Gaismas ceļš iemirdzas mūspuses novados

Dalībniekiem svarīga kopības apzināšanās, skriešana, Latvijas unikalitāte dabā, vēsturē un cilvēkos
Aktīvā dzīvesveida piekritēji vasaras saulgriežus jau otro gadu pēc kārtas ievada ar akciju «Gaismas ceļš», kuras mērķis ir izgaismot Latviju, iededzot 87 ugunskurus visapkārt 1836 km garajai valsts robežai.
Lai to izdarītu, nesot lāpu, šo distanci mēroja 87 skrējēju vienības. 16. jūnijā ceļu visi sāka Kolkā (viena daļa devās ziemeļaustrumu, otra – dienvidrietumu virzienā), bet jau 20. jūnija pievakarē ar svinīgu komandu satikšanos akcija noslēdzās Krāslavā. Pagājušā gada skrējiens ir bijis puse no darba. Pērn divas komandas virzījās no Krāslavas līdz Kolkai, šogad komandām jādodas pretējā virzienā, lai aplis noslēgtos pilnībā, stāsta «Gaismas ceļa» organizētājs, skrējiena seriāla «Stirnu buks» radītājs Rimants Liepiņš.
Izaicina karstums
«Ir svarīgi atgādināt, ka Latvija ir skaista valsts, ar kuru lepoties. Šis skrējiens ir tikai par un ap Latviju,» uzsver biedrības «1836» vadītājs Enriko Podnieks. Distance – 1836 kilometru garais ceļš – izveidota par godu Latvijas simtgadei, simbolizējot ceļu uz brīvību un ļaujot ieraudzīt Latvijas unikalitāti dabā, vēsturē un cilvēkos.
Projekta koordinatore Inese Krūze piebilda, ka «Gaismas ceļš» nav tikai stāsts par pieveikto distanci. Tas ir stāsts par ceļā satikto cilvēku sirsnību, Latvijas mīlestību un kopīgā spēka apzināšanos. Tas pierādījās jau pēc pāris veiktām distancēm. Šajās dienās piedzīvots daudz emocionālu, pacilājošu mirkļu un ļoti būtiskā kopības izjūta. R. Liepiņš atzīmēja, ka arī pati skriešana dalībniekiem nebija mazsvarīga. Viņš secināja, ka skrējēji ir noilgojušies pēc kopīgām aktivitātēm. Izaicinājumu šajā akcijā viņiem netrūka – lielākais bija karstums, kam spītējot distanci komandas tomēr pievarēja. Dažu tveicē sakarsušu skrējēju nācies atdzesēt ar vairāk nekā 20 litriem ūdens uz galvas.
Atmiņā uz mūžu
«Gaismas ceļš» šķērsoja arī Rundāles, Bauskas un Vecumnieku novadu. 19. jūnija naktī «Gaismas ceļš» sasniedza Sviteni. No Elejas līdz Svitenei skrējienā piedalījās arī Bauskas bērnu un jaunatnes sporta skolas treneri Arturs Kupčiuns un Raivis Maķevics, kā arī baušķenieks Ingus Bušs. Skrējējus Saules dārzā viesmīlīgi uzņēma vietējā folkloras kopa, un katram tika pa gabaliņam no «Gaismas ceļa» dalībnieces rundālietes Gitas Mucenieces ceptās kūkas. 19 kilometru distancē no Svitenes līdz Saulainei devās Gita Muceniece, Skaidrīte Šnitkus, Evita Ozola, Sintija Benuža un Māra Ļevčenko, kas starta vietā bija ieradušās jau pusnaktī. Pusceļā klāt nāca vēl pieci dalībnieki, kas veica pusi distances, jo nepilnie 20 kilometri nebija pa spēkam. Nākamajam posmam, kas noslēdzās Viļa Plūdoņa muzejā Ceraukstes pagasta «Lejeniekos», Bauskas skrējēju komandai – Aivai Kramiņai, Jānim un Lienei Rotbergiem – pievienojās iepriekšējā posma dalībnieces G. Muceniece un E. Ozola.
Baušķeniece Evita Ozola pirms četriem gadiem atbalstījusi garo distanču skrējēju Dinu Vecānu, kas bija apņēmies pirmais apskriet Latviju. Kad pērn izsludināts biedrības «1836» rīkotais skrējiens, bijis skaidrs, ka jāpiedalās, un arī šis gads nav bijis izņēmums. «Laikā, kad sacensības nenotiek, visi ir nocietušies pēc jebkādām aktivitātēm. Iespējams, šī iemesla dēļ ļoti lielā ātrumā visi posmi tika izķerti. Atbilstoši epidemioloģiskajām prasībām komandā varēja būt no trim līdz pieciem dalībniekiem. Tā kā turējām roku uz pulsa, izdevās iegūt distanci savā rajonā,» stāsta E. Ozola, kura bija noskaņojusies skriet līdz Saulainei un lūkot – ja spēki ļauj, sasniegt arī «Lejeniekus», kas galu galā arī izdevies. Par labu nācis tas, ka skrējiens bijis naktī un rīta agrumā, kad karstums nav atņēmis spēkus.
Par aktīvu dzīvesveidu un garo distanču skriešanu G. Muceniece teic: «Tās ir sava veida narkotikas, kas ievelk ar pirmo reizi, un atpakaļceļa nav». Skrējiena dalībnieki visi kā viens apliecināja, ka grūtības ir, bet, izkāpjot no komforta zonas, finišā ir neizsakāms gandarījums.
«No mums šeit neprasīja tempu, tās nebija sacensības, bet gan vienojošs skrējiens. Patiess prieks un lepnums, ka bijām daļiņa no šī ceļa, kurš jau otro gadu tiek aizvadīts pirmsjāņu laikā,» teic E. Ozola. Viņa piebilda, ka viens no neaizmirstamākajiem un maģiskākajiem brīžiem bijis saullēkts, kad debesu spīdeklis pie apvāršņa parādījies pagriezienā no A7 lielceļa uz grantēto ceļu virzienā uz Brunavu. Pavadītāju automašīnā tika atskaņots veltījums Latvijas simtgadē – dziesma «Lec saulīte», kā arī Imanta Kalniņa un Māras Zālītes veltījums laimīgajai zemei «Piena ceļš». «Sajūtas vārdos neizsakāmas, tik aizraujoši mirkļi ir ļoti vajadzīgi, tie uzlādē pašu tālākam ceļam,» teic E. Ozola un neslēpj, ka šādos brīžos ir gana sentimentāla un arī šis nebija izņēmums, aizkustinājuma asaras noritējušas pār skrējējas vaigu. Arī pērn skrējienā piedzīvoti īpaši skati un sajūtas – bijusi pilnīga tumsa, pamalē zibeņojis, – tas uzbūris nereālas ainas un iespiedies atmiņā uz mūžu.
Dalībnieki mainās, ideja paliek
Rundālē un Bauskā skrējienos dominēja daiļais dzimums. Kā raksturoja viens no pasākuma organizatoriem Rimants Liepiņš: «Rundālē dzīvo varen brašas meitenes, bet puiši dus pirms Līgo svētkiem.» Bauskas komandā bija arī stiprais dzimums.
«Man uzrakstīja un vaicāja, vai nevēlos skriet. Neiedziļinājos, bet apliecināju, ka noteikti piedalīšos. Aizvakar vēlreiz man pajautāja, vai esmu gatavs, un tikai tad pievērsu uzmanību attēlam, kur bija minēts starta laiks – pulksten četros no rīta, kas patiešām samulsināja. Taču bija vērts celties trijos naktī, lai dotos uz sava posma startu un noskrietu 14 kilometru par godu mūsu zemei un mīlestībai pret to,» teic J. Rotbergs.
Bauskas skrējēji viesmīlīgi tika uzņemti Viļa Plūdoņa muzejā «Lejenieki», te tika iedegts ugunskurs un noskandēta mantra. Muzeja vadītāja Elīna Kūla-Braže pateicās dalībniekiem un katram dāvāja aromātisku piparmētru bunti.
«Dalībnieki mainās, bet ideja paliek, un lai tā dzīvo mūžīgi!» vēlēja Bauskas novada domes priekšsēdētāja vietnieks Voldemārs Čačs.
No «Lejeniekiem» skrējiens «Gaismas ceļš» tālāk vijās caur Jaunsauli, Skaistkalni un Kurmeni. «Gaismas ceļš» tapis, sadarbojoties biedrībai «1836», stirnubuks.lv un garo distanču skrējējam Dinam Vecānam.
Kategorijas
- Vietējās ziņas
- Sports
- Tautsaimniecība
- Izglītība
- Kultūra un izklaide
- Kriminālziņas
- Vēlēšanas
- Latvijā un pasaulē
- Lietotāju raksti
- Sēru vēstis
- Foto un video
- Blogi
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Sports
- Kultūra un izklaide
- Dažādi
- Reklāmraksti
- Citas ziņas
- Projekts «Saimnieko gudri»
- Projekts «Kultūrvide novados»
- Projekts «Iesaukums politikā»
- Dzīvesstils
- Projekts «Mediju kritika»
- Projekts «Dzīves kvalitāte novados»
- Projekts «Dzīve pierobežā»
- Projekts «Vide un mēs»
- Projekts mediju profesionāļiem par trešo valstu pilsoņu sociālo iekļaušanos un migrāciju
- Projekts «Dzīve pierobežā – 2020»
- Projekts «Kultūrvide novados-2020»
- Projekts «Vide»-2021
- Projekts «Iesaukums politikā»-2021
- Podkāsts «ViedDoma»