BauskasDzive.lv ARHĪVS

Iegūst pieredzi, kolektīvu un «kabatas naudu»

Kaspars Kalējs

2021. gada 18. jūnijs 00:00

13
Iegūst pieredzi, kolektīvu un «kabatas naudu»

NVA jauniešu darbam vasarā Bauskas, Vecumnieku un Rundāles novadā pieteiktas 210 vietas

Beidzoties mācībām skolā, bērni un jaunieši sākuši strādāt – vieni darbu sameklē paši, bet citi izmanto pašvaldības un Nodarbinātības valsts aģentūras (NVA) sniegtās iespējas.

Darba devējam, pieņemot strādāt jaunieti, valsts dotē 50% no darba algas jaunietim un piemaksā 10% darbu vadītājam, bet skolēns iegūst gan pieredzi, gan, strādājot vienu mēnesi, 500 eiro minimālo algu «kabatas naudai».

Pašvaldībām atšķirīga pieeja
NVA Bauskas filiāles nodarbinātības organizatore Diāna Dēliņa atklāja, ka Bauskas, Vecumnieku un Rundāles novada teritorijā pieteiktas 210 darba vietas, 191 aizpildīta, 19 vakantas. Viņa stāsta: «Kopumā saņemti 28 pieteikumi no darba devējiem. Ļoti aktīvi katru gadu ir Vecumnieku novada dome, SIA «Vides serviss» Bauskā, Rundāles pils muzejs. Ja salīdzina ar iepriekšējiem gadiem, tad darba devēju pieteikumu skaits ir palielinājies, bet arī prasības ir augušas – ļoti maz darba devēju izvēlas piecpadsmitgadniekus, vēlas darbā ņemt 17, 18 gadus vecus jauniešus.»
Iecavas novada pašvaldība skolēnu vasaras nodarbinātību organizē par pašvaldības budžeta līdzekļiem. Iecavas jauniešu centra vadītājas pienākumu izpildītāja Līga Briģe «Bauskas Dzīvei» atklāja, ka šogad Iecavas novada iestādēs un citviet kopumā darbam organizē 71 skolēnu. «Jau oktobrī mēs apzvanām potenciālos darba devējus un vaicājam, vai iestādēm ir vajadzīgs kāds skolēns darbam vasarā. Visas pieteikumu anketas darbam tiek aizpildītas divu dienu laikā pēc pieteikšanās izsludināšanas,» situāciju raksturo L. Briģe, «skolēni strādā divos periodos – no 14. jūnija līdz 9. jūlijam un no 12. jūlija līdz 6. augustam.»

Iegūst pieredzi sociālajā jomā
«Bauskas Dzīve» devās uz Bauskas novada sociālo dienestu, kur katru vasaras mēnesi tiek nodarbināti divi jaunieši. Dienesta vadītāja Dina Romanovska sacīja, ka viens skolēns strādā higiēnas centrā un otrs šomēnes darbojas ar datoru. «Viena jauniete veic aprūpētājas pienākumus – pieraksta klientus uz dušu higiēnas centrā, mazgā veļu, ja nepieciešams, dienas centrā pieskata jauniešus, veic uzkopšanas darbus, bet otrs puisis, kam tuvāka ir IT nozare, apkopo aptaujas rezultātus, atprečotās pārtikas kartes ievadīja datubāzē un tās zīmogoja, pie ēkas Zaļajā ielā pļāva zāli,» veiktos darbus apraksta D. Romanovska.

Rosina domāt par nākotnes profesiju
Megija Biezā Bauskas novada sociālajā dienestā strādā trešo gadu. «Šī ir lieliska iespēja sevi pilnveidot un praktizēties jaunās lietās. Izmēģināt jaunu darbu un nesēdēt mājās. Šajā grūtajā laika posmā ir tik svarīgi nesēdēt mājās un nopelnīt naudu, tajā pašā laikā būt mazliet vairāk patstāvīgai. Ir patīkami šeit strādāt,» stāsta skolniece, kas septembrī sāks apgūt zinības 12. klasē. Megija atklāj: «Ir bijusi doma strādāt par sociālo darbinieci, taču esmu sapratusi, ka esmu ļoti emocionāls cilvēks, bet šis darbs prasa ļoti stingru raksturu. Esmu aktīva, un man patīk sports. Vēl ir laiks ko padomāt!»
Savi darba pienākumi meitenei mājās bijuši jau no mazotnes, esot radināta, ka aiz sevis ir jāsakopj, un, ja tas laika gaitā ir iemācīts, tad vēlāk ir vieglāk strādāt citā vietā arī ārpus mājām, atzīst jauniete. Megija gan sacīja, ka visgrūtākais esot no rīta piecelties, jo darbā ir jābūt pirms astoņiem. Meitene nopelnīto naudu centīšoties iekrāt, lai vēlāk varētu mācīties autoskolā, bet nelieli tēriņi būšot arī vasarā.

Arī Lauris Levītis strādā sociālajā dienestā. Tā esot pirmā reize oficiālā darbā. «Ir ļoti interesanti. Dažreiz varu aizmigt pie datora, bet vienalga man ļoti patīk te strādāt. Manos pienākumos ietilpst datu apstrāde un ievadīšana,» teic 15 gadus vecais Lauris. Arī darbs sieviešu kolektīvā viņam nesagādājot problēmas. Pirmo algu puisis plānojot tērēt hobijiem.

Gatavojas svētkiem
Īslīces pagasta pārvaldē darbā jūnijā un jūlijā katru mēnesi aicināti seši strādātgriboši jaunieši. Parkā pie Īslīces kultūras nama «Bauskas Dzīve» satika vairākus strādājošos kopā ar pagasta pārvaldes vadītāju Sandru Ķiseli.

«Skolēniem jāveic labiekārtošanas darbi. Tagad, kad pabeigsim gatavot Jāņiem parku, tad atkal pāriesim visas grāvmalas un lasīsim cilvēku izmestos gružus. Ir, ko darīt!» stāsta S. Ķisele, «tīrām un kārtojam apkārtni. Ādžūnos basketbola laukums un puķu dobes ir sakārtotas, nebūs Līgosvētku noformējuma, bet pašlaik akcents ir uz 20. jūniju, kad pie mums ir gaidāms svētku gadatirgus.»

Pagasta pārvaldes vadītāja uzskata, ka jaunieši strādā labi. «Iepriekšējā gadā pie manis pienāca viena mamma un pateicās par to, ka bērnam iemācījām ravēt. Es pieņemu, ka šie skolēni būs iemācījušies ko vairāk, lai gan es gribu cerēt, ka lielākā daļa no viņiem māk ļoti daudz,» «Bauskas Dzīvei» sacīja Sandra Ķisele. Viņas viedoklis gan ir šāds: «Tīrs ir tur, kur nevis tīra, bet kur nemēslo!»

Liels jauniešu kolektīvs

Īslīces parkā nopļauto zāli grāba Niks Punenovs kopā ar Emīlu Polovko un citiem jauniešiem. «Oficiāli strādāju pirmo reizi, un tā ir sanācis, ka man ir iespēja darboties netālu no mājām. Nesūdzos, man patīk. Ir jāpļauj, jāgrābj zāle, jālīdzina volejbola laukums, jāmulčo stādījumi. Bijām Ādžūnos, Lībiešos,» stāsta Niks. Kopā ar tik lielu jauniešu kolektīvu darbs ritot ātrāk.
Diāna Semaka ir vienīgā meitene starp puišiem, kas pieņemta strādāt jūnijā Īslīces pagastā. «Man ir daudz pienākumu, es strādāju kopā ar savu kolēģi Anitu – mēs apgriezām kokus, jākopj dobes, galotņojām priedītes. Lielākais darbs ir parkā,» sacīja jauniete, kura iepriekš ir strādājusi ziedu veikalā. «Ar nopelnīto algu došos uz apģērbu veikalu, jo man patīk iepirkties, krāšu arī naudiņu automašīnai. Pēc šī darba plānoju vēl strādāt par auklīti,» atklāja Diāna.
Emīls Polovko Īslīces pagasta pārvaldē strādā jau otro gadu, pirms tam viņš vēl strādājis uzņēmumā «TET» vienu gadu, kur zvanījis uz skolām un labojis interneta pieslēgumu tiem, kuriem tas nedarbojās. «Īslīces parkā grābjam zāli, ir «mazie» darbiņi, kurus nepieciešams veikt, lai šeit būtu skaisti,» teic Emīls. Viņiem te esot draudzīgs kolektīvs, kur teju visi puisim esot pazīstami. Nopelnīto algu E. Polovko plānojot iekrāt, un tad, kad to vajadzēšot iztērēt, tad to arī darīšot.