BauskasDzive.lv ARHĪVS

Saglabāt vēsturisko namu bērniem

Kaspars Kalējs

2021. gada 27. augusts 00:00

1365
Saglabāt vēsturisko namu bērniem

Kopā ar kaimiņiem sakopj Bauskas vecpilsētas māju Rīgas ielā

Rīgas ielas 18./1. nama īpašnieki kopīgiem spēkiem divu nedēļu laikā remontējuši savas mājas fasādi, un tagad tā atguvusi vēsturisko krāsojumu.

Nama remontēšanas idejas autori ir Miķelis un Baiba Gornavi. «Kad savulaik iegādājāmies šo īpašumu, fasāde likās skaista, bet nolaista un ļoti aizmirsta. Tā kā Bauskas vecpilsēta ir nozīmīgs vēstures mantojums un tūrisma objekts, gribējās, lai ēka izskatās labi, pašiem un citiem lai būtu skaisti,» stāsta Gornavu pāris, «nedzīvojam Latvijā, tāpēc vēlme sakārtot fasādi bija jāīsteno ļoti ātri. Lai izprastu, kā šis nams izskatījās pirms daudziem gadiem, mums palīdzēja Indra Liepa, skatījāmies arī raidījumu «Ielas garumā», kur tā veidotāji izstaigāja Rīgas ielu Bauskā. Mēs remontējām, pēc iespējas vairāk saglabājot vēsturiskās aprises.»

Pandēmija plānus pagarina

Idejas autori cer ar laiku nomainīt jumtu, nomainīt plastmasas logus pret koka logiem un atgūt vēsturiskās durvis. «Tas ir laika un naudas jautājums. Šo fasādes remontu kopā ar kaimiņiem īstenojām divu nedēļu laikā. Katrs savu daļu tīrīja, krāsoja. Bija talka, kur katrs nāca strādāt tad, kad viņam bija laiks. No pašvaldības tika saņemta atļauja to darīt,» sacīja Miķelis Gornavs.

Ideja par fasādes remontu pārim bijusi jau divus gadus. ««Covid-19» zīmē esošais 2020. gads mūsu plānus pagarināja, bet neapstādināja. Ja vieniem pašiem šis saskaņošanas process jāveic, tad droši vien šis darbs būtu veicies daudz lēnāk. Labi, ka bija speciālisti, kas mums palīdzēja,» teic Baiba Gornava, «talkā nāca pašvaldības speciālisti, kas palīdzēja ar vēsturiskās puses izzināšanu.»

Saglabā un atjauno oriģinālo

Fasādes remontētāji atjaunojuši nama oriģinālo krāsu, centušies paturēt visu oriģinālo to, kas bija saglabājams. «Neņēmām nost oriģinālos notekūdeņu stiprinājumus. Pielikām jaunus tur, kur oriģinālos nebija iespējams atjaunot. Remontējot atradām ložu pēdas – caurumus, kas aiztaisīti ar metāla kvadrātiņiem. Metāla plāksnītes neņēmām ārā, gribējām saglabāt mūsu bērniem un viņu bērniem. Zinām, ka 1944. gadā šeit pāri gāja frontes līnija un šajā namā vieni no karā iesaistītajiem bija slēpušies. Nomainījām detaļas tik, cik bija nepieciešams,» laikrakstam stāsta Gornavi, «būvmateriāliem cenas ir kāpušas, bet mūs priecē rezultāts, jo paši mājā dzīvojošie esam ieguldījuši laiku un finansējumu kopīgas idejas īstenošanai.»

Nama remontēšanā iesaistījās astoņi šajā mājā dzīvojošie. «Pēc profesijas neviens neesam būvniecības nozares eksperti, taču sanācis labi. Mums ir dzīves pieredze un daudz padomdevēju šajā jomā,» atklāja Miķelis un Baiba Gornavi.
Idejas autori uzskata, ka darbu sagatavošanas process ir sarežģīts, bet iesaka to darīt arī citiem vecpilsētas namos dzīvojošajiem. «Ja namu īpašniekiem pietiekama finansējuma nav, noteikti talkā jānāk arī pašvaldībai. Latvijā ir ļoti maz vēsturisko vecpilsētu. Zinām, ka tāda ir Kuldīgā, Ludzā, Rīgā, arī Bauskā. Daudz pilsētu radušās padomju laikos. Pašvaldība dara tik daudz, cik ir viņu spēkos,» atklāja Gornavi. Nams no ārpuses tagad ir remontēts, bet ēkas iekšpusē atrodas vēsturiskās kāpnes, kas tagad arī ir atjaunotas.

Arhitektoniski mākslinieciskā inventarizācija

Mākslas speciāliste Indra Liepa, kas veica nama arhitektoniski māksliniecisko inventarizāciju, komentē situāciju ar Rīgas ielas 18./1. ēku: «Nams ir īpašs ar to, ka atrodas valsts nozīmes pilsētbūvniecības pieminekļa «Bauskas vecpilsēta» teritorijā un kopumā saglabājis apjomu, kāds tas radies 19. gadsimta beigās un 20. gadsimta sākumā. Sākotnējā ēka tika celta 19. gadsimta 40. gados, bet 19. gadsimta beigās tā tikusi paplašināta un ieguvusi otro stāvu, balkoniņu un jumta izbūvi. Ēka cietusi 1944. gada septembra kauju laikā. Pēc kara, remontējot ēku, tā zaudējusi balkoniņu un jumta izbūvi. 20. gadsimta 50. gados tikušas paplašinātas logu ailas, kas būtiski ietekmēja ēkas tehnisko stāvokli, sāka deformēties fasāde. Viens no ēkas dzīvokļu īpašniekiem vēlējās nedaudz sakopt ēkas fasādi, bet to nevar saukt par ēkas atjaunošanu. Ēkai veikta arhitektoniski mākslinieciskā inventarizācija, kurā tika apzinātas vēsturiskās detaļas, kas saglabājamas, veiktas fasādes krāsu zondāžas un sniegtas rekomendācijas ēkas atjaunošanai.»

Pagaidām nams – remontēts

Indra Liepa atklāja, ka namam tika nomainīti sapuvušie fasādes dēļi un sarūsējušās ūdens notekas, noņemti vecie vadi, elektrības kastes un citas detaļas, kas degradēja fasādi, notīrīta vecā krāsa.

«Nams nokrāsots atbilstoši zondāžās konstatētajiem sākotnējiem krāsu toņiem. Lai ēku varētu saukt par atjaunotu, plastmasas logi jānomaina pret koka logiem, jāatjauno pirmā stāva logu ailojums un vēsturiskie slēģi, jāizgatavo vēsturisko durvju kopija, jāatjauno jumta izbūve un balkoniņš fasādē, jāuzliek dakstiņu jumts,» zina teikt I. Liepa.

Saistošie noteikumi

Lai atjaunotu vēsturisko namu, Indra Liepa ir pārliecināta, ka ir nepieciešama īpašnieka vēlme to darīt un arī līdzekļi. «Lai atbalstītu vecpilsētas iedzīvotājus sakopt savus īpašumus, Bauskas novada pašvaldība piešķir līdzfinansējumu ēku atjaunošanai. Saskaņā ar Bauskas novada domes 2016. gada 31. martā apstiprinātajiem saistošajiem noteikumiem Nr. 8 Bauskas vecpilsētas teritorijā esošajām celtnēm pirms atjaunošanas darbu sākšanas jāveic ēkas arhitektoniski mākslinieciskā inventarizācija, lai konstatētu, fiksētu un novērtētu vēl esošās ēkas autentiskās substances, kā arī dotu rekomendācijas to saglābšanai, renovācijai un restaurācijai,» skaidro mākslas speciāliste.
Kā zināms, saistošie noteikumi nosaka arī kārtību, kādā Bauskas novada pašvaldība piešķir līdzfinansējumu valsts nozīmes pilsētbūvniecības pieminekļa «Bauskas pilsētas vēsturiskais centrs» teritorijā esošo ēku vēsturisko fasāžu un būvgaldniecības izstrādājumu atjaunošanai, daudzdzīvokļu māju funkcionāli saistīto šķūņu atjaunošanai vai pārbūvei, ja tas redzams no ielas vai iekļaujas ielas perimetrālajā apbūvē.

«Rīgas ielas 18./1. namam paveicies, ka viens no dzīvokļu īpašniekiem spēja saorganizēt pārējos savas ēkas sakopšanai. Ēkā vēl liels darbs darāms, bet pirmais solis ir sperts,» apliecina I. Liepa.

Vērtīgas detaļas

Indra Liepa atklāja, ka vērtīgas ir kāpnes ielas pusē. «Pagalma pusē ir kāpnes no otrā stāva uz bēniņiem. Ielas puses fasādē redzami vēsturiskie ūdens notekcauruļu stiprinājumi. Demontētā veidā daļēji saglabājušās arī vēsturiskās durvis. Manā pieredzē šis ir pirmais nams, kuru atjaunojuši paši iedzīvotāji, tā ir Miķeļa spēja motivēt pārējos ēkas iemītniekus. Novada pašvaldība, paredzot līdzfinansējumu ēku atjaunošanai, ir apliecinājusi, ka tai ir svarīga vecpilsētas atdzimšana. Lai ēku īpašnieki saņemtu šo līdzfinansējumu, viņiem jāveic arhitektoniski mākslinieciskā inventarizācija un ēka jāatjauno tā, kā rekomendēts inventarizācijā. Tas var likties sarežģīti, nesaprotami un dārgi, bet rezultāts noteikti dos gandarījumu,» rezumē mākslas speciāliste Indra Liepa.