Kā kritiens no trešā stāva

Pirms sāc braukt ar elektrisko skrejriteni, iepazīsties ar drošības noteikumiem
Elektrisko skrejriteņu popularitāte Latvijā pieaug. Līdz ar nomas skrejriteņu pieejamību arī Bauskā tos sākuši izmantot aizvien biežāk. Tomēr, vērojot situāciju, mobilo sakaru operators «BITE» aicina pievērst uzmanību drošai šo transportlīdzekļu lietošanai. Pašlaik nereti vispirms tiek uzsākta braukšana un tikai pēc tam – iepazīšanās ar noteikumiem, neapzinoties, ka kritiens no skrejriteņa ir pielīdzināms kritienam no trešā stāva.
Pieaug gan skrejriteņu, gan negadījumu skaits
Kā liecina mobilo sakaru operatora «BITE» dati, līdz ar aktīvās elektrisko skrejriteņu sezonas sākšanos maijā un jūnijā, to pārdošanas apjoms, salīdzinot ar minēto periodu iepriekšējos gados, pieaudzis par 12%.
Vienlaikus, kopš elektriskais skrejritenis kļuvis par vienu no populārākajiem pārvietošanās līdzekļiem pilsētās, asas diskusijas sabiedrībā raisījis pieaugošais negadījumu skaits, kuros tie iesaistīti. Valsts policijas aktuālie statistikas dati rāda, ka šogad līdz jūlija vidum konstatēti 113 ceļu satiksmes negadījumi, kuros iesaistīti elektrisko skrejriteņu vadītāji. Tas jau ir vairāk nekā visa aizvadītā gada laikā, tāpēc joprojām aktuāli ir veicināt izpratni par noteikumiem, pārvietojoties ar elektrisko skrejriteni.
Biežāk pieļautās kļūdas
Visbiežāk fiksētie pārkāpumi ir braukšana divatā uz viena elektriskā skrejriteņa un ātruma pārkāpšana. Noteikumi paredz, ka ar elektrisko skrejriteni var pārvietoties tikai pa tām brauktuvēm, kur atļautais braukšanas ātrums nepārsniedz 50 kilometrus stundā, bet skrejriteņa ātrums nedrīkst pārsniegt 25 kilometrus stundā. Tuvojoties gājēju pārejai, ātrums ir jāsamazina, tādā veidā cienot gājējus, kuriem attiecībā pret tādiem pārvietošanās līdzekļiem kā velosipēdi un elektriskie skūteri vienmēr ir priekšroka. Tieši neatbilstošs ātrums un ceļa seguma nenovērtēšana ir vieni no galvenajiem iemesliem, kāpēc tiek gūtas traumas un rodas sadursmes, kurās bieži vien cieš ne vien gājējs, bet arī pats elektriskā skrejriteņa vadītājs.
Rīgas Tehniskās universitātes pētnieks, viens no «Elektrisko skrejriteņu kustības un manevrēšanas parametru pētījuma» ekspertiem Mg.sc.ing., MBA Juris Kreicbergs uzsver, ka galvenokārt, lai sekmētu elektrisko skrejriteņu drošu iekļaušanos satiksmē, svarīgi to vadītājiem apgūt un izprast vismaz Ceļu satiksmes noteikumu nodaļas, kas attiecas uz gājējiem, velosipēdistiem un skrejriteņu
vadītājiem.
«Elektriskā skrejriteņa maksimālais ātrums ir līdz 25 km/h. Ja kādu iemeslu dēļ ir iespējams braukt ātrāk ar līdzīgas konstrukcijas transportlīdzekli, tas vairs nav skrejritenis, uz to attiecas cits regulējums, un ar tā lietošanu saistītie riski ir daudz lielāki. Braucot pa ietvi, skrejriteņa vadītājam jāparedz, ka gājēji vai citi satiksmes dalībnieki, kas pārvietojas pa ietvi, var strauji mainīt kustības virzienu, iznākt vai izbraukt no aizsega, tādēļ tuvojoties gājējiem un nepārredzamām vietām, ātrums jāsamazina jau 12 – 15 metru attālumā no bīstamās vietas,» skaidro J. Kreicbergs.
J. Kreicbergs norāda, ka līdztekus ātrumam, elektriskā skrejriteņa vadītājam jānovērtē ceļa segums, pa kuru tas pārvietojas. Tā kā salīdzinoši nelielais riteņu rādiuss apgrūtina drošu šķēršļu vai nelīdzenumu pārvarēšanu, nepiemēroti liels ātrums pa nelīdzenu ceļu var radīt situāciju ar nopietnām sekām. Tāpēc, lai gan aizsargķivere nav obligāta, tā ir ļoti ieteicama.
DER ZINĀT
Noteikumi drošai braukšanai ar elektriskajiem skrejriteņiem
Izvēlies braukšanai drošu vietu!
Pārvietojies pa velosipēdistiem paredzētiem ceļiem un velojoslām.
Braucot pa trotuāriem un gājēju celiņiem, ņem vērā, ka te priekšroka ir gājējiem.
Pa ceļa brauktuves labo malu vari braukt vietās, kur atļautais braukšanas ātrums ir 50 km / h.
Sagatavojies braucienam!
Pasargā sevi ar aizsargķiveri, arī elkoņu aizsargi nenāks par skādi.
Vienmēr izvēlies košas krāsas apģērbu un atstarojošus elementus tumšajā laikā.
Pirms brauciena pārliecinies, ka esi uzlādējis elektriskā skrejriteņa akumulatoru.
Vai tu drīksti vadīt elektrisko skrejriteni?
Ar elektrisko skrejriteni drīkst braukt personas, kas sasniegušas 18 gadu vecumu.
No 14 līdz 17 gadu vecumam var braukt personas ar AM, A1, B1 vai traktortehnikas vadītāja apliecību.
Ko nedrīkst un nevajag darīt?
Ņem vērā, ka braukt ar elektrisko skrejriteni alkohola reibumā ir aizliegts.
Ar vienu elektrisko skrejriteni drīkst braukt tikai viena persona – draugam jābrauc ar savējo.
Braukšanas laikā ir aizliegts turēties pie cita transportlīdzekļa.
Arī ar elektrisko skrejriteni nedrīkst pārvadāt neērtu kravu, kas traucē pašam.
Kategorijas
- Vietējās ziņas
- Sports
- Tautsaimniecība
- Izglītība
- Kultūra un izklaide
- Kriminālziņas
- Vēlēšanas
- Latvijā un pasaulē
- Lietotāju raksti
- Sēru vēstis
- Foto un video
- Blogi
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Sports
- Kultūra un izklaide
- Dažādi
- Reklāmraksti
- Citas ziņas
- Projekts «Saimnieko gudri»
- Projekts «Kultūrvide novados»
- Projekts «Iesaukums politikā»
- Dzīvesstils
- Projekts «Mediju kritika»
- Projekts «Dzīves kvalitāte novados»
- Projekts «Dzīve pierobežā»
- Projekts «Vide un mēs»
- Projekts mediju profesionāļiem par trešo valstu pilsoņu sociālo iekļaušanos un migrāciju
- Projekts «Dzīve pierobežā – 2020»
- Projekts «Kultūrvide novados-2020»
- Projekts «Vide»-2021
- Projekts «Iesaukums politikā»-2021
- Podkāsts «ViedDoma»