Sarežģītās dilemmas priekšā

Diskusijā uzņēmēji atgādina, ka arī starp novadiem notiek konkurence
Bauskas novada attīstības programmas izstrādes procesā sācies otrais aplis iedzīvotāju uzklausīšanā, un šoreiz pirmā diskusija bija veltīta uzņēmējdarbībai. Tikšanās uzreiz parādīja, ka galvenās iedzīvotāju pirms vēlēšanām uzskaitītās problēmas nekur nav pazudušas – tās turpina būt aktuālas.
Bauskas novada pašvaldības un Bauskas novada attīstības programmas izstrādātāji SIA «Baltkonsults» 6. jūlijā rīkoja diskusiju par uzņēmējdarbības tēmu. Formāts neatšķīrās no iepriekšējām tikšanās reizēm – organizatori vienkārši centās sagaidīt reālus ierosinājumus par to, kas novadā jāpaveic.
Lēns internets
Pirmā problēma parādījās uzreiz – jaunā Bauskas novada domes priekšsēdētāja Aivara Okmaņa uzruna izpalika vāju interneta sakaru dēļ – no teiktā neko skaidri nevarēja saprast. Varēja pamanīt, ka arī domes deputātam Rihardam Melgailim ir problēmas pieslēgties tiešsaistes diskusijai.
Interneta problēmas aktualizēja arī SIA «Vizulo» vadība – Jānis un Linda Zeltiņi. «Jābūt optiskajam internetam. Ražošanas programmas iet caur internetu un datu mākoni. Internets velkas, tas rada problēmas. Vienojāmies, ka TET šogad pievilks optisko internetu, un par to maksāsim ar savu naudu,» stāsta J. Zeltiņš. «Tas ir dārgs pieslēgums, jaunie uzņēmēji nespēj to atļauties. Tie ir vairāki desmiti tūkstoši eiro,» norādīja L. Zeltiņa.
Trūkst telpu
Nākamā problēma – telpu trūkums. Turklāt gan ražotājam, gan darbiniekiem. «Mums vajadzēja atrast 200 kvadrātmetru telpas. Meklēju pāris mēnešus Bauskas reģionā un nevarēju atrast tādas telpas, lai jauns uzņēmējs uzsāktu darbu. Atradu Rīgā,» norāda J. Zeltiņš. Viņš pastāstīja, ka SIA «Vizulo» aizņem 4000 kvadrātmetru, bet telpu palicis par maz. Projektē vēl 3500 kvadrātmetru ēku un plāno sākt būvēt. Tomēr galvenā problēma ir tā, ka telpas trūkst iesācējiem biznesā.
Arī Bauskas novada domes priekšsēdētāja vietnieks Aivars Mačeks atzina, ka problēma pastāv. «Uzņēmējs devās prom no Jelgavas. Prasīja Iecavā telpas 3000 kvadrātmetru platībā, bet nebija jau nekā tāda, ko piedāvāt,» piekrīt A. Mačeks.
Sarežģīts piedāvājums
Kā risinājumu saskata industriālo parku, turklāt nevis kā teritoriju, bet gan apbūvētu platību. «Varētu būt divu veidu piedāvājumi. Viens, kad uzceļ angāru vienam uzņēmumam, otrs – moduļveidīgi sadalīt telpas mazajiem uzņēmējiem. Tādā veidā radīt iesācēju uzņēmējdarbības vidi, kur darboties un strādāt,» pauž J. Zeltiņš.
Pašvaldības pārstāvji norādīja, ka tas nav tik vienkārši. «Bauska jau daudz izdarīja – izbūvēja ceļu, kanalizāciju, ūdens piegādi, bet par tālāko jādomā. Piemēram, biju Čehijā, un tur pašvaldība sabūvēja, iedeva nodokļu atlaides, un atnāca ķīnieši. Visu it kā maksāja, bet pēc pieciem gadiem vienā rāvienā viesuzņēmējs aizgāja. Palika sabojāta vide, kuras sakopšana pašvaldībai izmaksāja ļoti dārgi,» stāsta A. Mačeks. J. Zeltiņš gan vērtē, ka šādu situāciju ir jārisina ar līguma noteikumiem.
Diskusijas laikā arī noskaidroja, ka Bauskas industriālajam parkam ir tālu līdz produktam, kuru var droši piedāvāt – nepieciešams meliorācijas projekts gruntsūdeņu novadīšanai, un neviena ēka pašlaik teritorijā nav uzcelta. «Tā ir vēl aizvien pamatīga, izmaksu ziņā ļoti apjomīga būve,» pauda Bauskas novada domes deputāte Laine Baha.
Vēlas lēti, bet labi
Nākamā problēma – nav jau dzīvojamās platības darbaspēkam. Gan Bauskā, gan Iecavā uzņēmēji norāda, ka varbūt strādājošos varētu piesaistīt, bet nav, kur dzīvot.
«Daudzi inženieri varētu pārvākties uz Iecavu, bet viņiem nav pieejami labas kvalitātes īres dzīvokļi,» norāda J. Zeltiņš. «Akciju sabiedrība «Balticovo» prezentēja pašvaldībai lielu mērķi, ka varētu būvēt jaunas mājas. No mūsu puses nepieciešams pievilkt komunikācijas, jo arī viņiem ir problēmas ar dzīvokļiem. Bauskā tāda pati problēma parādīsies,» informēja A. Mačeks. Viņš risinājumu redz sadarbībā ar pašiem uzņēmējiem, kad daļu izmaksu sedz bizness, daļu pašvaldība, turklāt pēdējā pamatā komunikāciju nodrošināšanā. Bauskas novada domes deputāts Guntis Kalniņš norādīja, ka vēl viens risinājums ir dzīvokļu pirkšana. Vēl runāja par asfalta ieklāšanu līdz apdzīvotām vietām, tā piesaistot pie pašlaik pamestām dzīvojamām platībām.
Vaicāts par to, kādas īres maksas varētu atļauties, J. Zeltiņš norādīja, ka summas varētu būt ap 200 eiro. Uzreiz jāatzīmē, ka jaunajos projektos tā ir ļoti zema īres maksa – šajā gadījumā runā par summām 300 – 500 eiro. Tāpēc šeit noteikti veidosies grūti atrisināma dilemma – kā savienot vēlmes ar izmaksām. Pilnīgi noteikti vajadzētu izvairīties no ļoti lētu dzīvojamo namu celtniecības bez apkārtnes labiekārtošanas – pilsētvides speciālisti norāda, ka šādas vietas rada problēmu situācijas nākotnē. Vai novada pašvaldība mēģinās šo situāciju risināt un kādus veidus izvēlēties – to rādīs laiks.
Neredzamā cīņa
Nākamā joma, ko uzsvēra uzņēmēji – arī pašvaldības savā starpā konkurē, veidojot cīņu par nodokļu maksātāju naudu, un šajā gadījumā deputātu un pašvaldības amatpersonu atrunāšanās, ka uzņēmēji paši ir vainīgi, ka nav aktīvi, nekādā veidā pašvaldībai nepalīdz.
«Mūs daudzi uzrunā, lai pārnākam pie viņiem, ka nodrošinās telpas ar salīdzinoši mazu īres maksu. Uzrunā Ventspils, Līvāni gatavi pilnībā uzcelt jaunu angāru. Zinām, ka Rēzeknē speciāli vienam uzņēmumam uzcēla angāru, ir arī atbalsts uzņēmējiem Limbažos ar ilgtermiņa īres līgumiem. Bauskas novadā vēl šādu piedāvājumu nav, jādomā par konkurētspēju ar citām pilsētām,» norādīja L. Zeltiņa.
Par to, ka pašvaldībai jābūt aktīvākai, runāja arī administrācijas darbinieki. «Uzņēmējs nebūs tas, kurš nāks un klauvēs pie durvīm. Pašvaldības speciālisti ir tie, kam jāiet pie uzņēmējiem, jācenšas komunicēt un saprast,» tā Santa Švāģere, Rundāles uzņēmējdarbības un kompetenču attīstības centra vadītāja. «Uzņēmēju uzticība veidojas gadu gaitā,» pauda pašvaldības administrācijas speciāliste no Iecavas Sintija Kalēja.
Pazūd iestrādnes
Bauskas novada konsultatīvās uzņēmējdarbības padomes vadītājs Aivars Svarenieks norādīja, ka trūkst deputātu atbalsta – pirms vēlēšanām sola un runā, bet pēc vēlēšanām pazūd no komunikācijas. «Citas pašvaldības ir aktīvākas. Darbojos arī Valmieras novadā, un var salīdzināt, kāda kur ir attieksme pret uzņēmējiem,» tā A. Svarenieks.
Viņš norādīja, ka svarīgi nepazaudēt iestrādnes. Kā piemēru minēja Bauskas biznesa inkubatora pievienošanu Jelgavas inkubatoram. «Trūkst profesionālās izglītības iestādes. Saulaines izglītības iestādes neattīstība ir milzīga problēma. Tas bija bezatbildīgi, un pašvaldībai jāiesaistās, lai būtu profesionālā izglītības iestāde,» pauda A. Svarenieks.
Aktualizēja degradēto teritoriju jautājumu, bet kopējs viedoklis – bez pašvaldības aktīvas iesaistīšanās un atbalsta nekas nebūs. «Pie tāda cenu kāpuma, kāds ir būvniecībā, atjaunot graustu nevienam neinteresē. Vienkāršāk ir nojaukt un uzbūvēt par jaunu,» sacīja A. Svarenieks.
Gan aizņemtība, gan apātija
Diskusijas dalībnieku nebija daudz – vienu brīdi sanākušo skaits sasniedza pat 30, bet tad samazinājās līdz 23. Diskusijā nepiedalījās Vecumnieku uzņēmēju biedrības vadītājs Jānis Miklaševics. Viņš plānojis piedalīties, bet uzņēmēja dienas ritms ir tāds, ka vairāk uzmanības jāvelta praktiskajam darbam, sabiedriskās aktivitātes atstājot otrajā plānā.
«Cilvēki koncentrējas vairāk uz savām problēmām – tās ir tuvākas. To redzam arī uz vēlēšanām – kas tās par vēlēšanām, kur aiziet tikai mazākums sabiedrības? Var novērot apātiju, neticību, vienaldzību par visu, kas notiek. Man ir svarīgi, kas notiek, bet saplānot šoreiz neizdevās. Jābūt mierīgākai dzīvei, lai var veltīt daļu laika sabiedriskajai aktivitātei. Tas būtu pareizi, jo demokrātija bez sabiedrības iesaistes nenotiek. Tikmēr uzņēmējus mētā kā bangojošā jūrā no vienas puses uz otru, neatkarīgi no tā, vai ir liels vai maziņš,» saka
J. Miklaševics.
IETEIKUMI
Nepieciešamie uzņēmējdarbības attīstības risinājumi apvienotajā novadā
- Jābūt pašvaldībā speciālistam, kas strādā tieši ar uzņēmējiem, spēj uzrunāt un atrast katram individuālu pieeju.
- Atrast pašvaldības zemi dzīvokļu būvniecībai un izveidot dzīvojamo fondu – pašvaldības būvētu sadarbībā ar uzņēmējiem.
- Pašvaldībai iegādāties pārdošanā izliktos dzīvokļus un renovēt dzīvojamo fondu.
- Izveidot konkurētspējīgu attīstības plānu, lai būtu spējīgi konkurēt ar citiem novadiem.
- Asfaltēts ceļš uz lielākajiem Bauskas novada ciemiem.
- Rīgas un Plūdoņa iela Bauskā – tūrisma attīstība un cīņa ar graustiem.
- Ātra interneta tīkla attīstība, tai skaitā – pieslēgumi uzņēmumiem ārpus pilsētām un ciemiem.
- Industriālā parka attīstība un izveide – ne tikai Bauskā, bet vēlams arī Iecavā.
Kategorijas
- Vietējās ziņas
- Sports
- Tautsaimniecība
- Izglītība
- Kultūra un izklaide
- Kriminālziņas
- Vēlēšanas
- Latvijā un pasaulē
- Lietotāju raksti
- Sēru vēstis
- Foto un video
- Blogi
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Sports
- Kultūra un izklaide
- Dažādi
- Reklāmraksti
- Citas ziņas
- Projekts «Saimnieko gudri»
- Projekts «Kultūrvide novados»
- Projekts «Iesaukums politikā»
- Dzīvesstils
- Projekts «Mediju kritika»
- Projekts «Dzīves kvalitāte novados»
- Projekts «Dzīve pierobežā»
- Projekts «Vide un mēs»
- Projekts mediju profesionāļiem par trešo valstu pilsoņu sociālo iekļaušanos un migrāciju
- Projekts «Dzīve pierobežā – 2020»
- Projekts «Kultūrvide novados-2020»
- Projekts «Vide»-2021
- Projekts «Iesaukums politikā»-2021
- Podkāsts «ViedDoma»