BauskasDzive.lv ARHĪVS

21. augusts – 30 gadi kopš Latvijas faktiskās atzīšanas; 1991. gada barikāžu muzejs aicina uz jaunu izstādi

www.bauskasdzive.lv

2021. gada 17. augusts 09:06

125
21. augusts – 30 gadi kopš Latvijas faktiskās atzīšanas; 1991. gada barikāžu muzejs aicina uz jaunu izstādi

Atzīmējot Latvijas valsts neatkarības «de iure» atjaunošanas 30. gadadienu, piektdien, 20. augustā, plkst. 11 Rīgā, Krāmu ielā 3 – 1991. gada barikāžu muzejā, tiks atklāta izstāde «Rīcība. Brīvība. Barikādes nesākās janvārī», tā «Bauskas Dzīvi» informē Barikāžu muzeja pārstāvji.

Muzejā paskaidro, ka interesenti ar zaļo COVID sertifikātu ir aicināti reģistrēt savu dalību izstādes atklāšanas pasākumā, sūtot informāciju uz info@barikades.lv. Ekspozīcijas atklāšana tiks tiešraidīta Facebook.com/Barikades1991.

Jaunā ekspozīcija stāsta par 1991. gada barikāžu organizatoriskajiem aspektiem, sākot no 1990. gada 4. maija līdz 1991. gada 21. augustam, kad tika pieņemts Latvijas Republikas Konstitucionālais likums “Par Latvijas Republikas valstisko statusu” un pilnībā tika atjaunota Latvijas neatkarība «de iure». Izstādes mērķis ir parādīt barikāžu idejas rašanos, plānošanas un organizēšanas darbus, kā arī cilvēkus, kas bija iesaistīti šajos procesos.

Muzeja pārstāvji atklāj, ka izstādē skatāmas fotogrāfijas, dokumenti, kartes, plāni un lietišķie priekšmeti no 1991. gada barikāžu laika, kas papildināti ar bagātīgu faktu krājumu. Pirmo reizi tiks parādīta fotogrāfija ar Bauskas milicijas darbiniekiem, kuri 1991. gada 20. janvārī piedalījās kaujā ar skaitliski daudzkārt lielāku un labāk apbruņotu PSRS armijas apakšvienību. Unikāli, ka šī bija vienīgā kauja ar PSRS bruņotajiem spēkiem kopš Latvijas valsts neatkarības atjaunošanas.

Bijušais Bauskas milicijas darbinieks, kas iesaistījās kaujā ar PSRS armijas apakšvienību, 1991. gada barikāžu dalībnieku biedrības prezidents, muzeja direktors un izstādes veidotājs Renārs Zaļais komentē: «21. augusts ir diena, kas jāatzīmē visā Latvijā, jo tad noslēdzas atmodas periods un ir realizēts 1991. gada barikāžu gala mērķis – Latvijas Republikas atzīšana “de iure”. 1991. gada barikāžu muzejs beidzot ir vēris durvis apmeklētājiem ar jaunu izstādi, kuru īpaši aicinu apmeklēt skolēnus un studentus, grupās, individuāli un ar ģimenēm, lai ērti un vienkopus iepazītu šo atmodas procesu. Muzeju joprojām var izstaigāt arī virtuāli mūsu mājas lapā, bet izstāde varēs apskatīt tikai klātienē. Tādēļ aicinu uz reālu tikšanos!»

1991. gada barikāžu dalībnieku biedrības valdes loceklis, Latvijas Tautas frontes priekšsēdētājs no 1990. līdz 1992. gadam, izstādes veidotājs Romualds Ražuks dalās pārdomās: «Barikādes nesākās janvārī uzreiz un pašas no sevis. Izstāde kliedē vēstures mītu par to, ka 1991. gada janvāra barikādes bija spontāns masveida pasākums nozīmīgāko valsts objektu aizsardzībai, kas sekoja notikumiem Lietuvā. Mums bija skaidrs un saprotams plāns, cilvēki zināja, kā viņiem rīkoties un mēs bijām izvēlējušies vienīgo pareizo – nevardarbīgas pretošanās – stratēģiju.»

Barikādes bija nozīmīgs tautas pašapziņas un gribas izpausmes brīdis, kad cilvēki bija apņēmības pilni nosargāt savu zemi un brīvību. Tā bija nevardarbīgās pretošanās izpausme, masveidīga gatavība aizsargāties bez ieročiem, kad, Latvijas Tautas frontes aicināti, cilvēki izveidoja barikādes apkārt stratēģiski svarīgiem objektiem Rīgā un citur Latvijā. Pateicoties plašajai sabiedrības iesaistei, neatkarības pretinieku mēģinājums pārņemt varu izgāzās. 1991. gada janvāra barikādes ir arī izcils un unikāls starptautiskas nozīmes nevardarbīgas pretošanās piemērs, kā arī būtiska Latvijas vēstures sastāvdaļa.

1991. gada barikāžu muzeja darbinieki izstādi veidojuši sadarbībā ar Latvijas Kara muzeju, Latvijas Nacionālā vēstures muzeja nodaļu “Tautas frontes muzejs” un Kuldīgas novada muzeju. Izstādes iekārtojumu veidojuši mākslinieki Vladislavs Rubulis un Vita Jurjāne. Izstādi atbalsta Valsts kultūrkapitāla fonds.