Operācija «Līdaciņas»

Mūsā un Mēmelē izlaiž vairāk nekā 30 tūkstošus mazu plēsoņu
Bauskas mednieku un makšķernieku biedrības īstenotajā projektā, kur mērķis bija plēsīgo zivju resursu pavairošana, iesaistījās apmēram divdesmit aktīvisti, kas pilnā mērā ļauj šo pasākumu saukt par operāciju «Līdaciņas».
Otrdienas, 13. jūlija, rītā Mūsas krastos pie Bauskas stadiona biedrības aktīvisti sagaidīja zivju audzētavas «Rūja» no Rūjienas dīķiem atvestas līdaciņas – kopskaitā nedaudz vairāk kā 33 tūkstošus zivju mazuļu.
Karstumā svarīgs ātrums
Ņemot vērā siltos laika apstākļus, kad gaisa temperatūra pārsniedz 30 grādus pēc Celsija, pats galvenais uzdevums bija pēc iespējas ātrāk mazās līdakas ielaist upēs. Vedēji konteinerā nodrošināja zivīm papildus skābekli, un neviena no līdaciņām neuzpeldēja ar vēderu uz augšu, bet vienalga bija nepieciešams pēc iespējas ātrāk ielaist zivis upē.
Turklāt svarīgi bija ielaist ne tikai vienā vietā, bet gan izplatīt pēc iespējas plašākā apgabalā, un tāpēc izmantotas tika arī piepūšamās motorlaivas un airu laivas. Daļa biedrības pārstāvju brida upē ar spaiņiem, kuros bija zivju mazuļi, un pamazām tos laida ārā visā upes platumā. Vispirms ielaida zivis Mūsā pie Bauskas stadiona, tad Mēmelē pie gājēju tilta un noslēdza ar ielaišanu Mūsā pie Uzvaras ciema. Tieši Uzvarā aktivitāte radīja vislielāko interesi – zivis bija interesantas gan maziem bērniem, gan pieaugušajiem, savukārt aktīvisti tās ielaida upē ļoti plašās robežās, braucot uz augšu pa upi gan ar motora palīdzību, gan ar airiem.
Trūkst izglītotu speciālistu
Bauskas Mednieku un makšķernieku biedrības priekšsēdētājs Valērijs Gabrāns informēja, ka īstenots projekts «Plēsīgo zivju resursu pavairošana Mūsas un Mēmeles upēs Bauskas novadā». Mūsā un Mēmelē izlaisti 33 893 līdaku mazuļi svarā no pieciem līdz 30 gramiem, vidēji 8,5 grami. Kopējās projekta izmaksas ir 10 454,53 eiro, tai skaitā «Zivju fonda» līdzfinansējums ir 9 965,55 eiro.
Projekta īstenošanu kontrolēja arī Valsts vides dienests un Pārtikas un veterinārais dienests, kas pārbaudīja, vai viss atbilst nosacījumiem.
Zivju audzētavas «Rūja» zivkopis Jānis Priedītis pastāstīja, ka pagājušajā nedēļā līdakas ielaistas arī Lielupē – šo projektu īstenoja Jelgavas novadā. Viņš vērtē, ka šādi projekti ir ļoti nozīmīgi, bet tai pat laikā uztraucas, ka nākotnē zivkopības nozari Latvijā kavēs izglītotu speciālistu trūkums: «Par zivkopi strādāju 45 gadus – no 17 gadu vecuma. Padomju laikos mums bija liela zivju audzētava. Toreiz Kazdangas tehnikumā varēja apgūt zivkopību. Tagad jau ir cilvēki, kas nāk un vēlas strādāt, bet zināšanu bāzes trūkst,» atzīst J. Priedītis.
Augs vismaz divus gadus
Tikmēr paši Bauskas Mednieku un makšķernieku biedrības aktīvisti ir apmierināti. «Līdaciņām upē būtu jāiedzīvojas labi – šeit ir, ko ēst,» saka V. Gabrāns. Viņš stāsta, ka šādas aktivitātes cenšas rīkot gandrīz katru gadu – savulaik laisti ālanti upē, tad līdakas, tikai pagājušo gadu bijusi pauze. «Šodien viss bija ļoti labi. Gribētos jau vēl plašāk upē ielaist līdaciņas arī citos posmos, bet karstums tāds, ka nevarējām kavēties ar zivtiņu ielaišanu upē,» vērtē biedrības izpilddirektors Māris Vaitekūns.
Makšķernieki lēš, ka ilgāk varētu izdzīvot kādi desmit procenti līdaku, jo arī mazās līdakas krīt par upuriem lielākiem plēsoņām – Uzvarā pie laipas jau iznāca novērot, ka vienu no mazuļiem noķēra asaris. Mazās līdakas varētu sākt makšķerēt pēc diviem gadiem, kad izaugs garākas par 50 centimetriem. Makšķernieki aicina mazāka izmēra līdakas, ja arī izvelk no upes, laist atpakaļ. Citādi tad, ja nu āķis ir pārāk sakropļojis līdaciņu.
Savukārt pašlaik Mēmelē makšķernieki vairāk uz upi ejot vēlu vakarā, agri no rīta vai pa nakti, un mūspusē aizvien biežāk ķeroties arī sami, kas esot parādījušies arī Mūsā.
Kategorijas
- Vietējās ziņas
- Sports
- Tautsaimniecība
- Izglītība
- Kultūra un izklaide
- Kriminālziņas
- Vēlēšanas
- Latvijā un pasaulē
- Lietotāju raksti
- Sēru vēstis
- Foto un video
- Blogi
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Sports
- Kultūra un izklaide
- Dažādi
- Reklāmraksti
- Citas ziņas
- Projekts «Saimnieko gudri»
- Projekts «Kultūrvide novados»
- Projekts «Iesaukums politikā»
- Dzīvesstils
- Projekts «Mediju kritika»
- Projekts «Dzīves kvalitāte novados»
- Projekts «Dzīve pierobežā»
- Projekts «Vide un mēs»
- Projekts mediju profesionāļiem par trešo valstu pilsoņu sociālo iekļaušanos un migrāciju
- Projekts «Dzīve pierobežā – 2020»
- Projekts «Kultūrvide novados-2020»
- Projekts «Vide»-2021
- Projekts «Iesaukums politikā»-2021
- Podkāsts «ViedDoma»