BauskasDzive.lv ARHĪVS

Meklē risinājumus ikdienas šķēršļu pārvarēšanai

Indra Vētra

2021. gada 20. augusts 00:00

24
Meklē risinājumus ikdienas šķēršļu pārvarēšanai

Iecavas jaunieši projekta īstenošanas gaitā dodas izbraukumā uz Kurzemes pusi


Iecavas jaunieši īsteno projektu «Esmu Es pats» un pirms nedēļas, 12. augustā, Starptautiskajā jaunatnes dienā, devās uz Enguri, kur piedalījās dažādās aktivitātēs, vēsta Iecavas jauniešu centra vadītāja pienākumu izpildītāja Līga Briģe.

Visas dienas garumā jaunieši baudīja baskāju taku, smilšu un ūdens terapiju pie jūras, tikās ar psihoterapeiti Ainu Poišu un personības izaugsmes treneri Lilitu Gārbenu. Aktivitātes plānotas, balstoties uz projekta dalībnieku vēlmēm un vajadzībām. Projekta mērķis ir palīdzēt 13 – 25 gadus veciem jauniešiem pārvarēt «Covid-19» pandēmijas radītās sekas, kā arī uzlabot mentālo un fizisko veselību.

Mācēt sevi izprast
«Valguma pasaules» Baskāju takā jauniešiem bija iespēja uztvert dažādas faktūras materiālus, lai pamodinātu savas emocijas. Šķēršļu pārvarēšanā tika pieņemti jauni izaicinājumi, stāsta Līga Briģe. Viņa uzskata, ka daba ir īsts mācību līdzeklis sevis pilnveidošanai. Atrodoties tajā, dalībnieks vairāk ļaujas dabas dziedinošajam spēkam. Zināšanas, atziņas, kuras iegūtas, esot dabā, dalībnieki nodod citiem ar projektā izveidoto piezīmju grāmatu «Ļauj dzīvei notikt!». Emociju fiksēšana rakstiski uzlabo labsajūtu, palīdz ikdienas aktivitāšu plānošanai, ir kā palīgmateriāls informācijas uzziņai un piezīmju veikšanai, kā arī palīdz kā personības treneris.

Pasākumā iesaistījās personības izaugsmes trenere Lilita Gārbena, kura mudināja jauniešus meklēt pozitīvus risinājumus dažādu ikdienas šķēršļu pārvarēšanai. Projekta dalībnieki ļoti aktīvi un ar interesi iesaistījās it visā. Neformālā gaisotne palīdzēja, jo dalībnieki biežāk lietām piegāja ar humoru, ar prieku meklēja dažādas iespējas problēmu risināšanā. Dienas noslēdzošajā daļā atpūtas vietā Ragaciemā pie jūras visi tikās ar psihoterapeiti Ainu Poišu, kur ļāvās smilšu un ūdens terapijai. Turpat arī tika meklēti risinājumi dažādām konfliktsituācijām, skatīts savstarpējo attiecību pamats. A. Poišas nodarbība deva iespēju jauniešiem izprast savas domas, pašsajūtu, nākotnes redzējumu. Pirms klātesošie devās mājās, katrs apgleznoja pie jūras atrasto akmeni, kurš tika atstāts turpat kā vēstījums atradējam, turpina L. Briģe.

Lūzuma punkts
«Man ļoti patika šis izbraukums ar vienaudžiem, jo tas bija pirmais pēdējā gada laikā. Labprāt kaut ko līdzīgu piedzīvotu vismaz reizi mēnesī. Visspilgtāk atmiņā palikusi Baskāju taka, jo tādā nekad nebiju bijusi. Tas man bija pārsteigums. Patīkama ir tā sajūta, kad esi pieveicis pāris kilometrus, reizē kārtīgi izmasējis savas pēdas un iepazinies ar lieliskiem cilvēkiem. Grupu darbi palīdzēja mums visiem iepazīties tuvāk. Piemēram, vienā stabiņā sarakstījām lietas, ko mums patīk darīt, otrā – ko nepatīk. Un beigās domājām, kā mēs šīs visas lietas varam risināt,» par piedzīvoto priecājas divdesmitgadīgā iecavniece Katrīna Ķikute.

Pašlaik viņa studē pirmajā kursā par personāla speciālisti. Epidemioloģiskā situācija valstī un pasaulē ietekmējusi garīgo noskaņojumu, mazinājusi motivāciju un prieku, jo zaudējusi darbu kinoteātrī. Tas viss izpaudies kā panikas lēkmes un nespēja iziet ārā no mājas. Apmeklējot psihologu, pamazām atgriezusies spēja normāli funkcionēt un darboties, jo socializēšanās ir tas, kā visvairāk pietrūkst: «Pirms pandēmijas biju diezgan sabiedriska, piedalījos dažādos projektos. Laikam esmu tas cilvēks, kam ļoti patīk iepazīties ar citiem, un bija žēl, ka tas viss tika liegts.»

Projektu «Esmu ES pats» īsteno Jaunatnes starptautisko pro-grammu aģentūra un Bauskas novada pašvaldības iestāde «Iecavas novada pašvaldības administrācija». Piešķirtais finansējums – 9974,39 eiro.