BauskasDzive.lv ARHĪVS

Noteiktas pārmaiņas pirmsskolas izglītības iestāžu darbībā

Žanna Zālīte

2021. gada 19. marts 00:00

408
Noteiktas pārmaiņas pirmsskolas izglītības iestāžu darbībā

Kā vecāki interpretē ierobežojumus, Vecumnieku novadā varēs novērtēt jaunnedēļ

Bērnudārzi darbu turpina, taču rekomendēts uz pirmsskolas izglītības iestādi vest tikai tos bērnus, kuru vecākiem jāstrādā klātienē vai darba specifikas dēļ nav iespējams attālināti vienlaikus veikt darba pienākumus un nodrošināt bērnu pieskatīšanu.
Šī regulējuma mērķis ir samazināt audzēkņu skaitu grupiņās, lai nodrošinātu efektīvāku saslimstības ar «Covid-19» ierobežošanu.

Lai gan bērnu vecāki aicināti būt atbildīgiem un izvērtēt ģimenes iespējas nodrošināt pirmsskolas vecuma bērnu uzraudzību mājās, Vecumnieku novada izglītības iestāžu pirmsskolas grupās mazuļu skaits krasi nav sarucis.

Brīvlaikā grupiņas tukšākas
«Pašlaik objektīvi novērtēt situāciju ir grūti, jo šī ir brīvlaika nedēļa un daudzi vecāki izmanto iespēju nevest bērnus uz dārziņu, jo mājās ir arī vecākie brāļi un māsas. Kopumā bērnu skaits pirmsskolas grupās ir samazinājies, bet precīzāk to varēs pateikt nākamās nedēļas laikā,» skaidro Jānis Kovals, Vecumnieku novada domes priekšsēdētāja vietnieks.

Ilvija Špundzāne, Vecumnieku vidusskolas direktora vietniece pirmsskolas izglītībā, «Bauskas Dzīvei» apliecināja, ka bērnu skaits pirmsskolā pēc 16. marta būtiski nav mainījies. Ierasts, ka skolēnu pavasara brīvlaika nedēļā grupiņas ir tukšākas, tāpēc iepriekš vienmēr tiek veikta vecāku aptauja, lai prognozētu audzēkņu skaitu; tas nepieciešams plānošanai un produkcijas pasūtīšanai ēdināšanas nodrošināšanai. Viņa atklāj, ka marta sākumā pat novērots apmeklējuma pieaugums un bijušas dienas, kad pieskatīti 180 bērnu.

Mazie nāk visi

Pirmsskolas izglītības iestādes «Cielaviņa» trīs grupas Vallē un vienu Kurmenē kopā apmeklē 65 bērni. Šonedēļ pieskatāmo ir mazāk, jo kurmenieši – «Rūķu skolas» 12 audzēkņi – devušies brīvdienās.

«Pašlaik nāk vairāk nekā puse bērnu, jo daudziem vecākiem ir atvaļinājums un viņi izvēlējušies bērnus atstāt mājās. Tie pārsvarā ir vecāko grupu audzēkņi. Bērnu skaits grupiņā, kur ir mazuļi no pusotra līdz trīs gadu vecumam, nav mainījies,» atklāj Rita Zvirbule, pirmsskolas izglītības iestādes «Cielaviņa» vadītāja. «Mums nav tiesību prasīt izziņu, vai vecāki strādā attālināti vai klātienē, tāpēc bērni tiek vesti un mēs nodrošinām pieskatīšanu. Pieļauju, ka jaunnedēļ, kad atsāksies skola, audzēkņu dārziņā būs vairāk. Saprotu tās ģimenes, kur mājās jāpalīdz diviem bērniem attālināti mācīties un vēl jāuzrauga trešais. Esam priecīgi, ka vecāki ved bērnus un mazie saņem siltas pusdienas, vada laiku nodarbībās. Arī skolotājām vieglāk strādāt, ja audzēkņi nāk visu laiku, nevis periodiski. Mums pats svarīgākais, lai vecāki brīvdienās nebraukā kopā ar bērniem apkārt un neatved bīstamo vīrusu, jo šajā laikā katra pienākums ir domāt par savu un citu veselību.»

Vajadzīga arī šāda pieredze
Vērtējot jauno kārtību un tās piemērošanu pirmsskolas izglītības programmu apguvē, I. Špundzāne stāsta: «Šis valdības lēmums ir tikai rekomendācija, tāpēc īsti nedarbojas, jo nevienam nevaram liegt vest bērnu uz dārziņu. Uzskatu, ka lēmums ir «šāviens pa tukšo», jo saslimstības rādītāji valstī diži nemainās un bērnu skaits grupās nesamazinās. Tieši pretēji – martā esam uzņēmuši vēl divus obligātās apmācības bērnus, līdz ar to ir grupas, kur izglītojamo skaits sasniedzis jau 30. Vecumnieki ir iekļauti «drošo pašvaldību» sarakstā, un darbiniekiem ik nedēļu tiek veikts siekalu tests, tāpēc pašlaik jūtamies droši. Ik rītu tiek mērīta temperatūra, ar sliktu pašsajūtu neviens uz darbu nenāk.

Apvienoto grupu mums nav, nodarbību grafiks veidots tā, lai bērni gaiteņos nesatiktos, piemēram, dodoties uz mūziku. Sporta nodarbības notiek ārā, un tas tikai veicina imunitātes nostiprināšanu. Situācija ir ļoti mainīga, un arī mums, tāpat kā ministriem, atliek vien plānot un koordinēt. Taču arī šāda pieredze ir nepieciešama, jo esošie apstākļi piedāvā uz lietām palūkoties no cita skatu punkta, saredzēt jaunas iespējas un vajadzības.»

Noteikumi paredz, ka pirmsskolas izglītības iestādēs gan mācību procesa laikā, gan ārpus tā darbiniekiem pareizi jālieto mutes un deguna aizsegs. Sargājot gan personāla, gan bērnu veselību, paredzēts, ka klātienē nodarbinātajiem reizi nedēļā tiek veikts «Covid-19» tests.

No 16. marta noteiktie epidemioloģiskās drošības pasākumi ir spēkā līdz 6. aprīlim. Starpposmā to efektivitāte tiks izvērtēta valdības sēdē 30. martā.


KOMENTĀRS

Jānis Kovals, Vecumnieku novada domes priekšsēdētāja vietnieks:

– Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) skaidrojums ir viennozīmīgs, proti, ir jāuzticas vecākiem, un nedrīkst prasīt apliecinājumu un kontrolēt, vai darba specifikas dēļ tiešām nav iespējams strādāt attālināti un paturēt bērnus mājās. Vecāki vēlamības izteiksmē tiek aicināti nodrošināt bērnu pieskatīšanu, un ir jāņem visi, kuri tiek atvesti. Pašlaik lielu risku pirmsskolas apmeklējumam nav, jo saslimstības rādītāji novadā ir zemi.

Manuprāt, IZM izklāsts īsti neiet kopā ar 12. martā pieņemtajiem grozījumiem Ministru kabineta rīkojumā Nr. 655 «Par ārkārtējās situācijas izsludināšanu». Tur skaidri definēts, ka bērnu uzraudzības pakalpojums tiek sniegts, ja «bērna likumiskais pārstāvis nevar strādāt attālināti un nodrošināt bērna uzraudzību», un šāda «aicinājuma» forma netiek pieļauta… Vērtējot citus grozījumus šajā rīkojumā, ir grūti saskatīt loģiku. No vienas puses, tiek paplašināta iespēja iegūt izglītību, piemēram, jau saņēmām ziņu, ka joprojām esam «drošo novadu» sarakstā un arī jaunnedēļ 1. – 4. klašu skolēni varēs mācīties klātienē, turklāt varēsim organizēt nodarbības arī ārtelpās, taču, no otras puses, – pirmsskolai tiek piemērotas stingrākas prasības, un vecāki aicināti bērnus uz dārziņu nevest. Šādi lēmumi apgrūtina to piemērošanu un rada neskaidrību iesaistītajām pusēm. Izaicinājumu ir daudz, sekojam līdzi saslimstības rādītājiem, saglabājam veselo saprātu, taču par to, kā sabiedrība sapratusi šos noteikumus, varēs runāt jaunnedēļ.