BauskasDzive.lv ARHĪVS

Zinību dienā jauno gadu sāk ar cerīgu skatu nākotnē

Zinību dienā jauno gadu sāk ar cerīgu skatu nākotnē

Skaistkalnes vidusskolā 1. septembrī sporta halles pamatos gulda kapsulu ar vēstījumu nākamajām paaudzēm

Svinīgais Zinību dienas pasākums Skaistkalnes vidusskolā notika āra laukumā pie mācību iestādes. Dzejas lasījumi mijās ar dziesmām, «jauno olimpiešu» paraugdemonstrējumiem un viesu sirsnīgiem apsveikumiem.

Skaistkalnes vidusskolas direktore Svetlana Vāverniece sveica pedagogus, vecākus un «protams, mūsu mīļos skolēnus, kuri ir ļoti, ļoti gaidīti mūsu skolā», īpaši siltus vārdus veltot pirmklasniekiem un divpadsmito klašu audzēkņiem: «Divpadsmitie – viņi katru gadu ir mūsu skolas lepnums un balsts, mums ir svarīgi, kā viņiem dzīvē ies.»

Direktore pozitīvi vērtē Izglītības ministrijas lēmumu strādāt klātienē un uzsver, ka skola strādās droši, jo viss ir atkarīgs no pašiem: «Kāda būs mūsu rīcība, no tā būs atkarīgs, vai varēsim mācīties klātienē vai man vajadzēs izdot rīkojumu par attālinātu mācīšanos, un mēs pazaudēsim tās zināšanas, ko varētu iegūt, mācoties skolā.»

Kompetencēs balstītās mācību programmas

Izskanēja pateicība tehniskajiem darbiniekiem, jo vasarā izremontēts skolas otrais stāvs, sagādāts jauns tehnoloģiskais aprīkojums. Skaistkalnes vidusskolas bērni var justies ne sliktāk kā Rīgas labāko skolu audzēkņi, lai, aizejot tālāk mācīties, divpadsmitajiem nevajadzētu teikt: «Nē, manā skolā tā nebija!»

«Mūsu skolā ir viss pats labākais, daudz esam darījuši, lai varētu realizēt mūsdienīgās, uz kompetencēm balstītās mācību pro-
grammas. Pēc jaunajām programmām sāks mācīties pirmsskolas, kā arī 1., 2., 4., 5., 7., 8., 10. un 11. klases audzēkņi. Vienpadsmitie pirmo reizi šogad optimālā līmenī kārtos eksāmenus, savukārt 3., 6., 9. un 12. klašu audzēkņi turpinās mācīties pēc vecajām programmām. Tā kā nākamajā nedēļā tiek solīti labi laika apstākļi, pagasta pārvalde parūpēsies par lielas telts uzstādīšanu pie skolas – mācību darbs tiks organizēts, cik vien iespējams, ārā. Pirmajās mācību stundās pedagogi salāgos skolēnu zināšanu līmeni, skolotājiem ir jāsaprot, kas ir zināms un kas aizmirsies vai palicis nesaprasts,» skaidro direktore S. Vāverniece.

Viņa informē, ka šogad skolā gaidāms liels notikums, no 4. līdz 15. oktobrim būs  skolas akreditācija, tiks akreditēta gan skola, gan visas deviņas mācību programmas, gan direktores darbs.

Jauni pedagogi

Skolā notikušas pārmaiņas – darbu sāks divi gados pavisam jauni skolotāji, kuri tikko sāk pedagoga darba gaitas. Pensijā devies skolotājs Pēteris Romanovskis, viņa vietā datoriku, kā arī inženiertehnoloģijas un robotiku mācīs skolotājs, bijušais Skaistkalnes vidusskolas absolvents Lauris Vītoliņš. Skolā vairs nestrādās mūzikas skolotāja Ingrīda Zemļinska, bet darbu sāks pedagoģe kurmeniete Kristiāna Sirotina. Pedagoģe Gunta Romanovska vairs nebūs direktores vietniece mācību darbā, bet mācīs matemātiku. Direktores vietniece mācību darbā būs Ērika Ormane, bet direktora vietnieks audzināšanas un ārpusklases darbā būs skolotājs Ingus Pavinkšnis. Skolā pedagogu vakances nav, bet ļoti darbā tiek gaidīts un aicināts psihologs.

Skaistkalnes vidusskolas kolektīvu sveikt bija ieradies Bauskas novada pašvaldības izpilddirektora vietnieks Jānis Kalinka, kurš apsveica klātesošos ne tikai Zinību dienā, bet arī ar ilgi lolotā notikuma īstenošanu – sporta halles būvniecības sākšanu

Laba vēlējumus, apsveikuma un stiprinājuma vārdus teica arī Bauskas novada pašvaldības iestādes «Vecumnieku novada dome» izpilddirektore Aiga Saldābola, Skaistkalnes pagasta pārvaldes vadītāja Ineta Skustā, skolas vecāku domes vadītāja Sandra Marcinkeviča, kā arī paulīniešu tēvs Jānis Vīlaks.

Kopā ar orķestri un būvniekiem

Kā jau gadiem iedibinātā skaistā tradīcijā – skolēni sveica skolotājus ar ziediem, «divpadsmitajiem» bija sagatavots īpašs apsveikums pirmklasniekiem, un klāt arī patiešām vēsturiskais, ilgi gaidītais brīdis – 1. septembrī sporta halles būves pamatos ievietota kapsula ar vēstījumu nākamajām paaudzēm.

Skolas direktore S. Vāverniece, turot rokās kapsulu, vēl pēdējos mirkļus pirms tās ievietošanas halles pamatos teica: «Te mēs atstājam savu vēstījumu, to, ko mēs vēlamies pateikt nākamajām paaudzēm, – te ir gan visas skolas, gan dažu klašu, kuras vēlējās to uzrakstīt, gan Skaistkalnes un Vecumnieku pagasta vēstījumi. Kapsulā ievietoti arī Skaistkalnes vidusskolas žetons, skolas fotogrāfija, lineāls un pildspalva ar skolas logo.»

Skaistkalnes vidusskolas vēstījumu direktore pirms kapsulas ievietošanas svinīgi nolasīja un vietējā pūtēju orķestra muzikālā pavadībā viesiem, kā arī būvniekiem – SIA «Bildberg» valdes loceklim Gatim Bērziņam un būvniecības projekta vadītājam Tomam Kondratjevam – klātesot, kapsula tika ievietota sporta halles pamatos.

Divpadsmitās klases audzēkņiem rokās balti baloni, tagad vajagot ko vēlēties –noteikti piepildīšoties, jaunieši uz mirkli kļuva domīgi, tad baloni aizlidoja debesīs...

Skolas direktore pie skolas parādes durvīm atsauca visus realitātē – tiek iezvanīts šogad pirmais zvans. Pirmā ir audzināšanas stunda, tā kā ir trešdiena, tad arī iknedēļas rutīnas «Covid-19» testu nodošanas diena, kas notiekot raiti un operatīvi, gan vecāki, gan bērni pret šo procedūru attiecoties ar pozitīvu izpratni.

Pēc tam visi aicināti uz dievkalpojumu Skaistkalnes baznīcā, atgādināts tiek arī par skolas autobusa atiešanas laiku. Skaistkalnes vidusskolā ir sākusies rosīga ikdiena.


Laikmeta vēstījums

«Šis vēstījums jums rakstīts 2021. gada 1. septembrī. Šodien mēs iemūžinām visai Skaistkalnei nozīmīgu un ilgi gaidītu notikumu – sporta halles būvniecību. Ceļš uz šī sapņa īstenošanu bijis ilgs, jo ideja par sporta zāli pastāvējusi kopš brīža, kad durvis vērusi Skaistkalnes vidusskola toreizējā Bauskas rajonā, tad Vecumnieku novadā un nu jaunizveidotajā Bauskas novadā. Sporta halle radīs iespējas arī lauku teritoriju iedzīvotājiem uzturēt dzīvu pašlaik tik aktuālo un moderno ideju par veselīgu dzīvesveidu.

Dzīvojam nemitīgu pārmaiņu laikā – kopš 2020. gada marta slimības «Covid 19» apstākļos. Tas nozīmē stingrus ierobežojumus visās mūsu dzīves jomās, tai skaitā arī izglītības iestādēs. «Covid-19» pandēmija mums māca, ka planētas iedzīvotājiem ir pēdējais laiks domāt par vides saglabāšanu turpmākajām paaudzēm.

Skaistkalne ir vēsturiska vieta pie Mēmeles upes. Mēs lepojamies ar savām kultūrvēsturiskajām vērtībām – Romas katoļu baznīcu, skolu, kas izvietota bijušajā muižas mājā un ir ļoti modernizēta, priecājamies, ka skaistkalnieši saglabājuši daudzas vēsturiskas tradīcijas un ir uzticīgi savai dzimtajai vietai. Zīmīgi, ka 2021. gads ir arī simtgades gads skolas sākumam vēsturiskajā muižas mājā. Līdz šim lauku teritorijas pārdzīvojušas iedzīvotāju aizplūšanu uz centriem, bet šogad esam optimisma pilni, jo arvien vairāk cilvēku atgriežas laukos un viņu atvases mācīsies Skaistkalnes vidusskolā.

Esam priecīgu gaidu pārņemti un gandarīti, ka 2022. gada septembrī skaistkalnieši un arī apkārtējo pagastu iedzīvotāji varēs īstenot sportiskās ieceres un ka šis infrastruktūras objekts paliks mantojumā nākamajām paaudzēm.
Skaistkalnes vidusskolas direktore Svetlana Vāverniece un skolas kolektīvs.»

FAKTI

Šogad jauno mācību gadu Skaistkalnes vidusskolā sāk 232 izglītojamie, tajā skaitā no 1. līdz 12. klasei 181 un 51 pirmsskolas audzēknis, kā arī 30 pedagogi ar atbilstošu kvalifikāciju.

Skolā izveidoti 12 klašu komplekti un četras pirmsskolas bērnu grupas.


Īslīces pamatskolā devītklasnieki ieved deviņus pirmklasniekus

Kā jau katru gadu, arī šogad Īslīces pamatskolā Zinību diena sākās ar svinīgo pasākumu pie skolas ieejas.

Lai arī «Covid-19» epidemioloģiskie ierobežojumi skolās ir ļoti strikti – koplietošanas telpās jālieto sejas maskas, nevakcinētajiem skolēniem maskas jālieto arī mācību klasēs, Īslīces pamatskolas audzēkņiem svinīgais pasākums, kā ierasts Zinību dienā bija pie skolas ieejas, pēc tam katra klase satikās klases stundā.

«Kā sirds bez sirdspukstiem»
Šogad zinības Īslīces pamatskolā apgūs 109 skolēni un 97 pirmsskolas izglītības audzēkņi. Sarīkojums sākās, kad devītklasnieki pavadīja pirmklasniekus uz skolu. Aplausiem skanot, tika izstaigāts «goda aplis».

«Bauskas Dzīvei» Īslīces pamatskolas direktore Irina Vargušenko pastāstīja: «Pasākumu veidojām tā, lai varam ievērot visas epidemioloģiskās prasības. Šī mums jau ir ierasta prakse – 1. septembri svinēt pie skolas, tagad arī otro gadu izlaidumu svinējām ārā pie skolas ozola.»

Skolas direktore atklāja, ka pēc svinīgajiem pasākumiem nevakcinētajiem skolēniem pret «Covid-19» vajadzēja veikt siekalu testu. «Pirmie rezultāti pagājušajā nedēļā mums pienāca ļoti laikus. Nekādu problēmu ar testu veikšanu nebija. Jāatzīst, ka siekalu testus skolā vajag veikt diezgan daudziem skolēniem,» atklāja I. Vargušenko.

Direktore piebilda, ka šogad nav bijusi vajadzība meklēt jaunus pedagogus: «Nav bijis pedagogu trūkums, visi ir stabili «iesakņojušies», ar vērtībām. Pašu spēkiem esam izremontējuši mācību kabinetus. Ar materiāltehnisko līdzekļu bāzi esam nodrošināti.»
Direktorei šis ir jau desmitais 1. septembris. Viņa cer, ka būs iespēja turpināt mācības klātienē. «Prieks, ka skola ir «dzīva» ar bērniem. Skola bez bērniem ir kā sirds bez sirdspukstiem. Novēlu izturību, nenokārt galvu šajā grūtajā laikā, vērot ar smaidu un pozitīvismu, radošu prātu!» novēl Īslīces pamatskolas direktore Irina Vargušenko.

Ilgas pēc audzēkņiem
Skolas vēstures skolotāja Daiga Stangvila sacīja, ka vienmēr pirms mācību gada sākuma ir satraukums. «Jauki, ka ar skolēniem esam kopā. Gribētos, lai tā būtu visu mācību gadu. Lai kādi bijuši iepriekšējie gadi, jāsaprot, ka mums jādodas uz priekšu. Jācer uz pozitīvu skatu. Skolēniem novēlu apņēmību, vecākiem – izturību un palīdzēt savām atvasēm,» sacīja D. Stangvila.

Viņai šis ir 42. Zinību dienas pasākums, bet vēstures skolotājas godā Zinību dienu pedagoģe atzīmē 28. reizi. «Vienmēr ar skaidru skatījumu daru to, kas man patīk,» piebilst vēstures skolotāja.

Ne tikai skola
«Bauskas Dzīve» pie Īslīces skolas satika Dārtu Esīti, Zani Grāvīti, Aleksu Tukišu, Diānu Sadausku un Samantu Deģi-Groskopu. «Ir nedaudz nomācies, uztraukums, jo sākas mūsu pēdējais gads skolā. Šodien pavadām pirmklasniekus, bet gada beigās kārtosim eksāmenus. Šī skola mums ir īpaša, šeit nav pilsētas burzmas, bet ir parks, kur var atpūsties arī tad, ja mācību stundas ir beigušās,» saka devītklasnieces, kuras visus deviņus gadus mācījušās Īslīces pamatskolā.

Jaunietes pagaidām vēl domā, kur mācīsies pēc skolas absolvēšanas, bet pašlaik ir iecere turpināt mācības vidusskolā Bauskā, Pilsrundālē vai tehnikumā.


Iecavas vidusskolā piemērosies ēdamtelpu un aktu zāles celtniecībai

Iecavas vidusskolā pirmā skolas diena jeb Zinību diena atklāta ar lielu entuziasmu un ilgām pēc skolas sola.

Svinīgais brīdis norisinājās mācību iestādes stadionā, kurā drīkstēja pulcēties tikai skolēni un skolotāji. Pārējiem – gan vecākiem, gan citiem interesentiem – uz notiekošo bija iespēja noraudzīties vien caur stadiona nožogojumu. Svinīgais brīdis sākās ar Latvijas valsts himnu. Izglītojamos jaunajā mācību gadā ar muzikālu priekšnesumu sveica pirmās un divpadsmitās klases audzēkņi.

Puse pedagogu ir skolas absolventi
«Milzīgs ieguvums ir jau tas, ka mums ir iespēja strādāt un skolēniem mācīties klātienē. Viss turpmākais ir atkarīgs no mūsu atbildības. Jaunajā mācību gadā novēlu rast prieku jebkurā dzīves situācijā, uztvert visu ar prieku,» iesāka Iecavas vidusskolas direktors Kārlis Kravis, kam šis ir pirmais mācību gads šajā amatā.

Sarunā ar «Bauskas Dzīvi» K. Kravis stāsta, ka neparasts vien ir tas, kādai situācijai šajā mācību gadā jāpielāgojas. Noteikumus vēlas ļoti ievērot, lai mācības klātienē norisinātos pēc iespējas ilgāk. Saistībā ar mācību procesu visa skola iet uz vienu sistēmu. Ja kādam būs nepieciešamība zināšanas apgūt attālināti, tā vai tā visas stundas notiks pēc vienota plāna. Tas nozīmē, ka skolēnam nebūs jāpielāgojas katra pedagoga specifikai. Paralēli strādās, lai skolotāji var arī attīstīties digitālajās prasmēs.

Otra svarīga lieta ir iedzīvināt skolas vīziju un vērtības. Protams, pie izmaiņām var minēt būvdarbus. Topošo ēdamzāli plānots pabeigt šī gada beigās, bet jauno aktu zāli līdz nākamā gada vasarai. Paredzēts, ka vidusskolēniem silto ēdienu piegādās atsevišķa firma. Viņiem būs izvēle to pasūtīt vai ne.

«Nākot strādāt uz šo skolu, man bija vairāki pozitīvi pārsteigumi. Viens no tiem ir par pedagogiem. To mums pašlaik netrūkst, viss personāls ir nokomplektēts. Teju puse ir mūsu pašu skolas absolventi. Tas priecē. Arī pirmā testēšanas pret «Covid-19» diena noritēja veiksmīgi, pateicoties skolēniem, darbiniekiem un «E. Gulbja laboratorijai», jo visi nepieciešamie materiāli tika atvesti iepriekšējā dienā, iepakoti un sadalīti pa klasēm. Nevienam nebija pozitīva rezultāta,» tā direktors, pieminot, ka no 788 skolēniem Iecavas vidusskolā vakcinējušies ap 100 audzēkņu.

Dažādi – citam attālinātās mācības iepatikušās
«Protams, vislabāk mācīties klātienē, jo attālināti, manuprāt, visgrūtāk ir vecākiem, nevis skolotājiem. Daudz kas arī atkarīgs no paša bērna. Varu tikai priecāties, ka manas atvases ir apņēmīgas. Saprata, kāda ir situācija valstī. No savas puses iesaistījos tik, cik vajadzēja pārbaudīt uzdotos darbus. Bērni nevarēja sagaidīt, kad varēs satikt draugus un pildīt uzdevumus skolas solā,» viedokli pauž Iecavas vidusskolas otrās un piektās klases skolnieku mamma Jūlija Voroškova.

Savukārt Iecavas vidusskolas 12. klases audzēknei Katrīnai Ermanovičai attālinātās mācības ļoti iepatikušās, jo mājās ir iespēja vairāk koncentrēties uzdevumam, vieglāk visu saplānot, kas nozīmē, ka arī brīvā laika ir daudz vairāk: «Man nebija grūti rast motivāciju kaut ko darīt mājās, tam vajadzīga tikai atbil-stoša darba vide, atmosfēru tu radi pats. Nepameta izjūta, ka vēlos būt priekšzīmīga skolniece bez parādiem. Ir līdzaudži, kuriem tik ļoti iepatikās mācības mājās, ka aizgāja izglītoties tālmācībā.»