BauskasDzive.lv ARHĪVS

Līdz divus gadus vecus staltbriežu buļļus atļauts medīt ar staltbriežu govs medību atļauju

Sandra Giptere-Ivanova

2021. gada 15. augusts 08:06

207
Līdz divus gadus vecus staltbriežu buļļus atļauts medīt ar staltbriežu govs medību atļauju

Ar svētdienu, 15. augustu, var medīt līdz divus gadus vecus staltbriežu buļļus, izlietojot staltbriežu govs medību atļauju. Tas veicinās staltbriežu populācijas uzlabošanos, vienlaikus mazinot dzīvnieku radītos postījumus, informē Vineta Vilcāne, Valsts meža dienesta sabiedrisko attiecību speciāliste.

Jau kopš 2017. gada Valsts meža dienests (VMD) nosaka dažādus atvieglojumus staltbriežu medību organizēšanā. Arī šogad, sākot ar 15. augustu, VMD lēmis atļaut medību iecirkņos, kuros atļautas staltbriežu buļļu medības, nomedīt līdz divus gadus vecus staltbriežu buļļus, izlietojot buļļa vai staltbriežu govs medību atļauju.

Šāds lēmums pieņemts, apzinoties, ka staltbriežu buļļu atļaujas ļoti bieži netiek izmantotas tam, lai medītu sliktas kvalitātes jaunos dzīvniekus. Palielināt staltbriežu buļļu nomedīšanas limitu nav labākais šīs problēmas risinājums, jo mednieki buļļa atļauju joprojām labprātāk izmantotu, lai nomedītu pieaugušu dzīvnieku ar labas kvalitātes trofeju, nevis tā dēvēto «špīseri».

Atļaujot nomedīt līdz divus gadus vecus staltbriežu buļļus, izlietojot staltbriežu govju medību atļaujas, tiek veicināta vārgāku un sliktākas kvalitātes jauno bullēnu nomedīšana. Šādā veidā tiek izkopta un uzlabota staltbriežu populācija, jo paliek vairāk labāku un spēcīgāku jauno bullēnu. Turklāt tas veicina šo dzīvnieku populācijas ierobežošanu vietās, kur to ir pārāk daudz. Samazinot staltbriežu skaitu, samazinās to nodarītie postījumi mežsaimniecības un lauksaimniecības kultūrām.

Juris Skuja, mednieku kluba «Vecumnieki» vadītājs un valdes priekšsēdētājs, «Bauskas Dzīvei» teic, ka patiesi staltbriežu skaits palielinājies. Tādējādi tie nereti nodara postījumus jaunaudzēm un arī lauksaimniecības kultūrām. Privātpersonu dārzos kociņus apskādē, izēd dārzus. «Staltbriežu blīvums ir paliels. Selektīvā medīšana ir atrunāta – sākam ar govīm un teļiem – šiem bullēniem. Tiem gan ķersimies klāt no 1. septembra, ļaujot vēl mazliet paaugties. Tā ir neperspektīva trofeja, vāji augumā, tādējādi, medījot un izņemot no populācijas šos, ļaujam augt perspektīviem buļļiem,» skaidro kluba vadītājs.

Teju katrs ir redzējis veikli «aizšaujamies» pāri ceļam vai pa pļavu staltbriežus. Cik viegli nomedīt šādus veiklus skrējējus? «Staltbrieži ir vieni no uzmanīgākajiem dzīvniekiem, tikai riesta laikā viegli nomedīt, tikai cik tas pareizi. Tā kā daudzums ir pietiekams, mednieki darbojas cītīgi no rītiem vai vakara pusē pirms saulrieta, lai nomedītu šos dzīvniekus,» tā J. Skuja.

Pēdējos gados staltbriežu populācija Latvijā palielinās, VMD lēš, ka pašlaik valstī ir ap 71 000 šo dzīvnieku. Šajā medību sezonā atļauts nomedīt 28 610 staltbriežus, un iepriekšējo gadu pieredze rāda, ka mednieki pieļaujamo staltbriežu nomedīšanas apjomu pilnībā neizpilda.

Nomedījot līdz divus gadus vecu staltbriežu bulli, ja tiek izmantota staltbriežu govs medību atļauja, jārīkojas tāpat kā citos gadījumos, kad nomedīts limitētais medījamais dzīvnieks. Pirms dzīvnieka pārvietošanas no nomedīšanas vietas tā ķermenī jānostiprina medību atļaujai pievienotais numurētais marķieris (savilcējs) tā, lai to nevar noņemt. Pēc tam jāaizpilda dokuments «Informācija par izlietotajām medību atļaujām» (pieejams https://ej.uz/IzlietotasAtlaujas).Viena mēneša laikā pēc medībām šo dokumentu jāiesniedz VMD.