Remontam labvēlīgs laiks

Skaistkalnes vidusskolas saimniecības ēkai nomainīts jumta segums
Vecumnieku novada Skaistkalnes vidusskolas saimniecības ēka šomēnes tikusi pie jauna jumta seguma. Remonts notiek arī vairākās klašu telpās.
SIA «Mali M» divas brigādes Skaistkalnē darbu sāka pirms četrām nedēļām. Jumta meistari savu jau paveikuši, taču mācību kabinetu atjaunošana vēl turpinās.
Īpatnējs siltinājums
«Veicām cenu aptauju, un pieteicās trīs firmas. Saimnieciski izdevīgākais bija SIA «Mali M» piedāvājums, kas jumta segumu ap 200 kvadrātmetru platībā nomainīja par 16 672 eiro. Ar šo uzņēmumu esam sadarbojušies jau iepriekš, kad 2019. gadā tika renovēts vidusskolas ēkas jumts,» atklāj Svetlana Vāverniece, Skaistkalnes vidusskolas direktore.
«Bauskas Dzīve» jumta brigādes veikumu apskatīja 9. martā. Saule apspīdēja ķiršsarkano metāla dakstiņa klājumu, bet vairāki vīri rosījās ap ēku, lai piestiprinātu ūdens notekas, nokrāsotu koka konstrukcijas un pabeigtu citus darbus.
19. gadsimta beigās būvētā ķieģeļu celtne ir viena no muižas kompleksa ēkām. Ivars Rozentāls, SIA «Mali M» darbu vadītājs, pieļauj, ka agrāk te bijis stallis, jo bēniņos starp salmu atliekām uzieti sapuvuši zirga iemaukti. Stipri bojātais šīfera jumts, iespējams, uzlikts vēlākos gados, pirmsākumos ēku noteikti sedzis māla dakstiņu klājums vai kāds cits tolaik izmantots materiāls. «Vecās koka konstrukcijas bija daudz cietušas, pārsegumu pūdējis īpatnējais senlaiku siltinājums bēniņos – velēnas ar zemi. To visu izvācām, atjaunojām spāres, griestus. Kur vien varējām, saglabājām vēsturiskos koka elementus. Pārmūrēta arī skursteņa augšējā daļa; tam gan ir tikai dekoratīva nozīme,» teic uzņēmuma pārstāvis.
No saimniecības ēkas bēniņiem izvāktas apmēram septiņas tonnas atkritumu.
Stiprinās pamatus
Lai gan I. Rozentāls teic, ka neesot nekā daudz, ko par vēsturiskās ēkas jumta nomaiņu pastāstīt, sarunā atklājas, ka process nav bijis nemaz tik vienkāršs. Piemēram, spāru gali darināti ar rokām. Viens no bojātajiem elementiem izmantots par šablonu, pēc tā arī izzāģēti pārējie. Atjaunojot jumta konstrukciju tik senai ēkai, jārēķinās, ka detaļas jāpasūta individuāli, jo mūsdienās, piemēram, brusām ir citi standarti – 100×200 mm, taču šai būvei bija vajadzīgi atšķirīga izmēra materiāli – 180×150 mm. Ķeroties pie šāda pasūtījuma, vienmēr ir svarīgi, lai būtu pieejams gateris, kur jebkurā brīdī var izzāģēt to, kas nepieciešams, uzsver darbu vadītājs.
Jumta konstrukcijas ārējās daļas nokrāsotas baltas, bet pārkares dēlīši – tumši brūni. Šāds krāsu salikums izmantots arī skolas ēkas segumam. Pasūtītājs ar būvfirmu vienojies par nelielā namiņa abos galos esošo koka durtiņu atjaunošanu, lai tas vizuāli labāk izskatītos. Nolemts veikt drenāžu un stiprināt senos akmens pamatus, kas vienā pusē stipri nosēdušies. Fasādes mūrējums liecina, ka laika ritumā celtne piedzīvojusi pārvērtības un vecā daļa papildināta ar piebūvi.
Noliktava inventāram
Ēkas vienā galā saimnieko skolas jaunsargi, tur atrodas viņu ekipējums, un, iespējams, ar laiku noliktavas telpā varēs iekārtot klasi. Nelielā rūmē glabājas makulatūra, tāpat arī ir vieta teritorijas sakopšanas tehnikai un darbarīkiem, dārznieka piederumiem, bet pašā galā ir telpa sporta inventāram, nelielās būves pielietojumu atklāj Māris Āķis, Skaistkalnes vidusskolas saimniecības pārzinis. Viņš atminas, ka agrākajos gados upes pusē dzīvojis «skolas Mārtiņš», kurš cēlies naktī un gājis kurināt krāsnis, lai no rīta klases būtu siltas; sava vieta bijusi arī skolas zirgam.
«Ēka tagad vizuāli labi izskatās gan no skolas, gan pagastmājas puses. Vienīgā, kas vēl nebija sakārtota, protams, izņemot 1901. gadā būvēto ratnīcu pie tautas nama. Formāli tā pieder muižas kompleksam, ko apsaimnieko skola, bet praktiski – pašvaldībai. Ja to iekļautu šajā arhitektoniskajā ansamblī, būtu iespējams piesaistīt finansējumu ar Valsts kultūrkapitāla fonda starpniecību,» teic M. Āķis.
Atjauno mācību telpas
Izglītības iestādes otrajā stāvā plānots izremontēt vairākas telpas. Pašlaik jau atjaunota vēstures klase, top dabaszinību kabinets un laboratorija, bet savu kārtu gaida divas latviešu valodas mācībtelpas.
«Te ir kas vairāk par kosmētisko remontu!» teic I. Rozentāls. «Vienā klasē uzlauzām grīdu līdz pārsedzēm, izlīmeņojām, klājām jaunu segumu, iebūvējām «armstrong» jeb piekārtos griestus.»
«Bauskas Dzīve» pārliecinājās, ka vērienīgs remonts rit dabaszinību jeb bioloģijas klasē, kur jau apmetumu ieguvušas nostiprinātās sienas. Novērsta arī milzīgā plaisa virs loga, sākta piekārto griestu montāža. Plāksnes nosegs vēsturiskos griestus, taču karnīzes būs redzamas. Pašlaik tas esot labākais risinājums. Nav jēgas skatam saglabāt saplaisājušo segumu, ja nav līdzekļu, lai to atjaunotu sākotnējā izskatā. Tāpat rīkojušies arī pērn, remontējot mūzikas un vizuālās mākslas kabinetu. Ja «uzradīsies» nauda, jebkurā brīdī iekārtos griestus var noņemt, lai sāktu darboties restauratori, skaidro M. Āķis.
Skolai sagādātas arī jaunas mēbeles – sekcija vēstures klasei, ergonomiskie galdi un krēsli. «Attālināto mācību laiku izmantojam, lai veiktu ieplānotos remontdarbus. Būvnieki var brīvi strādāt, jo nav jāpielāgojas izglītības iestādes režīmam,» teic direktore S. Vāverniece. «Vasaras mēnešos vien šāda apjoma telpu atjaunošanu nevarētu īstenot. Cerams, ka ierobežojumi «Covid-19» dēļ nebūs ilgstoši un bērni varēs atgriezties skolā.»
Kategorijas
- Vietējās ziņas
- Sports
- Tautsaimniecība
- Izglītība
- Kultūra un izklaide
- Kriminālziņas
- Vēlēšanas
- Latvijā un pasaulē
- Lietotāju raksti
- Sēru vēstis
- Foto un video
- Blogi
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Sports
- Kultūra un izklaide
- Dažādi
- Reklāmraksti
- Citas ziņas
- Projekts «Saimnieko gudri»
- Projekts «Kultūrvide novados»
- Projekts «Iesaukums politikā»
- Dzīvesstils
- Projekts «Mediju kritika»
- Projekts «Dzīves kvalitāte novados»
- Projekts «Dzīve pierobežā»
- Projekts «Vide un mēs»
- Projekts mediju profesionāļiem par trešo valstu pilsoņu sociālo iekļaušanos un migrāciju
- Projekts «Dzīve pierobežā – 2020»
- Projekts «Kultūrvide novados-2020»
- Projekts «Vide»-2021
- Projekts «Iesaukums politikā»-2021
- Podkāsts «ViedDoma»