Skaidrojums par mājokļa pabalstu Bauskas novadā

Iedzīvotāji interesējas par mājokļu pabalstiem un jautā: «Bauskas novads bija to vidū, kas maksāja mājokļu pabalstu jeb tautā saukto apkures pabalstu trūcīgām un maznodrošinātām personām no novembra līdz aprīlim 30 – 35 eiro apmērā. Ar 1. jūliju mainījusies likumdošana, nosakot mājokļu pabalstam vienādu aprēķinu metodiku visā valstī. Izskatās, ka pensionāriem, kuru pensija ir zem 300 eiro, šis pabalsts pienāktos, bet viena pensionāre ar maznodrošinātas personas statusu, kurai iepriekš maksāja, aizgāja painteresēties, un viņai pateica, ka noteikti nepienāksies šis pabalsts. Būtu ļoti jauki, ja Bauskas novada sociālais dienests izskaidrotu par šo pabalstu ar reālu situāciju piemēriem.»
Piešķiršana un izmaksa
Bauskas novada sociālā dienesta vadītāja Dina Romanovska skaidro, ka mājokļa pabalstu piešķir uz trim kalendāra mēnešiem, ja mājsaimniecībā ir vismaz viena persona darbspējīgā vecumā vai arī uz sešiem kalendāra mēnešiem, ja mājsaimniecībā nav nevienas personas darbspējīgā vecumā vai uz personu attiecas likumā noteiktie izņēmumi.
Mājokļa pabalstu izmaksā ne retāk kā reizi trijos mēnešos, izņemot mājokļa pabalstu cietā kurināmā iegādei, ko var izmaksāt vienā vai vairākās reizēs kalendārā gada laikā.
Pabalstu var izmaksāt gan skaidrā naudā, gan arī veicot pārskaitījumu nama apsaimniekotājam vai pakalpojumu sniedzējiem (gāze, elektrība utt.). Pabalstu var izsniegt arī natūrā, t. i., piegādājot kurināmo vai apmaksājot kurināmā iegādi.
Kam tas paredzēts?
Mājokļa pabalstu var pieprasīt mājsaimniecība, kas dzīvo īpašumā esošā vai īrētā mājoklī konkrētajā pašvaldībā un tur ir de-klarējusi savu dzīvesvietu. Ja mājoklis tiek īrēts, jābūt noslēgtam īres līgumam par nekustamā īpašuma lietošanu.
Pmaj = (GMI1 + GMI2 x N) + K – I, kur Pmaj – pabalsta apmērs; GMI1 + GMI2 x N – garantētā minimālā ienākuma sliekšņu summa mājsaimniecībai; K – ar mājokļa lietošanu saistīto maksājumu rēķinos norādītā faktisko izdevumu summa (nepārsniedzot MK 809. noteikumu 3. pielikumā norādīto mājokļa lietošanas izdevumu summu); I – mājsaimniecības kopējie ienākumi (ieskaitot attiecīgajā mēnesī saņemto garantēto minimālo ienākumu pabalsta apmēru). Garantētā minimālā ienākuma (GMI) summa pirmajai vai vienīgajai personai mājsaimniecībā valstī noteikta 109 eiro.
Piemērs
Mājsaimniecībā viena persona: pensionāre, ienākumi 281 eiro;
Pmaj = GMI1 + K – I
GMI slieksnis – 109 eiro
K = kopējie izdevumi – 97 eiro
I = 281 eiro
P = 109 eiro + 97 eiro – 281 eiro = -76 eiro mēnesī
Mājokļa pabalsta apmēra starpība starp garantēto minimālo ienākumu sliekšņu summu mājsaimniecībai un normatīvajos aktos noteiktajiem izdevumiem par mājokli un mājsaimniecības kopējiem ienākumiem ir mazāka par nulli un nav atbilstoša mājokļa pabalsta saņemšanas nosacījumiem.
Kategorijas
- Vietējās ziņas
- Sports
- Tautsaimniecība
- Izglītība
- Kultūra un izklaide
- Kriminālziņas
- Vēlēšanas
- Latvijā un pasaulē
- Lietotāju raksti
- Sēru vēstis
- Foto un video
- Blogi
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Sports
- Kultūra un izklaide
- Dažādi
- Reklāmraksti
- Citas ziņas
- Projekts «Saimnieko gudri»
- Projekts «Kultūrvide novados»
- Projekts «Iesaukums politikā»
- Dzīvesstils
- Projekts «Mediju kritika»
- Projekts «Dzīves kvalitāte novados»
- Projekts «Dzīve pierobežā»
- Projekts «Vide un mēs»
- Projekts mediju profesionāļiem par trešo valstu pilsoņu sociālo iekļaušanos un migrāciju
- Projekts «Dzīve pierobežā – 2020»
- Projekts «Kultūrvide novados-2020»
- Projekts «Vide»-2021
- Projekts «Iesaukums politikā»-2021
- Podkāsts «ViedDoma»