KOMENTĀRI: plāni ierobežot alkohola patēriņu

Kā vērtējat Veselības ministrijas rosinājumus ierobežot alkohola patēriņu, tostarp saīsināt alkohola tirgošanas laiku veikalos?
ELVIJS AKMENTIŅŠ,
baušķenieks, SIA «Excellent Attitude» valdes loceklis
Cilvēciski atbalstu, uzņēmumam – neliels robs
– Biznesam pārmaiņas tirdzniecības laikā sākumā varētu radīt nelielu robu, jo cilvēki pieraduši, ka var iepirkties līdz desmitiem vakarā. Tomēr cilvēciski pats šādas izmaiņas atbalstu.
Domāju, ka pircēji pieradīs, lai arī pirmie mēneši tirgotājiem būs nervozi. Atceros, kā bija, kad ieviesa ierobežojumu līdz desmitiem, – tad jau bļāva, ka būs slikti. Arī tagad kādu laiku būs jācīnās ar pircējiem, kas pēc astoņiem gribēs iegādāties alkoholu. Būs agresivitāte – kā vienmēr pēc pārmaiņām ir tie, kam nepatīk. Pamazām pieradīs.
Arī ilgākā laika termiņā var būt neliels ienākumu samazinājums, jo arī līdz šim līdz astoņiem parasti ieradās tie pircēji, kam veikals ir pa ceļam, nākot vai braucot no kādas vietas uz mājām. Savukārt pēc astoņiem ieradās tie, kas tieši nāca pēc konkrēta pirkuma.
Pats atzīstu, ka nav problēmu iegādāties alkoholu līdz astoņiem. Tomēr kā uzņēmējam jārēķinās, ka šāds lēmums var radīt zināmas pro-blēmas un papildu izmaksas. Iespējams, ka būs jātaisa slēdzami alkohola stendi vai telpas. Jautājums arī – ko panāks alkohola tirdzniecības lobiji, kas arī mierā nesēdēs? Piemēram, var censties panākt, ka drīkst tirgot vājos alkoholiskos dzērienus.
ULDIS MANTONS,
ģimenes ārsts Skaistkalnē un Bārbelē
Var pievērsties surogātiem
– Protams, var mēģināt, tomēr alkohola tirgošanas laika saīsināšana neko nedos – kas gribēs, dabūs tāpat. Var sākties nerūpnieciski ražotās dziras patēriņš vai pat odekolonu lietošana. Viss sākas pusaudža gados, kad rodas interese pamēģināt, diemžēl citi atkārto, un tā veidojas atkarība. Arī mūsu vēsturiskās tradīcijas, kā alus dzeršana, veicina šo ieradumu. Alkoholiķiem bieži vien aknas cieš pirmās, citiem rodas kuņģa čūla. Tomēr dzeršana iespaido ne tikai ķermeni, cilvēks arī emocionāli degradējas.
Ja kāds grib atbrīvoties no šīs atkarības, jāvēršas pie ģimenes ārsta, tad viņš rekomendēs, kur tālāk doties pēc palīdzības. Atkarībā no situācijas sūta pie psihologa, psihiatra vai narkologa, lai nepadotos «mīļai pierunāšanai» iedzert vēl vienu glāzīti... Skaistkalnē, Bārbelē aptuveni reizi gadā kāds praksē interesējas, kā atbrīvoties no šīs atkarības, bet ir daudzi, kas samierinājušies un vispār nemeklē nekādu palīdzību.
Demokrātija kļuvusi par anarhiju, arī šī joma aizgājusi pašplūsmā, nav vairs «piespiedu ārstēšanas». Nevienam galva nesāp, ja pašu vai ģimeni tas neskar. Bet – vai tas, kam vajadzīga palīdzība, allaž spējīgs par to maksāt?! Tādēļ arī valsts finansējums alkoholisma ārstēšanai nepieciešams.
IVARS ŠMITS,
iecavnieks, Latvijas Narkomānijas un žūpības apkarošanas fonda revīzijas komisijas vadītājs
Jāatjauno 1925. gada likums
– Jau no neatkarības atjaunošanas laikiem Latvijas Narkomānijas un žūpības apkarošanas fondā darbojamies kopā ar profesoru Ati Silarozi, lai izstrādātu metodes, kā samazināt alkohola patēriņu. Parasti organizācijā, strādājot ar atkarīgiem cilvēkiem, praksē pēc speciālistu ieteikumiem izmantojam preparātu «LADZA – ALKA 2», kas ir īpašs augu maisījums alkohola tieksmes un paģiru mazināšanai.
Latvijas Narkomānijas un žūpības apkarošanas fonds vairākkārt Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijai ir sūtījis pieprasījumu atjaunot Žūpības apkarošanas likumu, kas tika pieņemts 1925. gada 24. decembrī, taču pat atbildes vēstuli no komisijas mēs neesam saņēmuši. Kārlis Ulmanis atturības kustībai piešķīra lielu finansējumu, tagad tāda nav.
Uzskatu, ka ir jāaizliedz reklāmas medijos, aktivitātēs kultūras notikumos alkoholam nav jābūt. Uz valsts robežas ir vairāk jākontrolē nelegāli ievestais alkohols. Gadījumā, ja palielināsies nelegālā alkohola tirdzniecība naktīs, tad darbs ir pašvaldības un Valsts policijai, kam tas pēc iespējas ātrāk ir jāapkaro. Paša pacienta ārstēšanās var notikt tikai tad, ja pats atkarīgais atnāk un izsaka problēmu, nevis kāds viņu «atvelk» un saka – «viņu vajag izārstēt».
Kategorijas
- Vietējās ziņas
- Sports
- Tautsaimniecība
- Izglītība
- Kultūra un izklaide
- Kriminālziņas
- Vēlēšanas
- Latvijā un pasaulē
- Lietotāju raksti
- Sēru vēstis
- Foto un video
- Blogi
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Sports
- Kultūra un izklaide
- Dažādi
- Reklāmraksti
- Citas ziņas
- Projekts «Saimnieko gudri»
- Projekts «Kultūrvide novados»
- Projekts «Iesaukums politikā»
- Dzīvesstils
- Projekts «Mediju kritika»
- Projekts «Dzīves kvalitāte novados»
- Projekts «Dzīve pierobežā»
- Projekts «Vide un mēs»
- Projekts mediju profesionāļiem par trešo valstu pilsoņu sociālo iekļaušanos un migrāciju
- Projekts «Dzīve pierobežā – 2020»
- Projekts «Kultūrvide novados-2020»
- Projekts «Vide»-2021
- Projekts «Iesaukums politikā»-2021
- Podkāsts «ViedDoma»