BauskasDzive.lv ARHĪVS

KOMENTĀRI: 20.martā sākas astronomiskais pavasaris

KOMENTĀRI: 20.martā sākas astronomiskais pavasaris

 Ar ko jums saistās pavasaris?

Agnis Bušs,
LOB Zemgales-Sēlijas vietējās grupas vadītājs, Vecumnieku novada Kurmenes pagasta iedzīvotājs

Putni un sniegpulkstenītes

– No rīta dzirdamas dzērvju klaigas, pāri lido zosu kāši un gulbji, pie mājām dzied sila cīrulis. Kņada sākās jau nedaudz ātrāk, kad vēl bija sniegs. Dziedāja zīlītes, varēja dzirdēt dzeņus bungojam katru savā ritmā, atrodot to skaļāko vietu kokā, lai «dziesma» aizskan pēc iespējas tālāk.

Pie loga barotavā mielojas četru sugu dzeņi, vismaz trīs sugu zīlītes, sīlis, vārnas, žagatas u. c. Kad aktivizēsies kukaiņi, putni ķersies pie vērtīgākas pārtikas, taču, kamēr vēl nav silti, viņi labprāt izmanto barotavas pakalpojumus.

Pavasara vēsti nes arī baltās sniegpulkstenītes, kas Kurmenē zied visās malās, bet jo īpaši uzkrītoši un skaisti Mēmeles krastā.
Klātienes pasākumi pašlaik nav iespējami, taču var individuāli doties dabā un iesaistīties putnu pētniecībā, ziņojot par jebkuru ligzdojošu putnu portālā dabasdati.lv. Baltais stārķis ligzdā vai dziedoša žubīte – katrs novērojums nokļūs Latvijas ligzdojošo putnu atlanta datubāzē. Tāpat arī ikviens interesents aicināts uz Latvijas Ornitoloģijas biedrības (LOB) vietējo grupu vakariem tiešsaistē, kur var satikt domubiedrus un uzzināt daudz jauna par putnu pasauli. Nākamā lekcija būs 29. martā plkst. 18.30, kad plānota iepazīšanās ar LOB Rīgas, kā arī Zemgales-Sēlijas vietējo grupu un putniem šajā reģionā.



Raitis Garais, Bauskas novada Īslīces pagasta zemnieku saimniecības «Baloži» īpašnieks

Strādāt un cerēt

– Vēl ir brīdis pirms lielā darbu cēliena – «starta šāviena». Jāpārskata un jāpabeidz pienācīgi sagatavot tehniku jaunajai sezonai, kas jau ir pie durvīm. Apsekojam laukus,– svarīgi apskatīties, kā pavasarim gatavojas zeme un sējumi. Šķiet, būsim izdzīvojuši bez spēcīgiem kailsaliem. Ziemāji gan vairs nav tik zaļi, kādus tos redzējām  pirmajā atkusnī, taču galīgus secinājumus arī pāragri izdarīt. Pārsvarā mūsu saimniecībā, 320 hekt-āros, audzējam kviešus un rapšus. Vasarājiem plānotas lauka pupas, cerams, sējas laikā augsnē būs gana vajadzīgā mitruma.

Sekoju attālināto apmācību aktivitātēm par jaunāko augu aizsardzības līdzekļu, kā arī minerālmēslu piedāvājumā un pielietošanā. Klātienes mācībām, protams, bija savas priekšrocības, jo deva iespēju biežāk satikt kaimiņu zemniekus, pārspriest lauku lietas un apmainīties domām par notiekošo lauksaimniecības politikā.

 Galvenais nestresot par to, ko nevari ietekmēt un mainīt. Zemniekam jau lielas izvēles nav – tikai strādāt un cerēt, ka māte daba būs labvēlīga.



Sarmīte Avota, Iecavas novada dārzkopības speciāliste

Sakopt kapus, pagalmus, ceļmalas

– Pavasaris tuvojas straujiem soļiem, jau redzam sniegpulkstenītes baltajos bruncīšos, erantes saulainās sejiņas un dzirdam gājputnu skanīgos treļļus. Daba mostas, un arī mums jāgatavojas jaunam darba cēlienam.  Varam sākt audzēt stādus, veikt darbus dārzos, pamazām noņemt ziemas segas augiem. Veidojam augļu kokus, ogu krūmus un dekoratīvos krūmus un skujeņus.
Arī mums Iecavā darba pilnas rokas – pavasara darbi notiek gan Iecavas parkā, gan visās 13 novada kapsētās. Informēju, ka tagad arī mūsu novadā kapu plānus varam redzēt digitālā vidē. Sakopsim savu aizgājēju atdusas vietas, apgriezīsim dzīvžogus, atkritumus novietosim tikai tiem paredzētās vietās, cienīsim cits cita darbu!

Pēc ziemas, ejot dabā, aicinu censties savākt atkritumus ceļmalās, mežos, sakopt savu māju, arī daudzdzīvokļu namu pagalmus, negaidot Lielo talku cerībā, ka to izdarīs kāds cits. Mums visiem patīk dzīvot sakoptā un tīrā vidē, kā zinām – darbs un daba aizdzen grūtsirdību.