Mežotnes pilskalnā atdzīvojas senie zemgaļi

«RunRaRo» projektā izstrādāti paplašinātās realitātes virtuāli elementi
Mežotnes pilskalna apmeklētājus šopavasar sveic virtuālie Madis un Zīle – lieli trīsdimensiju telpiski objekti, kas apskatāmi ar bezmaksas «SAN» aplikācijas palīdzību.
«RunRaRo» projektā izstrādāti augmentētās jeb paplašinātās realitātes virtuāli elementi. Šāds inovatīvais risinājums rosina interesi par pilskalnu, tā vēsturi, informē Laura Ārente, Rundāles novada domes attīstības nodaļas vadītāja, «RunRaRo» projekta vadītāja.
Madis un Zīle
Virtuālie Madis un Zīle ir augstas detalizācijas pakāpes trīsdimensiju telpiski objekti ar ģeolokāciju virs Mežotnes pilskalna. Tie ietērpti seno zemgaļu arheoloģiskajos tērpos – Zīles tērps ir precīza Mežotnes kapulauka tērpa un rotu rekonstrukcija.
Pārvietojoties pa Mežotnes pilskalna teritoriju, tēlus iespējams apskatīt no visām debess pusēm (360 grādi) un dažādiem leņķiem. No
Lielupes puses, stāvot iepretim Mežotnes muižas pilij, tie redzami no attāluma, savukārt pašā Mežotnes pilskalnā tie atradīsies tieši virs jūsu galvām. Tiem, kuri vēlas vairāk izkustēties, ir vērts pa ceļu aiziet līdz Mežotnes baznīcai – tur Madi un Zīli varēs aplūkot no aizmugures (uzmanību! – taciņa no atpūtas laukuma līdz baznīcai pašlaik tiek atjaunota, tās segums nav piemērots staigāšanai), apraksta L. Ārente.
Tēliem piešķirta kustība ar skaņu – animētās kustības pilns cikls ir aptuveni 30 sekundes, skaņas efekti aktīvajā kustībā aptuveni 15 sekundes.
Tapšanas process
Trīsdimensiju tēlu izveidošanai sākotnēji tika veikta tērpu un rotu fotofiksācija ar fotometrijas palīdzību. Izveidotajiem trīsdimensiju primārajiem tēliem pamazām tika pievienotas tekstūras, gaismas krišanas simulācija, tādējādi piešķirot tiem maksimāli dabisku izskatu un telpiskumu. Izveidotie telpiskie tēli ir ar tā saucamo dinamisko skeletu, kas nodrošina kustību. Līdzko izveidotajiem objektiem tika pievienota kustība, tie tika vairākkārtīgi testēti reālajā vidē.
Instrukcija objektu apskatei
Paplašinātās realitātes tēli Madis un Zīle apskatāmi ar «SAN» aplikācijas palīdzību Mežotnes pilskalna teritorijā. «SAN» ir uz GPS bāzēta augmentētās realitātes mobilā aplikācija, kas ļauj lietotājiem apskatīt liela mēroga telpiskas virtuālas skulptūras un arhitektoniskos objektus. Telpiskie objekti ir redzami tikai vietās, kur izvietoti. Objekti apskatāmi reālā telpā no dažādiem leņķiem. Virtuālajiem objektiem ir pastāvīga GPS lokācija bez piesaistes marķieriem.
Instrukcija:
◆ lejupielādē un instalē bezmaksas «SAN» aplikāciju (meklē «Google Play» un «App Store»);
◆ pārliecinies vai viedierīcei ieslēgts GPS;
◆ viedtelefonā atver aplikāciju – atverot aplikāciju, nekustini viedtālruni, lai nofiksējas GPS. Rekomendējam izkāpt no automašīnas, jo tas var ietekmēt GPS precizitāti;
◆ seko instrukcijai «download object» (ja uzraksts neparādās, tad izvēlnē Latvijas šķirklī atrodi objektu Mežotnes pilskalns un lejupielādē);
◆ meklē Madi un Zīli! Un attālāk būs redzama arī Mare – zemgaļu sieva ar podiņu! Neaizmirsti ieslēgt multimediju skaņu!
L. Ārente gan brīdina, ka atkarībā no viedierīces GPS uzstādījumiem un precizitātes, lokācija var «peldēt» līdz 90 grādiem, t. i., tēlu novietojums dažādām viedierīcēm un operētājsistēmām var nedaudz atšķirties.
Mežotnes pilskalnu virtuāli atdzīvina biedrība «Vizuālās kultūras klubs» Rundāles novada īstenotajā projektā «RunRaRo».
UZZIŅAI
Projekta nosaukums:
«Ainava kā resurss: atbalsts jauniem pakalpojumiem un tūrismam», «RunRaRo», kurā iesaistās Rundāles, Raunas un Ropšas (Krievija) pašvaldība.
Projekts sākts 2019. gada
1. jūnijā, tā ilgums 36 mēneši.
Kopējais projekta budžets ir 649 814 EUR.
Projekta līdzfinansējums no Latvijas-Krievijas pārrobežu sadarbības programmas
2014. – 2020. gadam ir
584 832,60 EUR.
Rundāles novada domes kopējais projekta budžets 245 380 EUR. Projekta līdzfinansējums Rundāles novada domes aktivitātēm no
Latvijas-Krievijas pārrobežu sadarbības programmas
2014. – 2020. gadam ir
220 842 EUR.
Avots: Rundāles novada pašvaldība.
Kategorijas
- Vietējās ziņas
- Sports
- Tautsaimniecība
- Izglītība
- Kultūra un izklaide
- Kriminālziņas
- Vēlēšanas
- Latvijā un pasaulē
- Lietotāju raksti
- Sēru vēstis
- Foto un video
- Blogi
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Sports
- Kultūra un izklaide
- Dažādi
- Reklāmraksti
- Citas ziņas
- Projekts «Saimnieko gudri»
- Projekts «Kultūrvide novados»
- Projekts «Iesaukums politikā»
- Dzīvesstils
- Projekts «Mediju kritika»
- Projekts «Dzīves kvalitāte novados»
- Projekts «Dzīve pierobežā»
- Projekts «Vide un mēs»
- Projekts mediju profesionāļiem par trešo valstu pilsoņu sociālo iekļaušanos un migrāciju
- Projekts «Dzīve pierobežā – 2020»
- Projekts «Kultūrvide novados-2020»
- Projekts «Vide»-2021
- Projekts «Iesaukums politikā»-2021
- Podkāsts «ViedDoma»