KOMENTĀRI: garās Jāņu brīvdienas

Līgosim tā, lai nenodarītu skādi veselībai un dzīvībai, ne arī dabai! Kam jāpievērš uzmanība svētku laikā?
Laima Kubliņa,
SIA «Zaļā josta» mārketinga vadītāja
Svinēt videi draudzīgāk
– Lai Jāņu svinības noritētu ne tikai droši veselībai, bet arī draudzīgi dabai, «Zaļā josta» iesaka piecus svarīgus, bet viegli īstenojamus padomus.
Nododiet tukšo dzērienu taru pārstrādei, jo tukšās stikla pudeles un alumīnija skārdenes ir lielisks izejmateriāls jaunu iepakojumu izgatavošanai. Jāņu svinību vietā laikus paredziet kastes, kurās līgotāji var izmest atsevišķi pudeles un skārdenes.
Atsakieties no vienreizlietojamiem galda traukiem un piederumiem. Plānojot Jāņu svinības, laikus apskatiet, vai visiem līgotājiem pietiks daudzkārt lietojamie trauki, galda piederumi un glāzes, kuras varētu ērti izmazgāt un lietot atkal visā svinību gaitā.
Neizmantojiet ugunskuru atkritumu utilizācijai. Jāņu ugunskurs ir centrālā svinību vieta. Jebkas, kas tajā tiks iemests, dūmu, izgarojumu, pelnu veidā nonāks ne tikai līgotāju plaušās, bet arī nosēdīsies uz tuvumā esošiem augiem un piesārņos vidi.
Plānojiet maltīti, lai neradītu pārtikas atkritumus. Pasaulē aptuveni trešdaļa saražotās pārtikas nonāk atkritumos, Eiropā – apmēram 20%. Tādēļ viens no globāliem un arī Latvijas vides ilgtspējas mērķiem ir pārtikas atkritumu apjoma samazināšana.
GUNDARS DZENIS,
Reģionālās pašvaldības policijas Iecavas novada nodaļas priekšnieks
Pastiprinātā režīmā
– Lai svētki būtu droši, svarīgi pieņemt atbildīgus lēmumus. Ja kāds to nedara, jācenšas atturēt no, piemēram, peldēšanās dzērumā, no aizmigšanas saulē un iespējama saules dūriena, no braukšanas dzērumā. Svarīgi būt atbildīgiem un nebūt vienaldzīgiem, pieiet šai karstajā laikā pie pakrituša cilvēka, jo ne vienmēr dzērums vainojams.
Vecākiem jāpieskata bērni, jo viņi te un tur. Vismaz vienam vecākam vajadzētu būt skaidrā, lai var sēsties pie stūres. Brīvdienas būs garas. Cilvēki ir noilgojušies pēc pulcēšanās, skatīsimies reālo situāciju svētkos. Iepriekšējos gados bija mierīgi, iecavnieki māk svinēt, «blēņas» parasti taisa ciemiņi...
Svētkos būs pastiprināta policijas uzmanība un vairāk darbinieku. Strādāsim pastiprinātā režīmā. Lai arī Jāņi, jāatceras, ka uz ielas jāievēro noteikumi un nedrīkst, piemēram, publiskā vietā atrasties ar atvērtu alkohola iepakojumu, tāpat arī «Covid-19» epidemioloģiskās drošības noteikumi nav atcelti.
Inga Vītola,
NMPD sabiedrisko attiecību speciāliste
Neuzturēties saulē un dzert ūdeni
– Karstais laiks tiek prognozēts arī svētkos, tāpēc Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) mediķi iesaka būt piesardzīgiem. Pēc iespējas mazāk dienas vidū vajadzētu uzturēties saules staros, jādzer pietiekamā daudzumā ūdens, jāizvēlas atbilstošs apģērbs, kā arī jāparūpējas par bērniem un sirmgalvjiem.
Noteikti nevajadzētu visu dienu pavadīt pludmalē, dienas vidū nedrīkst strādāt dārzā vai ilgstoši veikt fiziski smagu darbu. Tāpat tveice nav piemērots laiks aktīvai sportošanai, sevišķi laikā, kad saule ir visintensīvākā (no plkst. 10 līdz 16).
Bīstami ilgstoši atrasties saulē ir maziem bērniem, viņiem ieteicams uzturēties ēnā vai vēsās iekštelpās. Nekādā gadījumā nedrīkst atstāt mazuļus vienus pašus mašīnā un slēgtās telpās. Arī seniori, īpaši tie, kas vecāki par 75 gadiem, pakļauti pārkaršanas riskam. Jāņem vērā, ka ilgstoša karstuma ietekme var saasināt hronisku slimību.
Jāuzņem šķidrums vairāk nekā parasti, bet nav ieteicami ne saldinātie dzērieni, ne alkohols, ne stipra kafija un tēja, jo tie pastiprina dehidratāciju – ķermeņa atūdeņošanos.
Ja tomēr rodas veselības problēmas, zvaniet uz ģimenes ārstu konsultatīvo tālruni 66016001, kas svētku dienās darbojas visu diennakti, vai arī uz ārkārtas tālruni 113
Kategorijas
- Vietējās ziņas
- Sports
- Tautsaimniecība
- Izglītība
- Kultūra un izklaide
- Kriminālziņas
- Vēlēšanas
- Latvijā un pasaulē
- Lietotāju raksti
- Sēru vēstis
- Foto un video
- Blogi
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Sports
- Kultūra un izklaide
- Dažādi
- Reklāmraksti
- Citas ziņas
- Projekts «Saimnieko gudri»
- Projekts «Kultūrvide novados»
- Projekts «Iesaukums politikā»
- Dzīvesstils
- Projekts «Mediju kritika»
- Projekts «Dzīves kvalitāte novados»
- Projekts «Dzīve pierobežā»
- Projekts «Vide un mēs»
- Projekts mediju profesionāļiem par trešo valstu pilsoņu sociālo iekļaušanos un migrāciju
- Projekts «Dzīve pierobežā – 2020»
- Projekts «Kultūrvide novados-2020»
- Projekts «Vide»-2021
- Projekts «Iesaukums politikā»-2021
- Podkāsts «ViedDoma»