastos notikušajām Mežu dienām un kociņu stādīšanu 1941. gadā uz Sibīriju aizvestajiem. Mūs interesē, kāds liktenis piemeklējis iestādītās liepiņas un ozolus, mainoties varām un ideoloģijām. Iespējams, kāds atmiņā saglabājis šīs akcijas liecinieku stāstīto un varētu parādīt, kur šie stādiņi ir iesakņojusies un zaļo līdz mūsdienām.

Bauskas politiski represēto klubs «Rēta» būs pateicīgs par katru ziņu, arī fotogrāfiju vēstulē «Bauskas Dzīves» redakcijai (Rīgas iela 51, Bauska, LV-3901), pa telefonu 28347996 vai e-pastā: info@bauskasdzive.lv.