BauskasDzive.lv ARHĪVS

Vēlas atgriezties laikmetā pirms «Covid-19»

Uldis Varnevičs

2021. gada 24. augusts 00:00

222
Vēlas atgriezties laikmetā pirms «Covid-19»

Skolās nevakcinētajiem bērniem būs regulāras pārbaudes

Izglītības un zinātnes ministrijas rīkotajā konferencē «Jaunā mācību gada aktualitātes un drošas skolas kritēriji» izglītības un zinātnes ministre Anita Muižniece un ministrijas pārstāvji informēja par 2021./2022. mācību gada aktualitātēm. Galvenā doma – mācībām jānotiek klātienē.

Konferencē, kas notika 18. augustā, galvenā uzmanība bija pievērsta pasākumiem, ar kuru palīdzību ministrija plāno ierobežot «Covid-19» izplatību skolās un panākt, lai šogad mācības atkal notiek klātienē. Informēja arī par pasākumiem, kurus plāno īstenot, lai veicinātu audzēkņu atgriešanos skolas vidē un samazinātu atpalicību mācībās, ja šādi gadījumi ir manāmi.

Testēs reizi nedēļā
Izglītības un zinātnes ministre
A. Muižniece sacīja, ka ministrija seko Pasaules Veselības organizācijas norādēm, kas iesaka arī konkrētus pasākumus izglītības iestādēs. «Testēšana notiks reizi nedēļā, un tā bez maksas būs gan skolēnam, gan pedagogam. Tas ir vienīgais ceļš, kā varam atgriezties situācijā pirms «Covid-19» ienākšanas,» pauda A. Muižniece.

Tiesa, noteikumi skolēniem tomēr būs ļoti dažādi. Pirmsskolas izglītības iestādēs bērniem nebūs testu. Vakcinētajiem pedagogiem un personālam arī nebūs testu. Tiem, kas nebūs potējušies, – katru nedēļu būs jātestējas. 1. – 3. klašu audzēkņiem vajadzēs nodot testus, bet nevajadzēs maskas. Masku izvēli gan A. Muižniece atstāja skolas vadības ziņā – varot arī pirmo trīs klašu audzēkņiem noteikt masku valkāšanu, bet šāds noteikums esot tāpēc, ka šajā vecumā valodas apmācībā esot svarīgi redzēt, kā bērni runā, un tāpēc ir izvēle, ka var iztikt bez maskām. Pārējo klašu audzēkņi, kas nav vakcinēti, katru nedēļu nodos testus un valkās maskas arī klasē, ne tikai gaiteņos. Vakcinētajiem audzēkņiem nevajadzēs nedz testus, nedz maskas.

Ar vēlmi ierobežot
Vērtējot piedāvāto plānu, jāatzīst, ka tas var tikai samazināt saslimšanu ar «Covid-19», bet ne novērst, ko atzina arī pati ministre.
Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) publicētās kartes liecina, ka Bauskas novadā vecumā no 13 līdz 15 gadiem vakcinēti
13 procenti bērnu un vecumā no 16 līdz 17 gadiem – 31 procents jauniešu. Skaidrs, ka šis skaitlis pieaugs. SPKC publicētā statistika apliecina, ka pašlaik ar «Covid-19» Latvijā inficējas apmēram piecas reizes mazāk vakcinētie nekā nevakcinētie, bet tas nemaina būtību – arī vakcinētie izplata «Covid-19», un tas, ka viņiem ir paredzēti šādi atvieglojumi, tikai samazinās, nevis būtiski ierobežos slimības izplatību. Jāņem vērā, ka atkal nebūs nekādu ierobežojumu bērnudārzos, par ko «Bauskas Dzīve» jau rakstīja, ka tā ir nekontrolējama infekcijas izplatības grupa, jo šajā vecumā bērni parasti izslimo bez simptomiem. Tiesa, amerikāņu epidemiologs un veselības jomas ekonomists Eriks Feigls-Dings publicē statistiku, kas uzrāda, ka jaunie slimības paveidi aizvien vairāk ietekmē jaunu cilvēku veselību, kas var kļūt par problēmu Latvijā šajā mācību gadā.

Logus vaļā!

Ministre cer, ka infekcijas izplatību palīdzēs novērst arī citi pasākumi, tai skaitā telpu vēdināšana. «Turam logus vaļā, cik varam. Cik varam, dodamies āra nodarbībās. Uz rudens brīvlaiku skolām piegādās CO2 gaisa kvalitātes mērītājus. Iestādes vadītājiem būs jālemj par mācību procesa organizāciju un skolēnu plūsmu kontrolēšanu,» tā A. Muižniece. Skolās būšot jāizstrādā speciāli telpu vēdināšanas protokoli. Valdība ventilācijas sistēmu izbūvei un pārbūvei plāno atvēlēt piecus miljonus eiro. Ministre pieļāva, ka var domāt par iespēju ik pa brīdim pāriet vairākām klašu grupām uz mācībām attālinātā režīmā.

Konferences apmeklētājus klātienē un attālinātajā režīmā izbrīnīja, ka skolēnu testi nebūs pietiekami izklaides pasākumu apmeklēšanai. «Testēšanu veic, lai uzraudzītu procesu un lai mēs laikus spētu identificēt asimptomātiskos gadījumus. Bet nedēļu vecs rezultāts nav garants pilnīgai drošībai. To veic ar mērķi uzraudzīt situāciju un identificēt tos, kam nav simptomu, bet var aplipināt ar vīrusu citus skolēnus,» skaidro A. Muižniece. Viņa uzsvēra, ka konstatēto infekciju gadījumos iestādes vadībai jāizvērtē situācija, bet nedrīkstētu mācīties attālināti ilgāk par divām nedēļām.

Vispirms diagnostika
Augstskolās un koledžās tik vienkārši noteikumi nebūs. Klātienes mācības notiks tikai ar derīgu sertifikātu, vienīgi noteikts pārejas periods līdz 10. oktobrim, līdz kuram klātienē drīkst mācīties studenti, kam ir negatīvs «Covid-19» tests, bet tas būs jāveic par saviem līdzekļiem. Arī profesionālā vai neformālā pieaugušo izglītība klātienē notiks tikai ar derīgu sertifikātu vai negatīvu testu. Tie paši noteikumi darbam ar jaunatni.

Jaunajā mācību gadā pastiprinātu uzmanību plānots pievērst mācīšanas prasmju atjaunošanai. «No ministrijas puses ir aicinājums pirmajos mēnešos atjaunot mācīšanās un socializācijas prasmes, diagnosticēt skolēnus un grupas, lai var izstrādāt plānu, kā strādāt ar klasēm. Varam sagaidīt situācijas, kur vienā klasē būs skolēni ar padziļinātākām zināšanām, kas pārsniedz mācību saturu, un būs skolēni, kam arī no iepriekšējā mācību gada vielas apguves būs lieli zināšanu «robi». Skolotājs vispirms diagnosticē un tad ķeras klāt «robu» aizpildīšanai un nākamajiem zināšanu līmeņiem,» skaidro A. Muižniece.

Ministre pauda, ka visi materiāli, kas nepieciešami jaunā mācību satura apgūšanai, esot gatavi. Tāpat internetā esot pieejami diagnosticējošie mācību pārbaudes darbi visām klasēm, lai skolotāji var apzināt, kādā līmenī audzēkņi atgriezušies pēc diviem gadiem, kas praktiski pavadīti attālināti. Varēs atsākt arī peldētapmācības.