BauskasDzive.lv ARHĪVS

Iemirdzas mākslas un mūzikas dārgakmeņi

Aina Ušča

2021. gada 18. jūnijs 00:00

378
Iemirdzas mākslas un mūzikas dārgakmeņi

Profesionālās ievirzes skolu Bauskā absolvē 33 jaunie talanti

Bauskas mūzikas un mākslas skolas (BMMS) mākslas nodaļu šogad absolvēja 15, bet mūzikas nodaļu – 18 jaunieši.

Aizvadītajā nedēļā absolventi saņēma apliecības, kas apliecina profesionālās ievirzes izglītības pamatprogrammas apguvi. BMMS mūzikas un mākslas nodaļas izlaidumi notika ārā.

Divas radošas jomas

Pirms izlaiduma sarīkojuma māk-slas nodaļas absolventi skolā publiski prezentēja diplomdarbus. Jaunieši izstrādāja noslēguma darbus gleznošanā, tekstilmākslā, auduma mākslā, maketēšanā, datorgrafikā, fotomākslā un keramikā. Tos vadīja skolotāji Mārīte Šulce, Olita Dzelzkalēja, Ainārs Pastors, Iveta Līdere, Aina Putniņa, Lāsma Kondrāte.
Mūzikas un mākslas skolas pamatuzdevums ir būt par «dārgakmeņu slīpētavu», mūzikas nodaļas izlaidumā sacīja direktore Anita Velmun-ska. Lai dārgakmeņi sevi atklātu un pa īstam iemirdzētos, nepieciešams cītīgs darbs un meistara pieskāriens. Viņa pauda cieņu, apbrīnu un pateicību visiem skolas pedagogiem un audzēkņiem, kuri ir teicami tikuši galā ar attālināto mācību izaicinājumiem.

Mūzikas nodaļas izlaidumā muzicēja šī gada absolventi Lelde Rādena (pedagoģe Ligita Kārkliņa), Filips Fībigs (pedagoģe Antra Rušmane), Ance Ūdre un Līga Vaivare (pedagoģe Aiva Avotiņa), Maikls Burmistrovs (pedagogs Lauris Krasņikovs), Paula Druviņa (pedagoģe Zane Jurēvica), Patrīcija Zemture (pedagogi Juris Krūmmalis un Aigars Dziļums), Renārs Konjuševskis (pedagogs Aigars Dziļums). Katrs absolvents bija uzrakstījis aizkustinošu vēstuli skolai. Savas pārdomas «Maikls un stīgas» par mūzikas nodaļā un ģitārspēles apguvē piedzīvoto sarīkojumā nolasīja Maikls Burmistrovs.
Vienota tēma
Mākslas nodaļas diplomdarbu vienojošā tēma bija «Mežs», kas ļāva izmantot daudzveidīgas interpretācijas atšķirīgos materiālos un mākslas tehnikās. Darbu izstrādes sākumposmā skolēni pētīja dabas elementus, kā arī iedziļinājās pazīstamu mākslinieku gleznās, kurās attēlots mežs. Pēc tam viņi veidoja skices, bet vēlāk savas idejas materializēja.
Ļoti veiksmīgas ir Renātes Anusānes, Katrīnas Nosuļas un Danielas Zotovas tērpu kolekciju planšetes, kā arī Džesikas Liepas gobelēns, Valtera Ausēja datorgrafikas darbu cikls, Dārtas Elīzas Ezeriņas un Martas Stīrijas gleznas. Funkcionālus priekšmetus – mākslinieka piederumu mugursomu, apmetni, iepirkumu somu – darināja Renāte Bartkeviča, Kristīne Gulbe un Adriana Koļago. Meža tēma atspoguļota Elīzas Lakovičas-Lakovicas keramikas krūzīšu grupā, Samantas Deģes-Groskopas un Adrijas Burmasas mazo formu tēlniecības darbos. Paula Druseika izgatavoja miniatūru skatu torņa maketu, bet Rūdolfs Krūmiņš debitēja fotomākslā.

Unikāli tērpu modeļi
Diplomdarbu aizstāvēšanā katrs absolvents iepazīstināja ar savu tēmu, sākot no idejas rašanās brīža, pirmajām skicēm, materiālu un instrumentu izvēles un beidzot ar gatavo darbu. Procesu daži bija apkopojuši datorprezentācijās vai attēlu mapēs.

Prieku par savu diplomandu Katrīnas Nosuļas, Danielas Zotovas un Renātes Anusānes veikumu pauž skolotāja Olita Dzelzkalēja: «Mani sajūsmina audzēkņu darbi. Meitenes ir izveidojušas unikālus tērpu modeļus, kas nav noskatīti vai kopēti no kādiem paraugiem. Katrīnas un Renātes kolekcijās ir izsmalcinātas, elegantas toņu pārejas, apvienojot siltās un vēsi dūmakainās nokrāsas, viegli, dinamiski tērpu silueti.»
Daniela Zotova modeļus veidoja sarežģītā papīra aplikācijas tehnikā, iedvesmojoties no vecmeistara Rūdolfa Piņņa gleznām. Diplomande skaidro: «Pētīju gleznas ar meža atspulgiem ūdenī, kas izmantoti tērpu detaļās, radot daudzkrāsainu un saulainu gammu. Izmantoju arī kukaiņu spārnu stilizētus rakstus. Savs diplomdarbs man ļoti patīk.»

Kolekciju eksponēs domē
Gluži kā gādīga mamma audzēknēm bija tekstilmākslas skolotāja Iveta Līdere. Individuālajās konsultācijās viņa dalījās amata prasmēs, nežēlojot enerģiju un laiku. Skolotāja apbrīno Renātes Bartkevičas ideju piešķirt lietām jaunu dzīvi. Izārdot nonēsātus džinsus, meitene pašuva mugursomu ar daudzām kabatām. Tajās, ejot gleznot dabā, var salikt nepieciešamos instrumentus un bloknotu. Diplomdarba vadītāja īpašu uzslavu velta Džesikai Liepai, kura gobelēnu patstāvīgi noauda mājās. Meitene atklāj: «Bez mammas palīdzības sagatavošanas posmā man būtu grūti tikt galā. Dzijas vajadzēja sagriezt, sašķirot pēc struktūras un krāsām – tas ļoti daudz laika aizņem. Paldies, mamma!»
Brīnišķīgi darbi ir tapuši gleznošanā. Dārta Elīza Ezeriņa virtuozi uzgleznoja priežu mežu, kas atrodas mājas tuvumā. Marta Stīrija ir azartiski ļāvusies fantāzijai, sirreālā tēlā apvienojot vairāku dzīvnieku pazīmes.

Lieliskie keramikas diplomdarbi ir arī skolotājas Lāsmas Kondrātes debija, jo BMMS viņa strādā pirmo gadu.

Diplomdarbu kolekciju drīz eksponēs Bauskas novada domes ēkā, apspriežu zālē, to varēs aplūkot visu vasaru.

Pagājušajā nedēļā izlaidums notika arī Iecavas mūzikas un mākslas skolā un Pilsrundāles vidusskolas struktūrvienībā mūzikas un mākslas skolā.