Lombardos manta neesot nodota

Kāds vīrietis Vecumnieku novadā palicis bez telefona sakariem, ieķīlājot savu tālruni. Kam viņš to aizdevis pret 20 eiro?
Laikraksta redakcijā vērsās kāds vīrs no Vecumnieku novada, kas sacījās ieķīlājis lombardā «Banknote» Bauskā savu telefonu par 20 eiro, jo viņam vairs nav bijis naudas maizei. Tas noticis 3. martā, bijis līgums, ka 5. martā naudu atdos un telefonu dabūs atpakaļ. Kad 5. martā uz lombardu aizgājis, telefona vairs nebija – esot policija izņēmusi. «Kāpēc policijai tas bija jāizņem?» neizpratnē vīrietis. Nekāds likumsargu dokuments viņam arī neesot izsniegts. Aizgājis arī uz Valsts policijas Bauskas iecirkni pirmajā stāvā, tur pateikuši, ka nekā nezinot.
«Bauskas Dzīve» skaidroja notikušo. «Bauskas iecirknī 5. martā nav reģistrēts neviens gadījums saistībā ar lombardu. Mantas no lombarda var tikt izņemtas kriminālprocesa izmeklēšanas ietvaros, turklāt lombardā vienmēr paliek priekšmeta izņemšanas dokumenta kopija, kurā tiek norādīts, kura policijas struktūrvienība ir veikusi izņemšanu,» skaidro Dace Kalniņa, Valsts policijas Zemgales reģiona pārvaldes vecākā speciāliste.
Gada laikā policija neko nav izņēmusi
Laikraksts sazinājās ar lombardu «Banknote». To pārstāvošās a/s «DelfinGroup» korporatīvās komunikācijas vadītāja Evita Verveiko skaidroja: «Pēdējo 12 mēnešu laikā lombardu tīkla «Banknote» filiālē, kas atrodas Bauskā, nav bijusi neviena policijas meklēto mantu izņemšana. Turklāt ne 2021. gada martā, ne kopš gada sākuma kopumā filiālē nav bijis darījums, kas atbilst norādītajiem parametriem. Sūdzībā līguma termiņš ir norādīts trīs dienas; «Banknotes» piedāvājumā nav šāda termiņa, tāpēc nav pamata uzskatīt, ka tas noticis šajā lombardā.»
E. Verveiko stāsta, kāpēc lombardi ir ieinteresēti pieņemt ķīlā mantas tikai no to īpašniekiem: «Katra policijas izņemta manta ir tieši un neatgriezeniski zaudējumi uzņēmumam, kā arī kaitējums reputācijai, kas nekādi neatbilst uzņēmuma interesēm. Katrs darījums tiek noslēgts rakstiski, klientam uzrādot personu apliecinošu dokumentu. Policijas pieprasījuma gadījumā lombards vienmēr spēs nodot tās rīcībā esošo informāciju par ķīlātāju. Iespēju robežās ārējās datubāzēs pārliecināmies par mantas piederību (piemēram, CSDD datubāzē par velosipēdiem).»
Sīki izstrādāta procedūra
Profesionāli apmācīti un pieredzējuši darbinieki, ievērojot iekšējās procedūras, kas izstrādātas, pamatojoties uz Ministru kabineta noteikumiem Nr. 691 «Noteikumi par patērētāja kreditēšanu», ar īpaši izstrādātu jautājumu kompleksu un preces padziļinātu izpēti var lielā mērā pārliecināties par ķīlātāja īpašumtiesību atbilstību.
«Policijas pieprasījumu saņemam gan klātienē konkrētā filiālē, gan attālināti attiecībā uz visu lombarda ķēdi. Ja, saņemot policijas pieprasījumu, tiek konstatēts, ka mūsu filiālē pieņemta šāda manta, tad mēs nekavējoties sniedzam visu nepieciešamo informāciju par meklēto mantu un ķīlātāju policijai. Pamatojoties uz policijas sagatavotu izņemšanas protokolu, tai izsniedzam mantu. Policija sazinās ar personu, kas šo mantu ieķīlāja,» negodīgā ceļā iegūtu mantu ceļu apraksta speciāliste.
Aizdevuma izsniegšanas noteikumi
Kas jāņem vērā, ieķīlājot un izpērkot mantas lombardā? Lai saņemtu lombarda aizdevumu, jābūt vismaz 18 gadus vecam un jāuzrāda personu apliecinošs dokuments (pase vai ID). Filiāles darbinieks veic klienta identifikāciju un mantas piederības pārbaudi. Novērtējot mantas vērtību un vienojoties ar klientu par aizdevuma summu, tiek noslēgts aizdevuma līgums uz termiņu, ko izvēlas klients. Minētajā lombardā tas ir 31 kalendārā diena vai no diviem līdz 24 mēnešiem. Parakstot līgumu, klients apliecina, ka manta pieder viņam.
Ja aizdevums tiek atmaksāts ātrāk, nekā līgumā noteikts, tad arī procentu maksājums tiek aprēķināts tikai par tām dienām, kurās tika izmantots aizdevums. Ja klients neizpērk ieķīlāto mantu līgumā noteiktajā termiņā, nekāds papildu prasījums pret klientu netiek vērsts. Klienta atbildība robežojas ar ieķīlāto mantu, un pēc būtības, neatdodot aizdevumu, to var uzskatīt par darījumu, kurā klients ir pārdevis mantu lombardam.
«Iegādājoties mazlietotu mantu lombardu tīklā «Banknote», klients var būt drošs, ka tā būs darba kārtībā. Visas mantas pirms nonākšanas pārdošanā tiek atkārtoti pārbaudītas un atjaunotas (ja nepieciešams). Pirkuma brīdī klientam manta tiek demonstrēta un sniegta iespēja to pašam pārbaudīt,» uzsver E. Verveiko.
***
Bauskā atrodas arī a/s «Moda kapitāls» lombards. «Bauskas Dzīve» jautāja, vai vīrietis savu telefonu minētajā laikā tomēr nav ieķīlājis tur. «Šāds gadījums mums nav bijis. Policija nevienu telefonu nav izņēmusi. Nododot lietas lombardā (ja tās nav zagtas), un tiek termiņā atgriezta nauda, tās nekur nekad nepazūd, tās tiek atdotas klientam atpakaļ,» «Bauskas Dzīvei» atbild Ilona Dūmiņa, a/s «Moda kapitāls» Bauskas filiāles vadītāja.
Tādējādi nav saprotams, kam, kur un kāpēc Vecumnieku novada apmulsušais iedzīvotājs nodevis savu tālruni. Ja seniori paliek bez iztikas līdzekļiem, ieteikums – vispirms sazināties ar sociālā dienesta darbiniekiem.
UZZIŅAI
Interneta veikals ir kļuvis par būtisku lombardā neizņemto preču realizācijas kanālu. Pašlaik vispopulārākās mazlietotās preces internetveikalā ir juvelierizstrādājumi, kas veido gandrīz trešdaļu no kopējo pārdoto preču skaita (29%). Nākamā populārākā lietoto preču kategorija ir viedtālruņi (18%), kam seko spēles un spēļu konsoles (14%). Vīriešu vidū populāras lietotās preces ir instrumenti remontam un celtniecībai (9%).
Avots: Evitas Verveiko sniegtā informācija.
Kategorijas
- Vietējās ziņas
- Sports
- Tautsaimniecība
- Izglītība
- Kultūra un izklaide
- Kriminālziņas
- Vēlēšanas
- Latvijā un pasaulē
- Lietotāju raksti
- Sēru vēstis
- Foto un video
- Blogi
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Sports
- Kultūra un izklaide
- Dažādi
- Reklāmraksti
- Citas ziņas
- Projekts «Saimnieko gudri»
- Projekts «Kultūrvide novados»
- Projekts «Iesaukums politikā»
- Dzīvesstils
- Projekts «Mediju kritika»
- Projekts «Dzīves kvalitāte novados»
- Projekts «Dzīve pierobežā»
- Projekts «Vide un mēs»
- Projekts mediju profesionāļiem par trešo valstu pilsoņu sociālo iekļaušanos un migrāciju
- Projekts «Dzīve pierobežā – 2020»
- Projekts «Kultūrvide novados-2020»
- Projekts «Vide»-2021
- Projekts «Iesaukums politikā»-2021
- Podkāsts «ViedDoma»