Noteiktas pārmaiņas pirmsskolas izglītības iestāžu darbībā

Bauskas un Rundāles novada bērnudārzos audzēkņu skaits ir sarucis
Pagājušajā nedēļā valdība apstiprināja izmaiņas epidemioloģiskās drošības pasākumos, kas saistīti ar pirmsskolas izglītības programmu apguvi. Ierobežojumi stājušies spēkā 16. martā.
Pirmsskolas izglītības iestāžu (PII) bērnu vecāki tiek aicināti būt atbildīgiem un izvērtēt ģimenes iespējas nodrošināt pirmsskolas vecuma bērnu uzraudzību mājās. «Bauskas Dzīve» sazinājās ar vairākām pirmsskolas izglītības iestādēm, lai noskaidrotu, vai audzēkņu skaits ir mainījies.
Palīdz brāļi un māsas
PII «Pasaulīte» vadītāja Daina Kadiševska Bauskā skaidro, ka šonedēļ audzēkņu skaits bērnudārzā samazinās ne tikai tādēļ, ka valstī ieviesti jauni noteikumi, bet arī tālab, ka ik gadu skolēnu pavasara brīvlaikā iestādē ir mazāk audzēkņu, jo tos mājās pieskata vecākie brāļi vai māsas.
Ikdienā PII «Pasaulīte» abas filiāles piepilda 200 bērnu. Pirmdien, 15. martā, bērnudārzu apmeklējuši 127 , otrdien, 16. martā, – 122. «Audzēkņu skaits ir nedaudz samazinājies, taču pēc skolēnu brīvlaika bērnu skaits grupiņās droši vien pieaugs. Ja vecākiem jāstrādā, brāļiem un māsām jāmācās, trīs vai četrus gadus vecu bērnu mājas apstākļos ir visai grūti nodarbināt,» stāsta D. Kadiševska.
Mazāk audzēkņu
Rundāles novada PII «Mārpuķīte» apmeklē 120 bērnu, taču pēdējā laikā audzēkņu skaits ir sarucis. Parasti šajā laikā bērnudārzu apmeklēja aptuveni 80 bērnu, otrdien, 16. martā, izglītības iestādē bija 42 audzēkņi. PII «Mārpuķīte» vadītāja Judīte Zeltiņa atzīst, ka tagad grupās ir mazāk bērnu: «Pirmdien bērnudārzu apmeklēja 50 audzēkņu, bet tagad ir par desmit mazāk.»
Bauskas novada pirmsskolas izglītības iestādē «Zīlīte» bērnu skaits ir manāmi krities. Pirms jaunā regulējuma Plūdoņa ielas filiāli apmeklēja 150 bērnu, taču pēc 16. marta bērnu skaits ir tuvu pie 80. Savukārt Dārza ielas filiālē audzēkņu skaits sarucis no 103 līdz 40 bērniem.
Arī Īslīces pamatskolas pirmsskolas izglītības grupās bērnu skaits ir samazinājies. Bērnudārza vadītāja Ilze Velve teic, ka 15. martā apmeklējums bijis lielāks nekā otrdien, 16. martā, kad trīs grupiņās pavisam bijuši 20 bērnu. Ie-stādes vadītāja atzīst, ka ne visi vecāki ievēro jaunos noteikumus, daži bērnus veduši arī tad, kad pašiem nav jāstrādā.
Rundāles novada pašvaldības pirmsskolas izglītības iestādes «Saulespuķe» vadītāja Agnese Čakša stāsta, ka audzēkņu apmeklējums nav precīzi izmērāms: «Šis rādītājs var būt vienu nedēļu ļoti zems, tāpēc ka ir masveida saaukstēšanās, un nākamajā dienā bērnu skaits atkal var pieaugt. Situācija ir ļoti mainīga.» Pirms ieviestajām pārmaiņām bērnu skaits bija pieaudzis līdz pat 70, tagad bērnudārzu «Saulespuķe» apmeklē 34 bērni – puse no kopējā audzēkņu skaita.
Kopīgas nodarbes
Laikraksts vēlējās noskaidrot, kā šo situāciju vērtē vecāki. Divu bērnu māmiņa Nikoleta Gudivoka pašlaik savas atvases uz bērnudārzu neved. «Pirmkārt, drošības labad. Otrkārt, tāpēc, ka ir jauni regulējumi – ja pati esmu mājās, arī bērni paliek kopā ar mani,» stāsta N. Gudivoka. Viņa atzīst, ka ar bērniem tiek galā pavisam vienkārši, jo vienmēr tiek atrasta kāda nodarbe: «Daudz darbojamies kopā, zīmējam, līmējam, krāsojam, liekam lego, puzles, ja ir patīkams laiks, lielāko dienas daļu pavadām svaigā gaisā.»
Arī trīs bērnu mamma Sanda Adrišūna uz dārziņu bērnus ved tikai tad, kad pati strādā, brīvajās dienās atvases tiek atstātas mājās. «Tieku galā ļoti labi. Sākumā, protams, bija grūti, taču pie visa pierod,» atzīst Sanda. Vecāki saskata arī pozitīvas lietas. Sandai šķiet, ka patlaban lielāka vērtība tiek piešķirta laikam, un viņa ļoti novērtē tās dienas, kas tiek pavadītas kopā ar bērniem. «Ja man ir brīvdiena, mēs kopā izplānojam dienu. Ļoti ceru, ka nākamnedēļ kļūs siltāks un saulainās pavasara dienas varēsim baudīt svaigā gaisā,» pauž S. Adrišūna.
Kad nav, kas mazos pieskata
Šajā laikā bieži nākas izvērtēt, kā labāk rīkoties, taču brīžos, kad nav izvēles un vecākiem ir jāieslīgst darbos, bērnam tīkamāk ir atrasties bērnudārzā. Elīna Ļotova bērnus ved uz bernudārzu, jo gan viņai, gan vīram ir atbildīgs darbs. «Man darbs ir maiņās, mēdz būt dienas, kad nākas strādāt gan klātienē, gan arī no mājām,» teic E. Ļotova.
Ksenija Kuzmiča uzsver, ka daudzi bērni pašlaik slimo, arī viņas mazā māsa ir sasirgusi un netiek vesta uz bērnudārzu. Taču turpmāk māsu plānots vest uz bērnudārzu, jo gan viņai, gan arī mammai ir jāstrādā klātienē un nav neviena, kas meiteni varētu pieskatīt.
UZZIŅAI
Lemjot par darba organizēšanu pirmsskolas izglītības iestādēs no 16. marta, gan pedagogiem, gan bērnu vecākiem jāzina, ka:
- nav pieļaujama vienlaikus vairāku grupiņu bērnu atrašanās vienā telpā;
- nav pieļaujama vienas grupas (dežūrgrupas) izveidošana, apvienojot vairāku grupiņu bērnus;
- uz pirmsskolas pedagogiem nav attiecināmi no 16. marta noteiktie ierobežojumi valsts un pašvaldību institūciju darbiniekiem par darba veikšanu klātienē;
- pirmsskolas izglītības iestāde nav tiesīga pieprasīt izziņu no vecāku darba devēja par klātienes vai attālinātu darbu;
- pirmsskolas izglītības iestāde nav tiesīga pieprasīt vecāku rakstisku apliecinājumu par nespēju nodrošināt bērna uzraudzību mājās.
Avots: Izglītības un zinātnes ministrija.
Kategorijas
- Vietējās ziņas
- Sports
- Tautsaimniecība
- Izglītība
- Kultūra un izklaide
- Kriminālziņas
- Vēlēšanas
- Latvijā un pasaulē
- Lietotāju raksti
- Sēru vēstis
- Foto un video
- Blogi
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Sports
- Kultūra un izklaide
- Dažādi
- Reklāmraksti
- Citas ziņas
- Projekts «Saimnieko gudri»
- Projekts «Kultūrvide novados»
- Projekts «Iesaukums politikā»
- Dzīvesstils
- Projekts «Mediju kritika»
- Projekts «Dzīves kvalitāte novados»
- Projekts «Dzīve pierobežā»
- Projekts «Vide un mēs»
- Projekts mediju profesionāļiem par trešo valstu pilsoņu sociālo iekļaušanos un migrāciju
- Projekts «Dzīve pierobežā – 2020»
- Projekts «Kultūrvide novados-2020»
- Projekts «Vide»-2021
- Projekts «Iesaukums politikā»-2021
- Podkāsts «ViedDoma»