BauskasDzive.lv ARHĪVS

Nav, kur svinēt balli

Uldis Varnevičs

2021. gada 20. augusts 00:00

1230
Nav, kur svinēt balli

Bauskas Centrālās bibliotēkas telpu nākotne vēl aizvien neskaidra

Bauskas novada domes vides un attīstības komitejas sēdē deputāti runāja par Bauskas Centrālās bibliotēkas nākotni.
Iepazinās arī ar bibliotēkas telpām. Tomēr sarunu gaisotne pagaidām nav pozitīva – bibliotēkas ēkas liktenis vēl aizvien kā dūmos tīts.

Deputātus Bauskas novada pašvaldības izpilddirektors Jānis Kalinka informēja, ka jau kopš 2016. gada ir Būvniecības valsts kontroles centra piezīme, ka Bauskas Centrālās bibliotēkas ēka neatbilst slodzei, kas nepieciešama bibliotēkai. «Esam samazinājuši bibliotēkā svara slodzes uz kvadrātmetru,» apliecina  J. Kalinka. Tomēr tas nemaina problēmu – bibliotēkai vajag jaunas telpas.

Jautājums par zemi
Plānam pārbūvēt bibliotēkas vajadzībām ēku Uzvaras ielā 3 ir radies neliels un neskaidrs šķērslis. Un tas pat nav saistīts ar to, ka valdība pieprasa, lai pirms ēkas pārņemšanas būtu noslēgti līgumi ar visiem esošajiem nama nomniekiem par telpām.

«Problēma ir ar pareizticīgo draudzi, kam pieder zeme,» atzīst J. Kalinka. Bauskas novada pašvaldība vēlas vai nu iegādāties zemi, vai noslēgt speciālu līgumu, kas ļauj veikt ēkas pārbūvi un piebūves izbūvi teritorijā, bet ir grūtības sazināties gan ar draudzes vadību, gan arī grūti veidot dialogu, kas būtu pieņemams abām pusēm. 


«Domājam par zemes iegādi. Pagaidām atbildes nav,» sēdē sacīja Bauskas novada domes priekšsēdētāja vietnieks Aivars Mačeks. Viņš uzsvēra, ka šāda komunikācija ir problēma – ieguldīt divus miljonus eiro objektā, ja ir problēmas komunicēt ar zemes īpašnieku, – tas ir riskanti. Deputāti pauda, ka šajā jomā plānotas arī izmaiņas likumdošanā – ēkai un zemei būs jābūt vienam īpašniekam, kas potenciāli vēl vairāk sarežģī situāciju. «Tas ir milzīgs nezināmais. Ja gribam ieguldīt naudu, jābūt skaidrībai par īpašumu un zemi,» tā A. Mačeks.

Atkal citi varianti
Vides un attīstības komitejas sēdē pēc šādām pārrunām pat sākās jaunu versiju apspriešana par citu potenciālo bibliotēkas ēku.
Deputāte Inita Nagņibeda piedāvāja ideju par Lodiņa alus darītavas atpirkšanu Bauskas vecpilsētas teritorijā un pārbūvi bibliotēkas vajadzībām. Bauskas novada domes priekšsēdētājs Aivars Okmanis atzina, ka tas atbilst vecpilsētas atdzīvināšanas mērķim. Tomēr Bauskas Centrālās bibliotēkas vadītāja Māra Kuļikauska uzsvēra, ka bibliotēkai ir jāatrodas vietā, kur tā ir ērti pieejama cilvēkiem un kur garām iet daudz ļaužu, kas pašreizējā situācijā Bauskas vecpilsētas teritorijā tā nav.

Atminējās arī jau izstrādāto Bauskas Centrālās bibliotēkas ēkas projektu Uzvaras ielā 4. Projektu savulaik vadīja pašreizējā Bauskas novada deputāte un Bauskas novada attīstības un plānošanas nodaļas projektu vadītāja Laine Baha, kas pastāstīja par tā laika projekta veidošanas gaitu un īpatnībām. «Gribējām pārņemt tobrīd Eiropas labāko pieredzi bibliotēku jomā, kas arī noteica projekta izmaksas. Tā bija doma par bibliotēku visiem, ne tikai lasītājiem,» tā L. Baha.

Dzirdot, ka toreiz ēkas projekta izmaksas rēķinātas uz astoņiem miljoniem eiro, deputāti atzina, ka pašreizējā summa varētu būt par 50 procentiem lielāka un attiecīgi Bauskas novada budžetam praktiski nerealizējama.

Sen par mazu
Beidzoties sēdei, pēc vides un attīstības komitejas vadītājas Laines Bahas lūguma vairāki deputāti devās iepazīties ar pašreizējām Bauskas Centrālās bibliotēkas telpām.

«Es nesūdzos. Es vienkārši parādīšu,» tā M. Kuļikauska. Viņa pastāstīja, ka šajās pagaidu telpās bibliotēka atrodas kopš 1946. gada – jau 75 gadus.

Telpa, kurā apmeklētāji var izvēlēties grāmatas, jau sen kļuvusi par mazu, turklāt jāierobežo grāmatu skaits, lai samazinātu svara slodzi telpās. Attiecīgi grāmatas piepilda darbinieku kabinetus un arī bijušās Bauskas vakarskolas telpas. «Redziet, šeit ir darbinieces kabinets ar skapjiem, bet katrā, kuru atver, stāv nevis dokumenti, bet gan grāmatas!» rāda bibliotēkas vadītāja.

Daudziem liegta piekļuve
Problēma ir arī bibliotēkas atrašanās trešajā stāvā, kur jāuzkāpj pa gana augstām kāpnēm. «Mums ir maz pensionāru lasītāju. Parasti pensionāri ir apmēram 30 procenti no apmeklētājiem, bet mums tikai 12 procenti,» analizē bibliotēkas vadītāja. Viņa stāsta, ka cilvēks zvana un saka – divus gadus nav bijis bibliotēkā, jo nevar uzkāpt pa trepēm. Tāpēc liels palīgs ir jaunais grāmatu pakomāts, kuru plaši izmanto. «Tas tomēr nav problēmas atrisinājums, bet gan tikai atvieglojums,» uzsver M. Kuļikauska. Viņa atzīst, ka domā par šādu pakomātu arī Iecavā un Vecumniekos, papildinot ierasto versiju ar grāmatu nodošanas kasti. «Mājsēdes laikā abus izmantoja ļoti centīgi, bet mēs meklējām arī citus risinājumus,» atklāj vadītāja.

«Bibliotēkai vajag telpas apmēram 2000 kvadrātmetru platībā, ieskaitot Bērnu bibliotēku, kas arī ir mūsu nodaļa,» tā M. Kuļikauska.
«Bibliotēkai 1. janvārī būs simts gadu. Bet balli nesvinēsim tagad – to svinēsim tad, kad būs, kur svinēt, jo pašlaik nav, kur. Neērti saukt pie mums kolēģus no citām bibliotēkām. Tā 8. augustā Ogrē atklāja jaunu bibliotēku. Saldū arī ir jauna. Mēs esam vienīgie palikuši reģionā, kas vecās telpās. Un laiks iet. Tas iet ļoti ātri...» saka M. Kuļikauska.