Nerimst peripetijas ap Lambārtes muižas kokiem

Laikraksts «Bauskas Dzīve» no lasītāja saņēmis šādu vēstījumu: «Pagājušajā gadā Dāviņos, Lambārtē, ceļa malā tika izcirsti skaistie, lielie koki. Par to «Bauskas Dzīvē» bija publikācija. Tad gan pagasta vadītāja, gan arī domes darbiniece Agita Eglinska tajā pauda, ka šos kokus varēs iegādāties malkai vietējie iedzīvotāji. Tā arī līdz šim brīdim koki tur stāvēja. Nodot iepircējiem tos nevarēja, jo nebija nekādu dokumentu. 19. martā tie gluži vienkārši tika pārvērsti šķeldā, ātri sašķeldoja... Kur tad solījums, ka tos varēs iegādāties vietējie iedzīvotāji? Kāpēc netika nevienam piedāvāts? Kas tos vērtīgos kokus sašķeldoja un šķeldu paņēma?»
Stāvēja, stāvēja, pēkšņi sašķeldoja
Dāviņu pagasta iedzīvotājs Normunds vērtē, ka kopējā šķeldas vērtība varētu būt 5 – 10 tūkstoši. Ir vairāki jautājumi – kā šie līdzekļi tiks iegrāmatoti? Vai izsole tika rīkota?
«Man pašam gan malku nevajag. Ceļa remontdarbu dēļ izcirstie koki un paņemtie senie akmens stabi no muižas kompleksa izraisīja daudz strīdu. Īpašnieks par to vērsās policijā, tika sākts kriminālprocess. Lieta tāda, ka sākumā ceļa aizsargjosla bija 1,5 metri, turpretī pašlaik – seši metri, tādējādi radās domstarpības par vērtīgajiem stabiem, kas bez saskaņošanas ar īpašnieku tika aizvesti, pēc tam sadauzīti. Kāpēc šis aizsargjoslas platums neattiecas uz visiem?! Piemēram, kokapstrādes uzņēmumā «Vilkāres», braucot uz Bausku, aizsargjoslu neievēro, viss sakrauts pie ceļa, tādējādi radot apdraudējumu satiksmes dalībniekiem,» situāciju apraksta Dāviņu pagasta iedzīvotājs.
Esot žēl koku – pārsvarā tie bija vērtīgie oši un ozoli, kam nebija ne vainas, tie bija potenciālie dižkoki. Savukārt kastaņas un kļavas patiesi jau bija bojātas. 19. martā lietaskoki tika sašķeldoti, palika tikai tie, kas lieluma dēļ negāja iekšā iekārtā. «Tos taču varēja izmantot lietderīgāk vai kā palīdzību pensionāriem,» domā Normunds.
Ainava iznīcināta, bet būs labs ceļš
Pagasta pārvaldes vadītāja Līvija Šarķe skaidro, ka kokus sašķeldojis īpašnieks, un viņam ir tiesības ar savu mantu rīkoties pēc saviem ieskatiem. Viņa uzsver, ka pašvaldībai pienākošies koki bija paredzēti «Vides servisam» – kas lietaskokiem, tas lietaskokiem, kas tam nederēs, to malkā.
«Nav to pašvaldībai piederošo koku tik daudz! Pat pa vienam kokam katram Dāviņu pensionāram nesanāktu. Vai vajadzēja dalīt katram pa koka posmam?! Turklāt pašlaik pēc rudens, ziemas un pavasarī tie jau mitrumā apglumējuši. Tie, kas bojāti, tie tiks aizvesti Stelpes virzienā mežā par barotni un dzīvesvietu dzīvajām radībām. Ceļa remontdarbi vēl nav pabeigti, tie turpināsies. Vēl ir celmi, nav grāvju. Būs labs ceļš, paliekoša vērtība,» uzsver L. Šarķe.
«Bauskas Dzīve» skaidroja, kāpēc koki tik ilgi stāvēja nesavākti un bojājās. Bauskas novada saimnieciskās nodaļas vadītājs Jānis Feldmanis sacīja: «Iepriekš – ziemas periodā – «Vides servisam» nebija piemērotas tehnikas šim darbam, turklāt bija īsta ziema, un lauku ceļš ne vienmēr bija tam piemērots. Savukārt pašlaik uz ceļa ir masas ierobežojums, tāpēc nevar tur braukt ar smagsvara tehniku. Vēlāk būs jāizmanto specializēts pakalpojums, kas ļaus šo darbu paveikt izdevīgāk.»
«Bauskas Dzīve» pērnā gada oktobrī informēja, ka Bauskas novada Dāviņu pagastā grantsceļa atjaunošanas projekta dēļ nocirsti seni koki bez saskaņojuma ar Dabas aizsardzības pārvaldi (DAP). Arī iedzīvotāji norāda, ka par ciršanas darbiem nebija informēti un neizprot vairāku lielu koku likvidēšanas nepieciešamību. Tikmēr pašvaldība norādīja, ka koku izzāģēšana ir saskaņota ar Valsts vides dienestu, kas gan kokus dabā neapseko.
Te bijis Lambārtes muižas komplekss, par kuru liecināja liepu aleja un puslokā augoši dažādi seni muižas parka koki, bet tagad ainava iznīcināta.
Kategorijas
- Vietējās ziņas
- Sports
- Tautsaimniecība
- Izglītība
- Kultūra un izklaide
- Kriminālziņas
- Vēlēšanas
- Latvijā un pasaulē
- Lietotāju raksti
- Sēru vēstis
- Foto un video
- Blogi
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Sports
- Kultūra un izklaide
- Dažādi
- Reklāmraksti
- Citas ziņas
- Projekts «Saimnieko gudri»
- Projekts «Kultūrvide novados»
- Projekts «Iesaukums politikā»
- Dzīvesstils
- Projekts «Mediju kritika»
- Projekts «Dzīves kvalitāte novados»
- Projekts «Dzīve pierobežā»
- Projekts «Vide un mēs»
- Projekts mediju profesionāļiem par trešo valstu pilsoņu sociālo iekļaušanos un migrāciju
- Projekts «Dzīve pierobežā – 2020»
- Projekts «Kultūrvide novados-2020»
- Projekts «Vide»-2021
- Projekts «Iesaukums politikā»-2021
- Podkāsts «ViedDoma»