BauskasDzive.lv ARHĪVS

Vēsturiskais ceļš: Raudondvaris–Bauska

Ligita Asare

2021. gada 30. marts 00:00

284
Vēsturiskais ceļš: Raudondvaris–Bauska

Pārrobežu projektā – tematiskas izglītojošas ekspozīcijas un programmas un koncertu sērija

Bauskas pils muzejs iesaistījies Latvijas-Lietuvas pārrobežu sadarbības projektā «Vēsturiskais ceļš: Raudondvaris–Bauska».
Ruta Garklāva, Bauskas pils muzeja zinātniskā un izglītojošā darba nodaļas vadītāja, mākslas eks-perte, «Bauskas Dzīvei» pastāstīja par minētajā sadarbības projektā plānoto aktivitāšu saturu saistībā ar tā mērķiem.

Viens no muzeja galvenajiem uzdevumiem ir regulāra koncertu, tematisku pasākumu rīkošana, kuru saturs un pasniegšanas veids atbilst pils pastāvēšanas laika tradīcijām. Bauskas pils muzejā ziemas mēnešos strauji krītas apmeklētāju skaits, tāpēc ar daudzpusīgām projekta aktivitātēm plānots piesaistīt papildu apmeklētājus gan kultūras mantojuma objektam, gan Zemgales reģionam kopumā.

Mūzika pilī skanēs vairāk

Daļa projekta aktivitāšu ir veltīta, lai radītu plašāku iespēju klausītājiem baudīt seno mūziku pils gaisotnē tieši ziemas mēnešos. Paredzēts izgatavot 16. gs. beigu un 17. gs. sākuma mūzikas instrumentu kopijas, kas apmeklētājiem piedāvās ne tikai muzikālu, bet arī estētisku baudījumu un autentisku skaņu.

Lai sagatavotu koncertprogrammu, tiks organizētas radošās rezidences, kas rezultēsies ziemas koncertu sērijā no novembra līdz martam ar koncertiem Bauskas pilī un Raudondvaris muižā.

Pašlaik muzejs strādā pie dokumentācijas sagatavošanas iepirkuma konkursam trīs vēsturisku mūzikas instrumentu kopiju izgatavošanai. R. Garklāva atklāja, ka viens no instrumentiem ir 16. gs. dubultais virdžināls – mūsdienās reti sastopams taustiņinstruments Latvijā, publiskos koncertos un muzejos līdz šim maz izrādīts. Kopiju paredzēts darināt pēc flāmu meistara J. Rukera (Joannes (Jan) Ruckers) radītā 17. gs. pirmā ceturkšņa in-strumenta parauga. Vēl taps renesanses arfa, kas bijis tipisks in-struments gan viduslaikos, gan renesanses vēsturiskajā periodā un izceļas ar skaistu, neparasti zumošu skaņu. Trešais iecerētais instruments ir 17. gs. sākuma ērģeļu pozitīvs, kas savulaik plaši izmantots galmā. Paredzēts, ka pārējā laikā, kad instrumenti netiks izmantoti muzicēšanai, tie būs apskatāmi apmeklētājiem muzeja ekspozīcijās. Speciāliste pauda, ka arī Latvijā ir meistari, kuri izgatavo mūzikas instrumentu kopijas. Taču iespējams, ka konkursā pretendēs meistari no citām Eiropas zemēm, piemēram, Vācijas, Nīderlandes, kur šī instrumentu izgatavošanas skola ir ļoti izkopta. Pavisam mūzikas instrumentu kopiju izgatavošanai paredzēti 89 000 eiro, un plānots, ka instrumenti muzejā būs apskatāmi jau nākamgad. Iecerēts aprīkot un modernizēt arī koncertu zāles tehnisko nodrošinājumu. Tiks iegādāta apskaņošanas sistēma un lielformāta LED ekrāns, skatuves podesti un vēsturiska dizaina nošu turētāji.  

Lielgabalus – uz aizsargvaļņiem
R. Garklāva skaidro, ka projektā plānots attīstīt informatīvo un vizuālo pieejamību par Bauskas pili kā nocietinātas rezidences militāro nozīmīgumu un funkcijām vēsturē. Tiks izveidota brīvdabas militārā ekspozīcija un tematiska izglītojoša programma apmeklētājiem «Artilērija 17. gadsimtā». Bauskas pils muzejā glabājas Latvijā vienkopus lielākā čuguna lielgabalu kolekcija. Speciāliste pavēstīja, ka projekts paredz četrus no tiem izstādīt aizsargvaļņos. Lielgabalu izvietošanai tiks izgatavotas lafetes, kopijas veidojot maksimāli pietuvināti vēsturiskajām (lafete – konstrukcija, uz kuras kā uz balsta novietots lielgabala stobrs – vesture.eu). Gaidāmas vēl arī citas pārmaiņas pils brīvdabas teritorijā – tā tiks papildināta ar metāla informatīviem stendiem. Nedaudz mainīsies pils ārējais veidols, atbilstoši vēsturiskajai informācijai uzstādot kaltas logu restes pils dienvidu un austrumu korpusu fasādes logiem. Lai papildinātu jau esošo militāro ekspozīciju iekštelpās, tiks izgatavotas 17. gs. vidus musketiera un artilērista tērpu rekonstrukcijas ar aksesuāriem un atbilstošiem piederumiem. Kopumā aktivitātēm «Brīvdabas militārā ekspozīcija un tematiskā izglītojošā programma «Artilērija 17. gs.»» paredzēti 161 395 eiro.

Iztēloties dzīvi pilī senatnē
Kā unikāls piedāvājums tieši ziemas sezonā plānota tematiska izglītojošā programma «Mākslīgais apgaismojums renesanses pilī», kuras dažādajās aktivitātēs varēs iepazīt apgaismojuma veidus un lomu renesanses pilī. R. Garklāva ir pārliecināta, ka pils interjeru iepazīšana vēsturiskajā apgaismojumā krēslas un tumsas stundās ļaus apmeklētājiem daudz labāk iztēloties dzīvi pilī senatnē un šis muzeja piedāvājums būs īpaši saistošs. Speciāliste atklāja, ka vairums interjera ekspozīcijas telpu jau ir aprīkotas ar autentiskiem apgaismes ķermeņiem, taču to vēl trūkst atsevišķās zālēs, saimniecības telpās, dažādās nišās, kāpņu telpās. Lai demonstrētu apgaismojuma daudzveidību, tiks izgatavoti un interjera iekārtojuma ekspozīcijā izvietoti pilij atbilstoši apgaismes ķermeņi – griestu laternas, laternas kāpņu telpām, nišas lukturi, laternas saimniecības telpām, sienas lukturi – vietās interjera ekspozīcijā, kur to trūkst.

Ruta Garklāva pauda cerību, ka pēc pāris gadiem, kad projekts būs īstenots, apmeklētāji varēs baudīt bagātināto muzeja piedāvājumu bez pandēmijas diktētiem ierobežojumiem.


UZZIŅAI

- Bauskas pils muzejs sadarbībā ar projekta vadošo partneri Raudondvaris muižu (Raudondvario dvaras) īsteno «Interreg» Latvijas-Lietuvas pārrobežu sadarbības programmas 2014. – 2020. gada projektu Nr. LLI-498 «Vēsturiskais ceļš: Raudondvaris–Bauska».

- Projekta mērķis ir palielināt tūristu skaitu Kauņas rajonā un Bauskas reģionā rudens un ziemas sezonā, veidojot mākslas, izglītības un sporta aktivitātes, cenšoties piesaistīt apmeklētājus ar dažādām interesēm: kultūras un aktīvās atpūtas entuziastus, vēstures un mantojuma cienītājus, arī jauniešus. Visas paredzētās aktivitātes ir vērstas uz abu partnervalstu vēsturiskā un kultūras mantojuma pievilcības palielināšanu.

- Bauskas pils muzeja misija ir apgūt Bauskas pili kā valsts nozīmes kultūras pieminekli kontekstā ar Livonijas un Kurzemes hercogistes vēsturi, apkopot vēsturisko materiālu, veikt pils izpēti un veidot pils vēsturei un arhitektūrai atbilstošas ekspozīcijas.
 
- Bauskas pils muzejā ziemas mēnešos strauji krītas apmeklētāju skaits, tāpēc ar daudzpusīgām projekta aktivitātēm plānots piesaistīt papildu apmeklētājus gan kultūras mantojuma objektam, gan Zemgales reģionam.

- Kopējais projekta finansējums Raudondvaris muižai un Bauskas pils muzejam ir 785 875 EUR, tai skaitā ERAF finansējums 85% apmērā – 667 993,75 EUR.

- Projekta finansējums Bauskas novada pašvaldībai: 384 500 EUR, no tā ERAF finansējums – 326 825 EUR, valsts budžeta līdzfinansējums – 19 225 EUR un pašvaldības līdzfinansējums – 38 450 EUR. Projekta ilgums ir 24 mēneši, no šī gada janvāra līdz 2022. gada 31.decembrim.

Avots: bauska.lv.